Top News – Paga e ulët, por çmime të larta/ Eurostat nxjerr të dhënat për ekonominë
22/06/2021 21:11

Publikimet më të fundit të Eurostat, lidhur me të ardhurat në shtetet e Europës, tregojnë një tablo aspak pozitive në lidhje me ekonominë dhe mirëqënien e banorëve në vendin tonë. Shqipëria renditet e fundit në Europë për të ardhurat dhe konsumin për frymë, në raport me mesataren e Bashkimit Europian referuar vitit 2020. Por nga ana tjetër edhe pse niveli i të ardhurave paraqitet i ulët, niveli i çmimeve të mallrave është ndër më të lartat në rajon, duke vështirësuar përballimin e jetesës mesatare nga ana e qytetarëve shqiptarë. Sipas të dhënave të Eurostat, Prodhimi i Brendshëm Bruto për Frymë në Shqipëri ishte sa 31 për qind e mesatares së Bashkimit Europian në vitin 2020. Në rajon progresin më të madh lidhur me të ardhurat për frymë e ka arritur Serbia, të ardhurat e së cilës ishin sa 43 për qind e mesatares së Bashkimit Europian. Edhe pse të ardhurat për frymë arrijnë nivele të ulta krahasimisht me vendet e Europës, niveli i çmimeve në Shqipëri është ndër më të lartat në rajon. Çmimet e ushqimeve afrohen me mesataren e Europës. Eurostat përllogariti se më 2020 çmimet e artikujve ushqimore në Shqipëri ishin sa 83.4 për qind e mesatares së Bashkimit Europës. Çmimet më të larta në vendin tone i kanë shërbimet e transportit dhe komunikimit, të cilat arrijnë një nivel mbi mesataren e Bashkimit Europian.

Top Channel/ Frenon në autostradë që të mos shtypte kecin, përplasen në seri makinat në Lushnje-Fier
24/07 12:20
Top Channel/Më pak rregjistrime! Shkodër, thirrje nxënësve të rregjistrohen në shkollat profesionale
24/07 12:18
Top Channel/ Me automatik të mbushur me fishekë në sediljen e parë, arrestohet 32-vjeçari
24/07 11:46
Top Channel/ Të gjithë drejt bregdetit! Trafik i rënduar në Durrës
24/07 11:35
Top Channel/ Me pistoletë në çantë e drogë në makinë, disa të arrestuar gjatë kontrolleve në Lezhë
24/07 11:27
Top News – Kultivonin lëndë narkotike/ Arrestohen 4 persona, policia jep detajet
24/07 11:17
Top Channel/ Fluks emigrantësh në portin e Durrësit, vijnë dy tragete me shqiptarë dhe kosovarë
24/07 11:08
Top News-Aksion policor në Berat dhe Durrës/ Në pranga 2 shtetas për vepra të ndryshe penale
24/07 11:05
Top News -Transportonin emigrantë të paligjshëm/ Në pranga 2 persona, në kërkim një tjetër
24/07 10:34
Top Channel/ “SPAK të zbresë në Fier”/ Deputeti i PD Luan Baçi mbështet denoncimet Petro Koçit
24/07 01:48
Top News – Një koncert surprizë në Tiranë… Dua Lipa: Unë mburrem që jam Shqipëtare
23/07 22:30
Top News – Sërish kokainë në Portin e Durrësit/ Ishte fshehur në kontejnerët e një kompanie frutash
23/07 22:28
Top News – Moderna për 12-17 vjeçarët/ Vjen autorizimi i agjencisë evropiane të barnave
23/07 22:24
Top News – Vetëm një qark pa virus/ Më pak testime, por shumë infektime…
23/07 20:39
Top Channel/ SPAK në tenderat e Fierit/ Deputeti i PD Luan Baçi mbështet denoncimet e Petro Koçit
23/07 20:34
Top Channel/ “Koncert në Tiranë? Surprizë”/ Dua Lipa tregon projektet artistike & ato të bamirësisë
23/07 19:54
Top Channel/ Dua Lipa vjen në Tiranë/ Këngëtarja ndihmon në ndërtimin e kopshtit 42 në kryeqytet
23/07 19:50
Top Channel/ UNESCO: Ndërprisni gërmimet. Autoritetet shqiptare injorojnë kërkesën, vijojnë punimet
23/07 19:50
Top Channel/ Motorri përplaset me biçikletën, ndërron jetë 85-vjeçar
23/07 19:49
Top Channel/ PD: Porti i Durrësit, lavatriçe parash. Kush do paguajë kreditë për portin aktual?
23/07 19:42