Top News – Rama i përgjigjet PD/ Spitalet gati për shtimin e fluksit
20/10/2020 14:05

Zbatimi i masave anticovid dhe angazhimi në terren i inspektorëve që përveç kontrolleve, do të këshillojnë dhe udhëzojnë popullatën ishin në fokus të takimit me strukturat e task forces që u zhvillua në mjediset e jashtme të kryeministrisë. Kreu i qeverisë Edi Rama tha se zbatimi i masave siç është mbajtja e maskës së detyrueshme kudo, janë e vetmja rrugë për të shmangur një mbyllje tjetër që do të ishte e tmerrshme për vendin. Ai i ka quajtur absurde deklaratat e kreut te shtetit se vendosja e gjobave oper mosmbatjen e maskave eshte shantazh ndaj qytetarëve. Kryeministri Rama u ka dhene edhe përgjigje akuzave të përsëritura të opozitës se spitalet covid nuk kanë më kapacitete për përballimin e fluksit të pacientëve. për kapacitetet në spitale që jnë ezauruar. këto janë skandale morale të paguximshme . në sot jemi absolutiosht të përgatur për më të keqen. kemi ¼ e kapcitete edne në dy të parat. dy janë gati. vetëm sot instalohen në sistem 60 respiratorë, nuk kemi pasur pamundësi për oksigjen. nuk iemi asnjë mangësi të medikamenteve për covidin. ato që janë në amerikë e angil. i kemi ketu, i ndjekim në kohë reale. Ndërkaq ministrja e Shendetësisë Ogerta Manastirliu duke u ndalur tek shtimi i rasteve të infektimeve gjatë ditëve të fundit, tha se një gjë e tillë ishte parashikuar nga ekspertët, sidomos pas hapjes së shkollave dhe lejimit të frekeuentimit të lokaleve edhe në mjediset e mbyllura. Gjatë takimit me task force foli për betejen e saj të gjatë me covid 19 edhe kryeinspektorjka e Inspektoratit Shendetësor Vjollca Braho, e cila pak kohë më parë luftoi me virusin duke qëndruar për gati 3 javë në reaminacion.

Dy mandatet në Tiranë për PS e PD/ Do i hiqet një mandat PS në Gjirokastër dhe një PD në Dibër
01/12 15:17
“U harrua pse u krijua BE”/ Rama flet për “Forbes”, për integrimin dhe pandeminë
01/12 15:10
Top News – Basha për raportin e FMN/ Shifrat për Shqipërinë, më të voglat
01/12 11:28
KQZ: Pse u ndryshuan vendbanimet/ Kërkohen shpjegime për ndryshimet 6 muaj para zgjedhjeve
30/11 15:24
400 banesa në Shijak/ Po ndërtohen pas shkatërrimeve nga tërmeti
30/11 15:19
Top News – 108 vjetori i pavarësisë/ Basha te ‘varrezat e dëshmorëve’
28/11 12:38
Top News – Serbia refuzon Cakajn/ “Qytetar nderi” në Bujanovc
27/11 15:33
Rindërtimi në Thumanë/ Ahmetaj: Janë mbi 3 mijë banorë që do të futen në shtëpitë e reja
27/11 14:55
Rindërtimi në Fushë-Krujë, Rama inspekton punimet
27/11 14:47
Kuvendi, një minutë heshtje/ Parlamenti në seancë një vit pas tërmetit
26/11 15:47
Përvjetori i tërmetit/ Rama nga Abu Dabi: Sot firmoset marrëveshjen për 2000 apartamente në Durrës!
26/11 11:47
Top News – Basha nga Shkodra/ Nuk kemi bërë politikë me pandeminë
25/11 16:05
Top News – Rindërtimi pas tërmetit/ Laç, nis puna për pallatet e reja
25/11 15:16
Top News – Raporti i Dick Marty/ Futet në kalendarin e Kuvendit
25/11 14:25
Komisioni për Dick Marty/ Balla dorëzon në Kuvend kërkesën për formimin e tij
25/11 12:46
Top News – Deputetët e PS kërkesë/ Komision për raportin e Dick Marty
25/11 11:00
“Iliri me uroi se vendosa maskën”/ Rrëfimi i Kryemadhit pasi u rizgjodh kryetare e LSI
24/11 15:21
Rama: Vaksinën e blejmë me çdo çmim/ Kryeministri: Të parët vaksinohen mjekët, mësuesit, policët
24/11 15:09
Top News – PD akuza ministres Xhaçka/ Udhëtime 10 mijë euro me helikopter
24/11 14:39
Top News – Rama-sjellje skandaloze/ Meta u gjobit se ishte në festë
24/11 13:55