Top News – Pas anijes me grurë që erdhi nga Ukraina/ Reagon Braçe-bujqve tonë u ka mbetur pa shitur!
11/08/2022 16:59

Një ditë pasi mbërriti në Portin e Durrësit, anija me 6 mijë tonë grurë, ka reaguar deputeti socialist Erion Braçe, i cili i kërkon transparencë Ministrisë së Bujqësisë dhe kompanisë që e ka porositur të publikojnë koston me të cilën ka ardhur gruri dhe çmimin me të cilën është marrë gruri. Braçe nuk e konsideron një lajm të mirë, faktin që ka mbërritur një anije me grurë nga Ukraina, për shkak se mijëra tonë grurë po i mbeten pa shitur bujqve vendas. Braçe thotë se fakti që tregtia bëhet jashtë vendit dhe jo tek bujqit vendas. Ndërkohë, deputeti shton se nëse kompania apo Ministria e Bujqësisë nuk do të publikojë kostot, Braçe thotë se do t’i nxjerrë vetë të gjitha kostot reale me të cilat është marrë gruri. “Dy ditë me radhë, lajm i rëndësishëm në fushën e tregtisë dhe bujqësisë ka qenë anija me grurë që mbërriti nga Ukraina. Nuk e kuptoj pse është i rëndësishëm lajmi që një anije me 6 mijë ton grurë mbërriti në Portin e Durrësit. Askujt nuk i shkon në mendje të pyes, me çfarë kostoje erdhi ky grurë, sa del 1 kg grurë i ardhur nga Ukrainë në Doganën Shqiptare. Do doja që Ministra e Bujqësisë dhe mbi të gjitha vetë kompania që ka sjell grurin të bënte publike shifrat, çmimin, koston me të cilën ka ardhur gruri. E di pse, se ka ende grurë të prodhuar në vend, grurë shumë i mirë, me proteinë 15%, me lagështirë 13-14%, me reze 75%. Për sa kohë që një bujk ka 20-25 tonë grurë të tillë këtu në Myzeqe, përsa kohë një bujk tjetër ka pak më tutje ka 20-22 tonë grurë gjendje, pse duhet të përbëjë lajm gruri i ardhur nga Ukraina me kosto më të shtrenjtë. Kam një lutje edhe për ministrinë e Bujqësisë dhe kompanisë, nuk kam asgjë tregtia është e lirë e të tjera me radhë, po t’iu thonë publikisht njerëzve me çfarë çmimi dhe kostoje. Nëse nuk e bën do ua tregoj unë koston reale me të cilat gruri i ardhur nga Ukraina ka dalë nga Dogana Shqiptare”.

Top News-Flokë biond dhe shenja dalluese në duar/U kap në Durrës, del fotoja e rusit të shumëkërkuar
03/10 16:12
Top News- Zgjedhjet, me apo pa bashki të reja/ Drafti i demokratëve diskutohet në komision
03/10 15:54
Edicioni Informativ i mesditës/ Lajmet nga vendi, rajoni dhe bota | Top News
03/10 15:37
Top Channel/ “Kryeqyteti evropian i sportit”, Veliaj: Do të aplikojmë në Bruksel për vitin 2023
03/10 15:31
Top Channel/ Gjykata e Elbasanit dërgon për gjykim çështjen ndaj Arbër Paplekajt
03/10 15:26
Top Channel/ Pusteci të bëhet Prespë, kërkesa për emërtimin e ri nga minoriteti maqedonas
03/10 15:14
Top Channel/ Magjistratët e rinj, marrin një këshillë nga ambasadorja amerikane Yuri Kim
03/10 15:07
Top Channel/ Ish-drejtoresha në SPAK, Sonila Qato në pyetje për tenderin e rrugës Kardhiq-Delvinë
03/10 15:07
Top News – Sulmet iraniane “zbresin” tek siguria/Debate për raportimin e SHISH para deputetëve
03/10 14:51
Top News – Ministrja e Ramës përfundon në SPAK/Sonila Qato, në pyetje për rrugën Kardhiq-Delvinë
03/10 14:03
Top News – Reshjet ndotin liqenin e Komanit/Situatë e përsëritur, mbetjet lundrojnë në ujë
03/10 14:00
Top News – SHBA dhe BE kundër amnistisë fiskale/“Tërhiqet”qeveria: Nuk e dimë kur miratohet
03/10 13:32
Top News- Goditja e radhës nga hakerat iranianë/ Berisha: Nuk është marrë asnjë masë nga qeveria
03/10 13:22
Top Channel/ Prurjet e shumta në Liqenin e Komanit, i gjithë uji është mbushur me mbeturina
03/10 13:09
Top News – Rama bie dakord me idenë e Macron/Komunitet evropian, kongres për teknologji e shkencë
03/10 13:06
Top News -‘Biznes i ri’, martesë fiktive për mbiemrin! Historia e gruas që ndihmoi dikë me ekspuls.
03/10 13:03
Top Channel/ Ish drejtoresha e rrugëve në SPAK, Sonila Qato ka qenë dhe ish-ministre e shtetit
03/10 12:51
Top Channel/ Komisioni për Sigurinë Kombëtare, seancë dëgjimore me SHISH për sulmin kibernetik
03/10 12:50
Top News – Vrasjet e vjeshtës së parë në Shqipëri/Trafik droge, hakmarrje dhe konflikte të çastit
03/10 12:39
Top News-Pedagogët në protestë për rritjen e pagave/‘Mos ushtroni presion, jemi në të drejtën tonë’!
03/10 12:37