Top News – Vaksinat e COVAX në Kosovë/ Mund të mbërrijnë deri në muajin maj
02/03/2021 20:13

Skema e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVAX, përmes së cilës pritet të shpërndahen vaksinat për koronavirus në vendet e varfra, ka bërë të ditur se Kosova mund të furnizohet me këtë vaksinë deri në muajin maj. Sipas Faik Hotit, zëdhënës në Ministrinë e Shëndetësisë në Kosovë, në përditësimin e fundit të kësaj skeme, për raundin e parë të ndarjes së vaksinave, periudha kohore e shpërndarjes së vaksinave në Kosovë është nga shkurti deri në maj të këtij viti. Në dërgesën e parë përmes COVAX-it, Kosova do të përfitojë 100,800 doza të vaksinës së prodhuar nga kompania AstraZeneca. Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti dhe ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj kanë thënë në vazhdimësi se në muajin shkurt do të arrijë vaksina në Kosovë, por kjo gjë ende nuk ka ndodhur. Ministria e Shëndetësisë në Kosovë, në fillim të muajit janar, pati njoftuar se ka marrë konfirmim nga kompania amerikane, Pfizer, për sigurimin e 535,000 vaksinave kundër koronavirusit. Mirëpo zyrtarë të kësaj kompanie kanë thënë se ende janë në diskutime me Qeverinë në detyrë të Kosovës për furnizim me vaksina. Aktualisht vaksinimin përmes COVAX-it e kanë nisur vendet afrikane.

Top Channel/ Ministri i jashtëm i Gjermanisë në Kosovë, kërkon kompromis me Serbinë ashtu si SHBA
22/04 20:04
Top News – Bisedimet Kosovë-Serbi/ Shefi i diplomacisë gjermane mbërrin në Prishtinë
22/04 18:24
Top Channel/ Prishtina “i pret krahët” Beogradit: “Jo kompromise për dialogun”!
21/04 18:24
Top Channel/ Dialog pa dialog, Kurti dhe Vuçiç të ndarë në Bruksel!
21/04 15:25
Top News – Kurti dhe Vuçiç në Bruksel/ Vizita të ndara me përfaqësuesit e lartë europian
21/04 14:20
Top Channel/ Mjekët hezitojnë të vaksinohen në Kosovë, vetëm 5 mijë janë vaksinuar me Astrazeneca
20/04 19:56
Top Channel/ Kosovë-Serbi, 34 marrëveshje/ Shumica nuk po zbatohen nga Serbia
20/04 16:13
Top Channel/Dialogu Kosovë-Serbi/ Pas gatishmërisë së Vucic dhe ftesës së BE, asnjë reagim nga Kurti
19/04 13:03
Top News – Pas rënies së infektimeve/ Kosova nis lehtësimin e masave anticovid
18/04 20:56
Top Channel/ Fushata e Ministrave të Albin Kurtit, qytetarët e Kosovës janë kundër
18/04 12:23
Top Channel/ Kosovë, nga e hëna rikthehet mësimi në shkolla
16/04 15:23
Top News – Masakrat serbe ndaj kosovarëve/ 22-vjetori i shpërnguljes së shqiptarëve të Kosovës
16/04 12:08
Top News – Nxënësit kthehen në klasa/ Mësimi në Kosovë, nga e hëna me prani fizike
16/04 12:01
Top Channel/ Gjykatë speciale për konfiskimet/ Kritika për projektin e fundit të qeverisë së Kurtit
15/04 20:00
Top Channel/ Ligj për sekuestrim të pasurive, çfarë parashikon vendimi i qeverisë së Kurtit
15/04 12:42
Top Channel/ 6 vjet tre drejtorë, Kosovë caktohet kreu i ri i Agjensisë së Inteligjencës
15/04 12:17
Top Channel/ Vaksinim nëpër azilet e Kosovës/ Vijon vaksinimi edhe për mjekët dhe infermierët
14/04 19:54
Top Channel/ Kosovë, Kurti tregon si do të bëhet konfiskimi i pasurive
14/04 18:19
Top Channel/ Takimi për Kosovën në OKB, “shpërthen” keq përfaqesuesi rus
14/04 11:59
Xhamitë e hapura për Ramazan/ Bashkësia Islame: Të respektohen masat
13/04 19:52