U vetëvra në spitalin Covid 2/ Familjarët dhe miqtë kërkojnë drejtësi në 30-vjetorin e Xhino Koços
05/03/2021 20:25

Mes dhembjes dhe lotëve është përkujtuar buzë detit 30-vjetori i lindjes së Xhino Koçës, të riut durrsak që i dha fund jetës, gushtin e kaluar, në rrethana ende të paqarta për familjarët dhe të afërmit e tij në spitalin Covid 2 në kryeqytet. Në mënyrë simbolike, 30 pëllumba dhe tollumbaca të bardhë u lëshuan drejt qiellit në një përshëndetje pakthim dhe në homazh të jetës së re të Xhinos, që u ndërpre në mes, ndërsa sipas mjekëve, ishte drejt përmirësimit dhe do të dilte nga spitali. Shumë pikëpyetje pritet të zbardhen nga hetimet e prokurorisë, ndërsa nëna, familja, si dhe shoqëria kërkojnë drejtësi për Xhinon. ''Ne po shpresojmë shumë që drejtësia të na nxjerrë në pah Xhinon që kemi njohur ne. Atë që nuk ishte në depresion dhe ishte gjithnjë i lumtur, me shpresë dhe që na jepte dhe neve shpresë. ''Ai nxirrte në pah më të mirën e njeriut që afronte pranë. Xhino ishte një qytetar model. Një shok i pashok.'' ''Xhino kishte energji të pashterur për jetën, energji pozitive. I palodhur dhe kishte dëshirë për të jetuar më shumë sesa ne që jemi këtu për të folur. Duke e njohur personalisht mendoj se diccka tjetër ka pas atij akti që është shumë i vështirë për ta kujtuar, po në një ditë si kjo dua që Xhino të prehet i qetë. Prandaj kërkojmë që nëse diccka tjetër, qoftë pakujdesi e mjekëve apo neglizhencë të dalë në pah, që Xhino të gëzohet e jetë i lumt

Top News – Zgjedhjet, rezultati në KZAZ 40/ Vendimi shpallet në orën 8 të datës 26 prill
15/04 01:57
Top News – Përfundon misioni i NATO-s/ Xhaçka: Tërheqim trupat shqiptarë nga Afganistani
14/04 22:28
Top Channel/ Kërcet arma në Berat, tre vëllezërit përplasen me policinë dhe plagosin efektivin
14/04 22:09
Top Channel/ “Doli një në ballkon, Rama ik”/ Kryeministri ironizon premtimet e Bashës në Peshkopi
14/04 20:38
Top News – A ka marrëveshje mes PS dhe PD! Rama pranon, por me një kusht për Bashën
14/04 20:36
Top News – Akuza e dytë e vrasësit të Kastratit/ Blindohet gjykata e fierit, jepet masa e sigurisë
14/04 20:26
Top News – Ulen rastet e reja me Covid19/ 24 orët e fundit shënuan 5 humbje jete
14/04 20:23
Top News – Afati i fundit për të dypunësuarit/ Rritet tatimi për më shumë se 88,600 persona
14/04 20:22
Top News – 50 prokurorë, letër kundër Bashës/ ‘Sulmet politike për shkak të dosjeve në hetim’
14/04 20:19
Top News – Seria e re e kartmonedhave shqiptare/ Prerja 10 mijë lekëshe, qarkullimi në qershor
14/04 20:18
Top News – Braimllari akuza të forta ndaj PS/ ‘Peleshi përdor administratën për blerje votash’
14/04 20:17
Top News – Zgjedhjet, raporti i ndërkombëtarëve/ OSBE dhe Odihr ‘akuzojnë’ liderët e politikës
14/04 20:16
Top Channel/ Falja e besimtarëve pas iftarit/ Si zhvillohet riti më i rëndësishëm i Ramazanit
14/04 20:06
Top Channel/ Sulmuan policët me shkopinj bejsbolli/ Arrestohen tre anëtarë të familjes Fufi
14/04 20:00
Top Channel/ Emigranti që u kthye si fermer, ngriti fermën me lopë. U vendos emra kafshëve
14/04 19:57
Top Channel/ Dënohet me burg ndërtuesja/ Vjollca Hoxholli mashtroi klientët e saj
14/04 19:51
Top Channel/ I riu me maskën e PD ‘i pret rrugën’ Ramës në tunelin në rrugën e Arbrit:Kush do fitojë
14/04 19:47
Top Channel/ Shqipëria larg imunizimit/ Sezoni veror parashikohet të jetë shumë më i qetë
14/04 19:41
Top News – Pas padisë së LSI-së/ KQZ gjobit kryebashkiakun e Vorës Gentian Picari
14/04 18:14
Top Channel/ Përmbyset automjeti, trafik i rënduar pranë autostradës Lezhë-Laç
14/04 17:48