Top News – Shqiptarë në kërkim dhe të burgosur/ Firmosen 260 urdhra arresti në gjithë botën
24/01/2021 15:19

Dimensioni ndërkombëtar dhe operimi në shumë vende njëkohësisht i aktivitetit kriminal është rritur ndjeshëm. Në një vlerësimin të fundit mbi Kërcënimin nga Krimi i Organizuar EUROPOL arriti në përfundimin se shtatë nga 10 grupe e kriminale të organizuar janë zakonisht aktive në më shumë se tre vende. Gjithashtu raporti i EUROPOL thekson se shumë prej grupeve të krimit të organizuar janë fleksibël dhe shfaqin përshtatshmëri të madhe në shpejtësinë me të cilin ata përshtatin modelin e tyre të biznesit në raport me ndryshimet e mjedisit përreth tyre. Ngjashëm me vendet e tjera në këto tre dekada, krimi në Shqipëri është rritur në dimension, nivelin e sofistikimit dhe gatishmëri, në gjendje të organizojë ose udhëheqë operacione kriminale ndërshtetërore. Gjithashtu modeli i kaluar i sundimit komunist në Shqipëri ka paraqitur sfida të jashtëzakonshme politike dhe shoqërore gjatë tranzicionin në demokraci dhe zhvillimin e kriminalitetit ndër vite. Në vitin 2016, në vendet e BE-së kishte 5,722 shtetas shqiptarë të burgosur, një numër relativisht i lartë në krahasim me numrin e popullsisë pasi vendet me popullsi shumë më të mëdha si Turqia dhe Polonia renditeshin në atë kohë pas Shqipërisë me 4798 dhe 4449 të burgosur respektivisht. Aktualisht Shqipëria përveç që konsiderohet si një vend që prodhon dhe eksporton sasi të konsiderueshme të marjuanës - kryesisht për përdorim evropian është identifikuar gjithashtu si një bazë operacionesh për organizatat rajonale të krimit të organizuar dhe si një vend tranzit për heroinën dhe kokainën afgane, duke shërbyer si një portë për shpërndarjen e heroinës në të gjithë Evropën.

Top News – Fëmijët shqiptarë në kampin Al Hol/ Çuçi në Liban, skenar i ri për riatdhesimin
25/02 17:59
Top News – Kandidatë pa rekorde kriminale/ Alarmi ndërkombëtar për partitë politike
25/02 17:58
Veliaj: “Programi i PS më i miri; Kriteri që të jesh kandidat i LSI është, të kesh dosje në SPAK”
25/02 17:54
Top News – Procesi i vaksinimit/ Nis edhe në qytetin e Beratit për bluzat e bardha
25/02 16:53
Top News – Ujësjellësi i ri i Pogradecit/ Do sigurojë ujë 24 orë për banorët
25/02 16:53
TopNews-Akuzat e babait të gjyqtares së arrestuar/‘Si u shpërblyen ato që liruan djalin e deputetit’
25/02 16:22
Top News – E vetmja në ballkan/ Kosova, ende pa asnjë dozë vaksine
25/02 16:21
Top News – Pas përfshirjes në koalicion me PD/ Bamir Topi jep dorëheqjen si kryetar i FRD
25/02 16:21
Kontrollet për respektimin e masave anti Covid/ 917 gjoba në të gjithë vendin
25/02 15:59
Të karantinuarit nuk do votojnë KQZ: Do t’i japim të drejtën e votës 3 mijë emigrantëve
25/02 15:57
Dhunohet gazetari në Prishtinë/ Visar Duriqi sulmohet nga persona të maskuar përpara shtëpisë
25/02 15:56
Nuk ka kufizime të reja për covid/ Komiteti i ekspertëve e shikon situatën në përmirësim
25/02 15:53
Pogradec, 150 të infektuar/ Shumica e rasteve në shkolla dhe administratën publike
25/02 15:48
Gjirokastër, 840 të infektuar/ Infektimet nëpër shkolla dhe në familje
25/02 15:48
Berat, nis vaksinimi/ Të parët janë mjekët dhe të moshuarit
25/02 15:46
“PD e LSI kandidojnë humbësit”/ Kryetari i bashkisë së Tiranës takim në njësinë katër në kryeqytet
25/02 15:39
Bamir Topi dorëhiqet nga partia/ Një ditë pasi nënkryetari Sali Shehu nënshkroi koalicionin me PD
25/02 15:35
Rama takim me biznesin në Berat: Taksë zero, tatim fitimi zero, lekët t’i çoni në shtëpi
25/02 15:26
Vrasje në qendër të Tiranës/ Ekzekutohet Behar Sofia, ish bashkëpunëtor i Abdulselam Turgut
25/02 15:26
Arrestime për atentatin me bombë/ Në pranga Gjergj Cukali dhe vëllezërit Ermond dhe Enver Jakimi
25/02 15:25