Top News- Shqipëria ‘braktis’ BE për SHBA / Pse Ballkani është më sytë nga Shtëpia e Bardhë
03/12/2021 18:11

Gazeta prestigjioze spanjoll “EL PAIS” i ka kushtuar një analizë të gjatë raporteve mes Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Evropian. Duke marrë shkas reagimin e shpejtë dhe ofertën e tri shteteve për të strehuar një numër të madh afganësh, gazeta shkruan se tre vendet janë kthyer me sytë nga SHBA, duke lënë në hije BE-në. “EL PAIS” shkruan se ky rast tregoi orientimin e qartë pro-perëndimor dhe rëndësinë që i jepet miqësisë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sipas “EL PAIS”, edhe përkundër faktit se Amerika është një fuqi në rënie dhe NATO-ja nuk është duke përjetuar orët më të mira të saj. Një raport i tillë me SHBA-të i Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, sipas gazetës bëhet edhe më shumë i kuptueshëm kur merret parasysh fakti se rruga drejt integrimit në bashkimin Evropian është “plot re” dhe e “paralizuar”. Një tjetër faktor është edhe ndryshimi i pushtetit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës pas zgjedhjeve të mbajtura në vitin e kaluar. Sipas kësaj gazete, ardhja e Joe Biden në pushtet ka ushqyer shpresat e këtyre tri shteteve se Uashingtoni do të rikthehet në rajon.

Top Channel/ Ngrica në rrugë, reshje bore dhe erë e fortë në Bulqizë
21/01 18:19
Top Channel/ Dëbora frymëzon presidentin, i këndon Korçës në mes të stuhisë
21/01 18:10
Top News-Trafiku i arabëve, dalin përgjimet/‘Erdhën krushqit…sa lekë duhen paguar’
21/01 18:06
Top Channel/ Reshjet e borës në Bulqizë, të shoqëruara me erë të fortë, krijohen ngrica në rrugë
21/01 17:53
Top Channel/ Reshje të dendura bore në Bulqizë, por rrugët janë të hapura
21/01 17:51
Top Channel/ I ftohti polar prek vendin, reshje të dendura bore në Bulqizë
21/01 17:51
Top News – Ushtria shqiptare, pak km nga Rusia/ Njësia e ‘çunave të çarmatimit’ në Letoni
21/01 17:50
Top Channel/ Reshje të dendura bore në Bulqizë, rrugët ‘nën pushtetin’ e ngricave
21/01 17:43
Top News-Një emër i ri për Kolegjin Zgjedhor/Ja kush e zëvendëson Asim Vokshin
21/01 17:30
Top Channel/ Reshje dëbore dhe i ftohtë i acartë në Prrenjas
21/01 17:13
Top Channel/ ‘Mund të shfryheni sa të doni’/Rama: Mos më kërkoni llogari për…
21/01 17:11
Top Channel/ Rama: SPAK është foshnje që ka nisur të belbëzojë
21/01 17:10
Top Channel/ Rama: Ata para nesh vrisnin njerëz, ne bëmë Reformën në Drejtësi
21/01 17:10
Top Channel/ “Si prisni që Meta të përgjigjet për 21 janarin?”/ Rama: Shpërndan dekorata pa vlerë!
21/01 17:08
Top News-Dosja e 7 gjyqtarëve, hetimi i SPAK/‘Ngrin’ procesi, emrat që dolën të pafajshëm
21/01 16:26
Top News – Këshillat për motin ekstrem në vend/Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile merr masa
21/01 16:20
Top Channel/ Veliaj krah legjendave të Tiranës, Partizanit dhe Dinamos
21/01 16:08
Top News-‘Pianisti’, si një portret artistik/Limos Dizdari, dy vepra për ikonën Robert Radoja
21/01 16:01
Top Channel/Dëbora në Juglindje, në Pogradec, Korçë, Devoll e Kolonjë po krijohen probleme me rrugët
21/01 15:42
Top Channel/ Murtaja afrikane e derrave, veterinerët tregojnë se si duhet të mbrohen fermerët
21/01 15:39