Top News – Vizitë te Babagjyshi… Londër, tani në mënyrë virtuale
30/11/2020 12:22

Me pandeminë e koronavirusit që po ndryshon mënyrën se si njerëzit po i presin Krishtlindjet dhe ndërrimin e viteve, një çift në Londër ka gjetur një mënyrë për të përhapur pak gëzim festash në mënyrë të distancuar duke shndërruar një dhomë, në apartamentin e tyre në shtëpinë e babagjyshit dhe duke krijuar një website ku prindërit mund të prenotojnë telefonata me plakun me mjekër të bardhë. Madeleine e ndërmori nismën bashkë me të shoqin, Fredin. Ajo thotë se ideja i kishte ardhur që në gusht pasi nipat dhe mbesat e saj filluan të pyesnin se si babagjyshi do të vepronte në kushtet e pandemisë dhe a do të mund ata ta shihnin këtë vit. Kjo – rrëfen ajo – na bëri të mendonim se si mund ta zgjidhnim problemin për ta dhe nëse do të mund të përdornim video-telefonatat apo diçka të ngjashme për të bërë bashkë familjet që mund të mos mund të jenë pranë njëra tjetrës në këto kushte. Dhe gjithçka mori jetë më 28 nëntor. Video-telefonatat do të vazhdojnë çdo fundjavë deri më 24 dhjetor. Dhe deri më tani, babagjyshi ka marrë më shumë se 500 prenotime.

Top News – Berluskoni del nga spitali/ Ishte shtruar në Monako për disa teste
15/01 16:16
Top News – Dorëheqje masive e qeverisë/ Holandë, pas skandalit me fondet e asistencës
15/01 16:10
Top News – Presidenti i zgjedhur Biden/ Merr llogarinë zyrtare në Twitter me zero ndjekës
15/01 15:55
Frikë nga mutacioni brazilian/ Britania e Madhe në alarm
15/01 15:50
Top News – Tërmeti me magnitudë 6.2 godet Indonezinë/ 34 viktima, njerëzit ende në rrënoja
15/01 15:31
Top News – UFO-t, jo më një mister/ CIA zbulon online të gjithë arkivin e dokumentave
15/01 14:36
Top News – Viktimat e tërmetit në Kroaci/ Përballen tani me një dimër të vështirë
15/01 14:36
Top News – Me çmime të reduktuara/ Samsung prezanton linjen e re s21
15/01 14:19
Top News – Evropa e mbuluar nga bora/ Rrugë të bllokuara, orteqe dhe viktima
15/01 14:19
Top News – ‘Arma më e fuqishme në botë’/ Koreja e Veriut prezanton raketën e re balistike
15/01 12:58
Top News – Lady Gaga dhe Jennifer Lopez/ Do të këndojnë në inaugurimin e Joe Biden
15/01 12:57
Top News – Shtyrja e dozës së dytë/ Ekspertët nuk e këshillojnë, cënon efikasitetin
15/01 12:54
Rama publikon hartat në Open: 1200 km katror territor i humbëm prej Berishës dhe Nishanit në 2008-ën
15/01 12:28
Top News – ‘Shkoni në shtëpinë e Obamës’/ Shërbimi sekret s’mund të përdorë tualetin e Ivankës
15/01 12:11
Top News – Një pasaportë për vaksinën/ BE diskuton idenë e kryeministrit grek
15/01 12:11
Top News – 2 milionë raste koronavirusi/ Gjermania kapërcen pragun e zymtë
15/01 12:10
Top News – Pas atij anglez e afrikan/ Shkakton shqetësim varianti brazilian i covid-it
15/01 12:10
Top News – E rrallë liqeni në Australi, zbulohet `pema e jetës`
14/01 23:51
Top News – Francë, rikthehet shtetrrethimi/ Masat anticovid, askush nuk lëviz nga ora 18.00
14/01 23:40
Top News – Trump përballë senatit, rrezikon të mos marrë më asnjë post publik
14/01 22:26