Top News – Serbia refuzon Cakajn/ “Qytetar nderi” në Bujanovc
27/11/2020 15:33

Marija Obradović, ministre e Administratës Publike dhe Vetëadministrimit Lokal në Serbi refuzoi në seancën plenare të Parlamentit të Serbisë, propozimin e Kuvendit Komunal të Bujanovcit, që Gent Cakaj, ministër në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, të shpallet “Qytetar Nderi” i Bujanovcit, bashki në Luginën e Preshevës. Një njoftim i Ministrisë së Jashtme citon ministren Obradović të ketë paraqitur në parlamentin serb propozimin e 26 këshilltarëve komunalë të Bujanovcit, që kanë vepruar në mënyrë ligjore dhe si ministre do të duhej të nënshkruaja propozimin” citohet të ketë thënë ajo në seancë plenare. “Por unë kam nënshkruar vendimin me të cilin refuzohet, propozimi i Kuvendit Komunal të Bujanocit, që ministri shqiptar, Gent Cakaj, të shpallet “Qytetar Nderi” i Bujanocit”, është shprehur Obradović. Njoftimi bën me dije se sipas Ministres, shkak për refuzimin e propozimit të sipërpërmendur janë “deklaratat dhe akuzat e vazhdueshme të Cakajt ndaj Serbisë për krime të kryera ndaj shqiptarëve të Kosovës. “Ministri Gent Cakaj ka deklaruar se gjatë luftës në Kosovë, Serbia është përgjegjëse për vrasjen e mijëra shqiptarëve, për deportimin e miliona shqiptarëve dhe djegien e mijëra shtëpive. Nuk mund të nënshkruaj një dokument për një ministër shqiptar që akuzon Serbinë. Ndërkohë që jam e vetëdijshme që ministri Cakaj i ka ndihmuar shqiptarët për krijimin e koalicionit për zgjedhjet parlamentare,”citohet të ketë thënë Marija Obradović. Bujanovci është njëra nga tri bashkitë në Luginën e Preshevës, në Serbinë Jugore, në kufi me Kosovën dhe Maqedoninë, ku jeton komuniteti më i madh i shqiptarëve nën administrimin e Serbisë

Top News – PS mbyll fazën e dytë/ ‘Deputeti që duam’, Balla: një epoke të re
15/01 14:43
Top News – Në kantierin e Thumanës/ Rama e Pacolli inspektojnë ndërtimin e apartamenteve
15/01 14:03
Thumanë; Rama: Nis ndërtimi i apartamenteve. Pacolli: Do jetë qytezë moderne
15/01 12:24
Top News – Për 14 muaj do përfundojë vaksinimi/ Rama-do marrim 2.2 milionë vaksina anticovid
15/01 12:01
‘Deputeti që Duam’/ Fleckenstein të rinjve: Qëndroni të vendosur dhe të guximshëm
15/01 11:17
Rama: 3 skenarët e vaksinimit, ne duam ta mbyllim për 14 muaj. 2.2 milion njerëz për tu vaksinuar
15/01 03:08
“Në kohë tërmeti, me dy vila”/ Video e Ramës për Bashën, me deklaratën e Topallit
14/01 15:51
Ndoka e Shehi në listat e PD/ Arrihet marrëveshja. Kreu i PDK në Shkodër, Shehi në Tiranë
14/01 15:23
Merkel inkurajoi Ramën/ Gazeta Bild, komenton ndërmjetësimin mes Turqisë e Greqisë
14/01 12:14
Top News – Kryemadhi per trafikun në Tiranë/ Lojë e Bashkisë, të shkosh në qënder tregtare
14/01 12:11
Rudina Hajdari kandidate në Elbasan si anëtare e nismës “Thurje”
14/01 11:53
Top News – Basha publikon shifrat/ Krahason pasurinë e shqiptarëve me të ministrave
14/01 11:10
Meta rrëzon ligjin për taksat e kromit/ Presidenti: Situatë ekstreme e trajtimit preferencial
13/01 15:31
Top News – Ligji “për taksën kombëtare”/ Presidenti Meta e kthen për shqyrtim në Kuvend
13/01 12:09
Zgjedhjet e 25 Prillit/ Mediu nuk pret Bashën, prezanton kandidatët për Tiranën
13/01 11:58
Top News – Premtimi i kryetares e LSI, Kryemadhi/ “Një standart si për të pasurit dhe të varfërit’
13/01 11:21
Top News – Basha akuza ndaj qeverisë/ Ngado varfëri, ministrat hanë 1000 dollarë bifteku
12/01 11:42
Top News – ‘Paaftësi menaxhimi’/ Kryemadhi: po kalojmë nga kriza në krizë
12/01 11:41
Rama s’tregon kush dha vaksinat: Në një garë lypësash për vendin e tyre unë jam pretendent për…
11/01 14:23
PS nis zgjedhjen e deputetëve/ Në fazën e dytë kanë kaluar 58, nga 1600 aplikantë
11/01 13:10