Top News – Para nën dorë për të zgjidhur hallin/ Korrupsioni, alarmi i radhës i bankës botërore
22/06/2021 20:27

Korrupsioni në Shqipëri arrin në nivele të konsiderueshme duke u bërë një faktor kyç në klimën e mjedisit të biznesit si dhe rritjen e burokracive në vend. Raporti më i fundit i BERZH dhe Bankës Botërore ngre kambanën e alarmit lidhur me rryshfetet që marrin zyrtarët e shteteti në këmbim të të mirave që u ofrojnë qytetarëve. Referuar këtij raporti, 36 për qind e numrit total të kompanive shqiptare pohojnë se të paktën një herë kanë dhënë para nën dorë për të përfituar një shërbim publik. Jo pak por 3.1 për qind e xhiros së bizneseve shkon si ryshfet për zyrtarët e shtetit. Në listën e arsyeve pse krijohen skema korruptive në vend, kryesojnë marrja e lejeve të ndërtimit, lidhja e kontratave të ndryshme me shtetin apo edhe ryshfet me zyrtarët e tatimeve. Siaps raportit të BERZH dhe Bankës Botërore rreth 35 për qind e kompanive shqiptare kanë dhënë ryshfet në momentin kur punonjësit e tatimeve kanë mbërritur në biznes. Zhvillimi në këto nivele i korrupsionit në vend vendos në pikëpyetje meritokracinë si dhe ndikon ndjeshëm në ekonomië informale apo mjedisit të pabarabartë të biznesit në vend.

Top Channel/ “SPAK të zbresë në Fier”/ Deputeti i PD Luan Baçi mbështet denoncimet Petro Koçit
24/07 01:48
Top News – Një koncert surprizë në Tiranë… Dua Lipa: Unë mburrem që jam Shqipëtare
23/07 22:30
Top News – Sërish kokainë në Portin e Durrësit/ Ishte fshehur në kontejnerët e një kompanie frutash
23/07 22:28
Top News – Moderna për 12-17 vjeçarët/ Vjen autorizimi i agjencisë evropiane të barnave
23/07 22:24
Top News – Vetëm një qark pa virus/ Më pak testime, por shumë infektime…
23/07 20:39
Top Channel/ SPAK në tenderat e Fierit/ Deputeti i PD Luan Baçi mbështet denoncimet e Petro Koçit
23/07 20:34
Top Channel/ “Koncert në Tiranë? Surprizë”/ Dua Lipa tregon projektet artistike & ato të bamirësisë
23/07 19:54
Top Channel/ Dua Lipa vjen në Tiranë/ Këngëtarja ndihmon në ndërtimin e kopshtit 42 në kryeqytet
23/07 19:50
Top Channel/ UNESCO: Ndërprisni gërmimet. Autoritetet shqiptare injorojnë kërkesën, vijojnë punimet
23/07 19:50
Top Channel/ Motorri përplaset me biçikletën, ndërron jetë 85-vjeçar
23/07 19:49
Top Channel/ PD: Porti i Durrësit, lavatriçe parash. Kush do paguajë kreditë për portin aktual?
23/07 19:42
Top Channel/ “Sherret” për reformën,drejtuesit e institucioneve ankohen për punën e njëri tjetrit
23/07 19:40
Top Channel/ Dua Lipa: Mburrem që jam këtu. Të ndryshojmë stigmën për Kosovën e Shqipërinë
23/07 19:35
Top News – Petro Koçi kërkohet nga SPAK/ Denoncoi abuzime me koncesione nga Bashkia Fier
23/07 18:38
Top News – Edi Rama takon Dua Lipën/ ‘Çfarë çike, modeste, krenaria e familjes’
23/07 17:35
Top News – ‘Lavatriçe e parave të pista të Rilindjes’/ PD denoncon konçestionet e portit të durrësit
23/07 17:31
Top News – Dua Lipa në Shqipëri/ Bashkohet me nismën ‘adopto një kopsht’
23/07 17:28
Top News – ‘Luftë klanesh brenda socialistëve’/ Kryedemokrati i fierit drejton gishtin nga qeveria
23/07 17:24
Top News – Vështirësi me regjistrimin online/ Ngatërrohen të dhënat, do ketë raund të dytë
23/07 16:30
Top Channel/ Dua Lipa i bashkohet nismës së Bashkisë së Tiranës “Adopto një Kopësht”
23/07 16:09