Top News/ Rezultatet e PISA-s/ PD- Ministria e Arsimit nuk ka marrë asnjë masë!
02/03/2024 15:15

Deputetja e Partisë Demokratike Merita Bakiu deklaroi se Ministria e Arsimit nuk ka marrë asnjë masë lidhur me rezultatet e fundit të PISA-s, të cilat sipas saj treguan një gjendje të përkeqësuar të sistemit arsimor në vend. Deputetja demokrate thotë se nxënësit janë dekurajuar, mësuesit janë nën presion nga të gjitha palët, ndërsa drejtuesit e shkollave mbajnë vendin e punës duke shpërndarë propagandën e qeverisë. : Në dallim nga vendet e tjera, që kanë organizuar tryeza debati dhe kanë ngritur alarmin për gjendjen e arsimit të tyre, vetëm Shqipëria vijon t’i ngjajë asaj makinës në diktaturë që ecën vetëm me bori, por pa motor. Në vend që të kishte një reflektim nga institucionet përkatëse, Ministria e Arsimit i është “përgjigjur” dështimit, duke e thelluar edhe më tej propagandën qeveritare nëpër shkolla, duke i kthyer drejtuesit e shkollave në komisarë politikë dhe në shpërndarës të aktiviteteve politike dhe partiake. Sipas Bakiut, Partia Demokratike synon t’u japë mësuesve vendin e nderit që meritojnë, duke vendosur në qendër të misionit të tyre mësimdhënien dhe jo burokracinë.

Top News/ Debate në Komisionin për ‘Tims’, ‘Ekspertët’, përplasin Salianjin me Gogun
12/04 21:45
Top News/ Macron në takimin me Ramën. ‘Kosova e Serbia të normalizojnë raportet’
12/04 18:18
Top News/ Rama i premton besnikëri Macron / Firmosen 2 pakte, kryeministri: Të thellojmë raportet!
12/04 17:46
Top Channel/ Rama falënderon Macron/ Kryeministri: nxiti afrimin BE-Ballkan
12/04 15:47
Top Channel/ Vizita dy ditore në Francë! Kryeministri Edi Rama pritet me nderime ushtarake në Paris
12/04 15:42
Top Channel/Berishës po i djegin mandatin/Argita Malltezi:Shtyrja e afateve, zgjat arrestin shtëpiak
12/04 15:29
Top Channel/ ‘Babalja’, shtyhet sërish senaca gjyqësore për deputetin e Ervin Salianji
12/04 12:21
Top News/ Miratohet komisioni i dezinformi, do të mbikëqyrë financimet nga vendet jo mike
11/04 21:39
Top News/ ‘Kushtetuesja u asgjësua’/ Vendimi për Xhaçkën, Bardhi: Ka rënë shteti
11/04 20:23
Top News/ PS nuk dorëzon Olta Xhaçkën. Rrëzon kërkesën për ta çuar në Gjykatën Kushtetuese
11/04 19:52
Top Channel/ Debatet dhe replika për mandatin e saj, Xhaçkës mohoi të ketë përfituar pasuri publike
11/04 19:38
Top News/Përplasjet e opozitës para bashkisë/ Veliaj-Skenat e ’97 nuk kanë vend në Tiranën e 2024-ës
11/04 19:24
Top News/ Raporti i PS për mandatin e Xhaçkës, shkakton irritimin e opozitës
11/04 18:50
Top News/ Braçe kujton sërish kolegen e Kardhiqit: E motra vuloste tenderat në ministri
11/04 18:48
Top Channel/ Komisioni për dezinformimin, votohet sot në Kuvend për ngritjen e komisionit hetimor
11/04 15:31
Top Channel/ Diskutimet në Kuvend për mandatin e Xhaçkës, deputetja mohon akuzat
11/04 15:30
Top Channel/ Rama vizitë në Paris, nesër takim ‘kokë më kokë’ me presidentin Macron
11/04 15:18
Top Channel/ Rikthehen të përjashtuarit në grupin parlamentar të PD, Bardhi rikthen edhe Berishën
11/04 15:17
Top Channel/Pakti PS-Rithemelim dhe fikja e flakadanëve, Gjekmarkaj merr drejtimin e seancës plenare
11/04 14:57
Top Channel/ Këshilltarët e opozitës tentojnë të hyjnë në bashki, Alimehmeti: Puro shkelje e ligjit
11/04 14:09