Top News – Truket e aktiviteteve zyrtare/ Janë të regjistruara dhe shiten si ‘live’
18/06/2021 09:29

Jo pak herë ka ndodhur dhe kohët e fundit ka ndodhur shpesh, që aktivietet të shumta të insticioneve të ndryshme të përcillen live përmes rrejeteve sociale. Por në shumë raste kjo është thjesht një gjë ë stisur, apo e dhënë ndryshe një truk për ta situr aktivitetin si të tillë, edhe kur kjo nuk është e vertëtë. Rasti më i fundit ishte më zv.ministren e brendshme Romina Kuko gjatë ditës së djeshme, kur ajo u shfa në të njëtën kohë në dya aktiviete, në që zhvillohejonliebn me studentët ekslenët nën drejtimin e kryeministrit rama, dhe në një aktivitet tjetër që organizohen nga ambasada e SHBA. Kushdo që I sheh këto dy aktivitete natyrshëm bën pyetjen cili nga të dyja është direct, pra po ndodh në kohë reale dhe cili është me regjistrim? Por kjo nuk ka ndodhur vetëm me Znj, kuko ka ndodhur thuajse me pjesën më të madhe të ministrave të qeverisë, përfhsirë edhe kryeministrin Rama, apo edhe kryetarin e bashkisë erjon veliaj. Jashtë kësaj nuk mbetet edhe kreu I opozuitës që transmeton si live aktivitete të regjistruara që nnë disa raste, janë edhe të montuara, ku në një pjesë shfaqet ne kukës, pastaj del bësaj në tropojë. Pse ndodh kjo që aktivitetet të regjistruara, përcillen sikur ndodhin në kohën reale? Është thjesjht një trup I PR apo mënyrë për të promovuar aktivitetet në kohë kur TV apo mediat sociale kanë më shumë audioencë. Kj është nëj cëshje që ekspertët e komunikimit mund t’I japëin përgjigjhe dh eta dinë më mirë.

Top News-‘Investimi me vlerë 37 milionë euro’/Hapet garën për ndërtimin e aeroportin e Sarandës
30/07 22:16
Top Channel/ Nata bëhet e frikshme në Ksamil, shihni sa pranë banesave kanë mbërritur
30/07 22:13
Top Channel/ Akuzat e Koçit, Lame: Politika të rrijë larg! Bujrum SPAK, i kam çuar edhe vetë dosje
30/07 21:47
Top News-Tenderi i uniformave të policisë/ Apeli i GJKKO lë në fuqi masat për të arrestuarit
30/07 21:15
Top News – Berisha i përgjigjet Yuri Kim/‘Gabove rëndë, mua s’më ndal dot asnjë trillim’
30/07 21:13
Top News – Policia Rrugore kontrolle intensive/10 shoferë të arrestuar dhe mijëra gjoba
30/07 21:10
Top News-Rriten sërish rastet me Covid/ 37 të infektuar në 24 orë dhe asnjë viktimë
30/07 21:09
Top Channel/ Situata del jashtë kontrollit në Ksamil, vatra e zjarrit shumë pranë banesave
30/07 21:07
Top Channel/Biden njofton masat e reja në SHBA, punonjësit civilë të qeverisë federale të vaksinohen
30/07 20:39
Top Channel/ Rrugëtimi i ‘Za Fest”, mbrëmja e dytë e festivalit në qytetin e Shkodrës
30/07 20:38
Top Channel/ A dëmton Kosovën Ballkani i Hapur? Analistët: Vetë përjashtimi, i dëmshëm për Kosovën
30/07 20:12
Top Channel/ Si të zgjedhësh universitetin? Deri më 3 gusht vijojnë aplikimet për shkollën e lartë
30/07 20:02
Top Channel/ Skandali me uniformat e policisë/ Ish zyrtarët e Ministrisë së Brendshme mbeten në burg
30/07 19:51
Top Channel/ “Berisha mos bëhet deputet i PD”/ Yuri Kim kërkesë ultimative Bashës: Zgjidh të ardhmen
30/07 19:44
Top Channel/ Turistët bllokohen në kanione, dëmtohet njëri prej tyre
30/07 19:44
Top News – Shpërndanin kokainë në kuti picash/Gjykata lë në burg 4 prej tyre, 1 në arrest shtëpie
30/07 18:01
Top Channel/Gara për Aeroportin e Sarandës, Balluku: Do të jetë sezonal, investim privat 37 mln euro
30/07 17:41
Top Channel/ Të dehur dhe me shpejtësi tej normave të lejuara, pranga 10 shoferëve në 24 orë
30/07 17:33
Top News – Yuri Kim thumbon Berishën ‘non grata’/‘PD s’mund të hajë bar për hir të një deputeti’
30/07 16:37
Top News – Gjykata e Lartë bëhet me 9 anëtarë/ Presidenti Meta firmos emërimin e Asim Vokshit
30/07 16:36