Top News – Votimi i emigrantëve/ Dështim i politikës edhe në këto zgjedhje
19/04/2021 10:08

Votimi i emigrantëve edhe në këto zgjedhje parlamentare është i pamundur. Ndonëse në Kodin Zgjedhor u përfshi për herë të parë votimi shteasve shqitarë që nuk janë jorezidentë, procesi mund të quhet i dështuar, për shkak të mungesit të vullnetit politik. Zgjedhjet parlamentare zhvillohen këtë fundjvajë në vendin tonë. Por edhe pse u diskutua gjerë e gjatë dhe u konsiderua prioritet për votimin e emigrantëve, kjo çështje mund të konsiderohet si dështim i politikës. Votimi i shteasve shqiptarë që nuk janë rezidente në Shqipëri u përfshi për herë të parë në Kodin e ri zgjedhor, por palët deklaruan se për zgjedhjet politike të 25 prillit ai nuk mund të aplikohet. Opozita akuzon qeverinë dhe KQZ se nuk arritën të bëjnë të mundur regjistrimin e emigrantëve me të drejtë vote, ndërsa përfaqësues të shoqërise civile mendojnë, se në këtë proçes mungonte vullneti i të gjitha palëve politike. Në zgjedhje janë thirrur të votojnë afro 3 mln e 600 mijë votues në një popullsi me shtetësi shqiptare prej afro 4,5 mln persona. Shqipëria është ndër të vetmet vende në rajon që nuk u mundëson shtetasve të saj me banim jashtë territorit të republikës, votimin në vendet ku ata janë rezidentë.

Top Channel/ Breshëri shkatërron të mbjellat në fshatin Mabë të Lezhës
14/05 22:51
Top News – Djali plangprishës i forcave RENEA/ Një kg kokainë, 3 të arrestuar si trafikantë
14/05 22:02
Top Channnel/ Operacioni që vuri në pranga efektivin e RENEA/ Policia jep detajet
14/05 20:53
Top News – Rrjet kriminal në gjysmën e Evropës/ Kush është shqiptari me pasurinë marramendëse
14/05 20:10
Top Channel/Agjentët e BKH janë pa rroga/Zvarritjet me ndryshimet ligjore lënë pa trajtim punonjësit
14/05 19:58
Top Channel/ U shtuan 120 mijë të varfër/ Raporti i bankës botërore: Shkak pandemia por edhe tërmeti
14/05 19:54
Top Channel/ Greqia u hap për turizëm/ Pret turistë nga BE, SHBA. Kufiri me Shqipërinë i mbyllur
14/05 19:52
Top Channel/ Covid preku më pak alergjikët/ Mjekët tregojnë arsyet se përse ndodhi ky fenomen
14/05 19:48
Top Channel/ Të shtunën vendimi për Beratin/ Përfaqësuesit ligjorë të PD përplasen në KAS
14/05 19:40
Top News – Kushtetuesja rrëzon padinë e Gjuzit/ Prova të pamjaftueshme për zgjedhjet lokale 2019
14/05 18:19
Top News – Aksident tragjik, dy të vdekur/ Lushnje, taksisti dhe pasagjerja humbën jetën
14/05 18:13
Top News – Ilir Meta, ‘fati’ të çon në Indonezi! ‘Impeachment’ zë dhe presidentin e Shqipërisë
14/05 18:13
Top News – Vendimi absurd i Greqisë/ Kapshtica ende do të mbetet e mbyllur
14/05 18:09
Top News – Paratë e doktorit të korruptuar/ Sekuestro preventive pas vendimit të SPAK
14/05 18:03
Top News – Deputetët hetojnë humorin presidencial/ ‘Ka shpërthime, të merret në konsideratë’
14/05 18:02
Top News – Individët me të ardhura mbi 2 mln lekë/ Tatimet njoftim për plotësimin e formularit
14/05 16:37
Top Channel/ Kërkohej për vrasjen e Everest Çakës, i riu që u arratis zbulon si i hoqi prangat
14/05 16:13
Top News – Beteja për Vjosën/ ’Të shpëtojmë’ lumin e fundit të egër të Evropës
14/05 15:44
Top Channel/ Ishmi, lumi më i ndotur/ Aksioni për pastrimin e grykëderdhjes së lumit në det
14/05 15:31
Top Channel/Kërkohej për vrasjen e Everest Çakës, i iku policisë me pranga në duar.Flet i arratisuri
14/05 15:29