Top News – Zërat kundër… Një tjetër zyrtar dënon Trump
05/06/2020 14:19

Një tjetër ish-oficer i lartë i ushtrisë së Shteteve të Bashkuara dënoi kërcënimet e presidentit Donald Trump, për të përdorur trupat ushtarake kundër protestuesve në SHBA. Ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm, gjenerali Martin Dempsey, tha se deklaratat e Trump-it janë “shumë shqetësuese” dhe “të rrezikshme”.”Ideja që presidenti të marrë përsipër situatën duke përdorur ushtrinë, ishte shqetësuese për mua”, tha Dempsey për Radion Kombëtare Publike. Ai ka shërbyer si oficeri më i lartë ushtarak i Amerikës nën ish-presidentin Barack Obama. Në SHBA, qysh në fund të majit po protestohet për vdekjen e afrikano-amerikanit George Floyd, gjatë arrestimit nga policia. Disa protesta kanë rezultuar edhe me zjarrvënie dhe plaçkitje. Trump ka kërcënuar të hënën se do të pozicionojë ushtrinë “për të zgjidhur shpejt” situatën nëse shtetet nuk arrijnë.

Top News – Eurodeputetët e PE/ Kërkojnë liberalizimin për Kosovën
07/07 21:46
Top News – Spitali në Romë/ Ndan binjakët e bashkuara në kokë
07/07 20:47
Top News – Kryeson Japonia/ Pasaportat më të fuqishme në botë
07/07 20:40
Top News – Studimi në Britani/ 22% e të prekurve me simptoma
07/07 19:25
Top News – Murtaja bubonike/ OBSH: Për momentin nuk ka rrezik
07/07 19:18
Top News – Presidenti i Brazilit/ Bolsonaro preket nga koronavirusi
07/07 19:16
Top News – Angli, mbyllen 3 pube/ Të dehurit nuk ruajnë distancën
07/07 18:57
Top News – Lufta ndaj Hiv-Aids/ Koronavirusi rrezikon përparimet
07/07 18:56
Top News – Nudo e pa maska në liqen/ Itali, gjoba të majme për turistët
07/07 18:26
Top News – Skandali në SHBA/ Kopje të kasetave të Epstein
07/07 18:21
Top News – Rikthehet izolimi/ Melburni mbyllet për gjashtë javë
07/07 18:18
Top News – Temperaturat në Arktik/ Qershori, me i nxehti i regjistruar
07/07 18:01
Top News – Pretendohet se s’ka infeksione me Covid/ Misioni i OBSH-së ‘zbarkon’ në Turkmenistan
07/07 15:31
Top News – Macron shkarkon ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner
07/07 15:02
Top News – Italia ndjen mungesën e turistëve amerikanë
07/07 14:55
Top News – Lufta e tarifave BE-SHBA: Kërcënim me taksa 100%
07/07 12:55
Top News – Ushtria gjermane/ Stërvit qentë për të gjetur Covid
07/07 11:58
Top News – Ish ndihmësja e Melania Trump, rrëfime “eksplozive” në librin e ri!
07/07 11:37
Top News – Spanja dhe Suedia/ Dyshime mbi imunitetin e tufës
07/07 11:18
Top News – Seul, spektakël në qiell/ Mesazhe sensibilizimi me drone
06/07 22:40