Top News – Trafikoi 613 kg kokainë/ SPAK, 14 vite burg për Arbër Çekaj
15/09/2020 21:19

Arber Çekaj, i akuzuar për trafikimin e 613 kg kokainë nga Ekuadori, do të vuajë 14 vite burg. Vendimi është marrë pasditen e së martës nga Gjykata Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit SPAK, që ka vendosur 21 vite burg per Çekajn, por që me gjykim të shkurtuar pasi ka pranuar akuzën, i konvertohet ne 14 vite. Për menaxherin e kompanisë ‘arbri garden’ përmes së cilës realizohej trafiku i kokaines, Donaldo Lushaj, dënimi i dhënë është 16 vite burg, i cili gjithashtu përfiton nga gjykimi i shkurtuar dhe do vuajë vetëm, 10 vite e 8 muaj burg. Ndërsa për shoferin Armando Pezaku është vendosur 13 vite burg, nga të cilat ai do vuajë 8 vite e 8 muaj, pasi edhe ai përfiton nga gjykimi i shkurtuar. Të tre të sipërpërmendurut janë hetuar dhe gjykuar si pjesë grupit kriminal që realizoi trafikun e 613 kilogramëve kokainë nga Ekuadori ne Shqiperi. Trafiku i droges realizohej permes kompanise se Arber Cekaj, ‘Arbri garden’ dhe kokaina e sekuestruar prej 613 kg ne mars te vitit 2018, që mbetet sasia me e madhe e kapur ne Shqiperi ne vite, ishte fshehur ne kontenieret e bananeve dhe u kap nga policia pas veprimeve te koordinuara me partneret nderkombetare. Pas mberritjes ne portin e Durresit kokaaina e fshehur ne dyshemene e dyfishtë të konteniereve me banane do merrej në dorëzim nga menaxheri Donaldo Lushaj dhe shoferi Armado Pezaku të cilët u arrestuan në kushtet e flagrancës. Ndërsa arber cekaj u arrestua pak kohë më vonë në Gjermani, ku gjithashtu u hetua për trafik droge. Disa muaj pas arrestimit të tij ai u ekstradua në Tiranë, ndërsa fillimisht ka mohuar përfshirjen ne trafik. Çështja në ngarkim të Arber Cekajt dhe bashkëpunëtorëve të tij eshte hetuar nga prokuroria e krimeve te renda, dhe gjykimi nisi po nga gjykata e krimeve të rënda. Por pas shkrirjes së kësaj gjykate cështja i ka kalur për gjykim Gjykatës së Posacme Spak. Procesi ka kaluar përmes një kalvari të gjatë me shtyrje seancash, për cështje të ndryshme që lidheshin me kerkesa proceduriale qoftë nga i akuzuari kryesor Arber Çekaj, apo edhe nga trupi gjykues, avokatet e prokurori.

Top News – Ku do jetë kandidat! Rama flet nga Vlora për zgjedhjet
25/09 20:01
Top News – Operacioni i Europolit/ Konfiskohen 27 milionë maska
25/09 18:36
Top News – Kodi i ri zgjedhor/ PD zbardh ligjet e marrëveshjes
25/09 17:52
Top News – Moti i keq në fundjavë/ 5 prefektura rrezikojnë përmbytjet
25/09 17:13
Top News – Që nga nisja e pandemisë/ Covid, 373 humbje jete në Shqipëri
25/09 17:13
Top News – 124 raste dhe 3 viktima/ Apel për mbipopullimin në QSUT
25/09 17:12
124 të prekur me COVID-19, ndërrojnë jetë 3 persona gjatë 24 orëve
25/09 16:51
Fillojnë gjyqet për zgjedhjet/ Hidhet shorti në Kolegjin Zgjedhor për kërkesën e parë
25/09 16:10
Nga rruga e dashurisë dhe miqësisë deri te rreziku nga peshkaqenët. Çfarë po ndodh në Tiranë?
25/09 15:42
Mësuesja 75-vjeçare/ Nuk pranon pensionin, çdo ditë shkon në klasë me fëmijët
25/09 15:36
Koha e anglishtes e gjermanishtes/ Askush në Shqipëri nuk preferon të studiojnë për rusisht
25/09 15:32
Pallate për të dëmtuarit e tërmetit/ Veliaj: janë kualifikuar 8 kompaninë ndërtuese
25/09 15:27
Turizëm pa ndotje në det/ Dhërmi, kompleksi turistik instalon impianti që pastron ujërat e zeza
25/09 15:25
Moti i keq dëmton mandarinat/ Fermerët e Xarrës kërkojnë ndihmë, priten stuhi në zonë
25/09 15:23
Paga minimale 26 mijë lekë/ Ekspertët: Ka ikur koha e informalitetit
25/09 15:21
Naftëtarët, protestë për pagat/ Ballsh, mblidhen para uzinës, lajmërojnë grevë urie
25/09 15:19
Vazhdojnë lëkundjet e tokës/ Goditja më e fundit pranë qytezës së Belshit, nuk ka dëme
25/09 15:13
Nën hetim për dhunë ndaj foshnjes/Durrës, vajza 18 muajshe me shenja dhune. Pronari i çerdhes, mohon
25/09 15:11
Shkarkohet prokurorja Donika Prela/ Luan Daci dërgohet për gjykim nga Gjykata antikorrupsion
25/09 15:08
Top News – Sistemi gjyqësor/ Soreca-mbështesim pavarësinë e tij
25/09 15:06