Top News- Rënia e ‘Murit të Berlinit’ në Tiranë/ Politika përkujton eksodin 1990, ‘rikthehet’ Basha
02/07/2022 17:44

Presidenti Ilir Meta ka përkujtuar këtë të shtunë 32 vjetorin e eksodit masiv të shqiptarëve, 2 korrikun 1990, ku shqiptarët çanë muret e ambasadës gjermane, duke nisur eksodin më të madh. “Rrugëtimi drejt Europës që nisi me guximin për të rrëzuar murin e Ambasadës Gjermane duhet përshpejtuar me vendosmërinë për të shkuar drejt anëtarësimit të plotë në BE.”, shkruan Meta teksa kërkon zbatim të reformave të kërkuara dhe thekson se koha për këtë është tani. Nga ana tjetër Kryedemokrati Sali Berisha nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale shprehet se kjo datë shënjon plagosjen për vdekje të diktaturës dhe shembjen e Murit të Berlinit në Shqipëri. Berisha po ashtu nuk kursen kritikat për mosreagim të intelektualëve në atë kohë, teksa shton se pavarësisht kësaj, kjo kryengritje “me jehonen e saj te jashtezakonshme deshmoi se Shqiperia socialiste nuk ishte dhe nuk do mbetej shkemb graniti i socializmit ne Europe, apo Kuba e Adriatikut dhe se diktatura komuniste ne kete vend kishte hyre ne agonine e saj.” Berisha në shenjë mirënjohje shton: “Mirenjohja jone kete dite shkon edhe per ambasadorin e RFGJ Werner Daum dhe koleget e tij per mbeshtetjen e tyre te fuqishme per kryengritesit e 2 korrikut dhe popullin e shtypur shqiptar.” Ndërkohë lidhur me këtë datë ka reaguar edhe ish-kryedemokrati Lulzim Basha, i cili sulmon qeverinë për largimin e shqiptarëve, por nuk lë pa thumbuar as edhe ata që i quan si e shkuara e vendit. “Ndaj, përkujtimi i kësaj ngjarjeje historike, që pati forcën për ta përkulur regjimin komunist, shërben si një moment reflektimi, për t’u përballur me të shkuarën që rrezikon të përsëritet, sidomos përballë plagës së largimit të qindra-mijëra bashkëqytetarëve tanë, që tashmë nuk ikin prej diktaturës enveriste, por nga diktatura e korrupsionit, e cila nën qeverisjen e Edi Ramës ka marrë përmasat e një rreziku kombëtar.”, shkruan Basha.

Top News- Përplasi 4 këmbësorë te ‘Kodra e Diellit’/Gjykata vendos ‘arrest me burg’ për farmacisten
18/08 18:15
Top News – I prenë flokët në kufirin shqiptar/Aventurat e turistëve në Shqipërinë komuniste
18/08 17:01
Top News-Pas mashtrimit nga dy pensionistë italianë/Për floririn arrestohet dhe pronari argjendarisë
18/08 16:23
Top News – Pasaporta shqiptare del në shitje…!/Ja kush janë blerësit, cënohet siguria kombëtare
18/08 16:01
Top Channel/Ndeshja e parë, Tirana-Kukësi.Përballja që do të hapë siparin e kampionatit të futbollit
18/08 15:55
Top Channel/ Britania e paralizuar nga grevat, për katër ditë linjat hekurudhore do funksionojnë 20%
18/08 15:39
Top Channel/ Berisha “përballet” me 7501. Fermerët e Kasharit ankohen se u gabua miratimi i ligjit
18/08 15:37
Top Channel/ Parku i liqenit të Farkës. Bashkia po ndërton një pistë vrapimi dhe korsi biçikletash
18/08 15:33
Top News – Drogë me postë nga Anglia në Shqipëri!/ Dy të arrestuar, policia zbulon skemën e trafikut
18/08 15:30
Top Channel/ Takim i ftohtë Kurti-Vuçiç/ Takimi me ndërmjetësimin e Bashkimit Europian
18/08 15:29
Top Channel/ Përmbytet Londra, stuhitë e shiut godasin kryeqytetin
18/08 15:29
Top Channel/ “Spiunëve ju ndalohet kandidimi”. Gati ligji i ri, “shkarkohen ose humbin mandatet”
18/08 15:21
Top Channel/Vrasje në Elbasan dhe Sarandë/Kamarieri vret klientin për parkimin. Elbasan, pas sherrit
18/08 15:18
Top News-Ekzekutimi në Vlorë nga vrasës me pagesë/Një nga viktimat hera e parë pa makinë të blinduar
18/08 15:17
Top Channel/Atentat në Vlorë,2 të vdekur.Hakim Xhezo dhe Geno Lena dyshohet se u vranë për hakmarrje
18/08 15:05
Top News- Nga vrasjet vijmë…në vrasje shkojmë!/‘Të heqin qafe’ edhe për një fjalë goje, apo facebook
18/08 14:44
Top News- Lidhja mes atentatit të Fushë-Krujës e Vlorës/Ngjashmëria ekstreme, ndryshon vetëm bilanci
18/08 14:41
Top Channel/ Gjendet e shkrumbuar makina “BMW” në Frakull, brenda saj gjenden 3 automatikë
18/08 14:13
Top News – Tragjedia e dytë në familjen Ulqinaku/Sherri nisi në Facebook, autori ende në kërkim
18/08 13:32
Top News- Seria e vrasjeve nisi në gushtin e 2019/Nga zhurma e kalit në plazh, tek pazaret e drogës!
18/08 13:28