Top News – Top Story, jehonë në mediat italiane/ Operacioni antitrafik pas investigimit gazetaresk
19/01/2022 18:51

Kryelajm në mediat shqiptare dhe italiane për këtë të mërkurë ka qenë një operacion që u zhvillua në të njëjtën kohë në tre shtete dhe shënoi 47 të arrestuar, 25 prej të cilëve në Shqipëri. Por, ajo çfarë është konkretizuar sot ka qenë e provuar më parë nga Top Story, përmes dy dokumentarëve me titullin trafiku i arabëve, dokumentarë që kanë gjetur vend edhe në mediat italiane. Mediat italiane shkruajnë se një nga personazhet me interes në operacionin "Astrolabio" është i riu sirian, Sulltan Ahmed, 23 vjeç i cili përfundoi në qendër të një investigimi gazetaresk në Shqipëri, edhe para se hetuesit ta inkuadronin në mënyrë perfekte dhe t'i jepnin një rol të saktë. Bëhet fjalë pikërisht për personazhin që zbuloi Top Story. Në kontakt me trafikantët turq dhe grekë, sipas hetuesve, grupi i tij do të kishte ndërmarrë hapa për të gjetur varka, për të rekrutuar kontrabandistë dhe për të transferuar emigrantë në brigjet e Pulias. Prandaj me të do të kishin vepruar subjekte të ndryshme. Ata, rastësisht, përfunduan në rrjetin e policisë shqiptare. Interesant shkruan media italiane është episodi i nënës, ai nga i cili emri i tij filloi të qarkullonte në letrat e hetuesisë. Bëhet fjalë për Leçen nga afër. Po, sepse daton në 23 Prill 2020. Kjo ndodhi në marinën e San Cataldo. Ahmedi do të ishte truri dhe dy shqiptarë autorë. Sikurse shkruan media italiane, referuar të dhenave të Top Story, i riu sirian në dy javët paraardhëse emigrantët kishin lëvizur nga Greqia në Shqipëri, duke qëndruar në një hotel në Tiranë. Nga një sërë gjetjesh, u bë gjithashtu e mundur të gjurmohej Ahmedi si organizatori i mundshëm i udhëtimit, falë edhe deklaratave të vetë emigrantëve, duke zbuluar, për shembull, se do të kishte shumë informacione për të kuptuar se si të arrinte në Itali. Është gjetur në Facebook, në një faqe të quajtur "Grupi i refugjatëve në kontinentin grek". Një shesh virtual në të cilin Ahmedi do të kishte dhënë informacion thelbësor.

Top Channel/ Tirana merr kupën, festa e ekipit të kryeqytetit
26/05 20:31
Edicioni Informativ / Ngjarjet kryesore nga vendi, rajoni dhe bota | Top News
26/05 20:30
Top Channel/ Feston “Tirona” kampion, festa e ekipit të kryeqytetit për titullin e 26
26/05 20:11
Top News – Dubai, aty ku shqiptarët urdhërojnë vrasje/Prej andej drejtojnë edhe trafikun e drogës
26/05 19:41
Top News – 72 orët e vështira të ushtrisë shqiptare, çfarë ndodhi në Bizë me stërvitjen e NATO
26/05 19:13
Top Channel/Përurohet teatri për fëmijët te Liqeni, Veliaj me homologun e Parmës: Punë e rëndësishme
26/05 18:00
Top News-Gjykata fiton me firmën e ministrit/Çfarë dosjesh ‘rrëzohen’ për administratën publike
26/05 17:46
Top Channel/ Polici që vrau kolegun! Gjykata lë në burg 25-vjeçarin
26/05 17:20
Top Channel/ “Kisha ruse na zhgënjeu”/ Kritika e Patriarkut të Stambollit ndaj kishës ortodokse ruse
26/05 17:17
Top News – ‘Promocion fantastik për Shqipërinë’/Reagimet pas eurombrëmjes së Conference League
26/05 16:49
Top Channel/ U arrestuan 68 tifozë. Italianë, holandezë dhe kroatë të përfshirë në akte dhune
26/05 16:39
Top News- Balla i përgjigjet Alibeajt: Fshihet pas një letre, po diskutojmë me grupet e tjera
26/05 16:34
Top News-Presidenti, PD e Alibeajt merr vendim!/Kryesia re pas zgjedhjeve në PD, takimet e Berishës
26/05 16:32
Top Channel/ Kimikatet ndotin Drinin!
26/05 15:35
Top Channel/ Spitali i ri infektiv, kryeministri inspekton ecurinë e rehabilitimit të plotë
26/05 15:28
Top Channel/ Riaktivizohet koncesioni! Balluku: Ka vendim gjykate për rrugën Thumanë-Kashar
26/05 15:25
Top Channel/ Shqipëria pro zgjerimit të NATO-s!
26/05 15:18
Top Channel/ Tirana pas ndeshjes/ Pastrohet kryeqyteti pas largimit të tifozëve
26/05 15:14
Top News-Suedia dhe Finlanda në NATO/Nisin hapat e para, Shqipëria miraton protokollet e aderimit
26/05 14:50
Top News – Përballja për kufirin detar në Hagë/Asi nën mëngë i Greqisë, a është gati Shqipëria
26/05 14:42