Top News-‘Nuk mund të presim BE’ / Rama shpjegon pse ‘lindi’ Ballkani i Hapur
24/11/2021 22:20

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se Shqipëria, Serbia e Maqedonia e Veriut, vendosën të ndërmerrnin iniciativën “Ballkani i Hapur” pasi nuk mund të prisnin më Bashkimin Evropian. Sipas mediave serbe, në një fjalim online të mbajtur në një panel politik në kuadër të konferencës “Ballkani i Hapur” në Kuvendin e Serbisë, Rama tha se ekonomitë e rajonit kanë pritur prej kohës për këtë iniciativë. Sipas tij, kjo do të mundësojë një zhvillim më të shpejtë ekonomik të tri vendeve përmes hapjes së kufijve për mallrat, shërbimet, njerëzit dhe kapitalet. Rama i ka dërguar një mesazh vendeve të rajonit që nuk duan të Bashkohen me Ballkanin e Hapur, duke thënë se nuk duhet humbur kohë për të bindur ekonomitë tjera në rajon. Ai ka kritkuar po ashtu edhe Bashkimin Europian, duke thënë se Ballkani nuk mund të rrijë duarkryq. “Nuk mund të presim as BE-në, ata mund të premtojnë diçka, nuk e përmbushin dhe prapë ta premtojnë.Varet nga ata. Ne nuk mund të presim më, duhet të ecim para”, ka thënë Rama.

Top News-Temperatura ekstreme edhe në shkurt/Acari nuk ikën me janarin, ja çfarë pritet
25/01 17:01
Top Channel/ Borëpastruesja “bën kërdinë” në SHBA: Përplas 40 makina, 12 të plagosur!
25/01 16:42
Top Channel/ Temperaturat nën zero, Durrësi pushtohet nga ngricat
25/01 16:42
Top News – 400 mijë euro me kriptomonedhat/3 të arrestuarit në Durrës, lënë qelitë
25/01 16:39
Top News- Nano, deklarata e ashpër me vartësit/ Zero tolerancë për cilindo që abuzon me detyrën
25/01 16:38
Top News- Aleatët e PD mes Bashës e Berishës…!/ Negociatat për të mos përçarë më tej opozitën
25/01 16:20
Top News – Vlonjati sfidon temperaturat ekstreme të motit, thyen ccdo parashikim dhe lahet në det
25/01 16:13
Top News-5 mijë shqiptarët, jeta në Ukrainë/Ruajnë gjuhën e traditat, por gati dhe për luftë
25/01 16:07
Top Channel/ Hakmarrja që çoi në krim/Flet pajtuesi i gjaqeve: Viktima tentoi pajtimin në vitin 2009
25/01 15:31
Top Channel/ Korrupsioni, përkeqësohet Shqipëria/Vendi ynë humb një pikë në raport
25/01 15:23
Top Channel/ Gratë po zëvendësojnë burrat/ Punësimi i grave u rrit me 1.3%,ulet me 0.6% i burrave
25/01 15:21
Top Channel/ Ngrica në rrugët e Kukësit/ Në Qafë-Thore, Theth dhe Kukës-Shishtavec me zinxhirë
25/01 15:17
Top Channel/ Ngrin Pogradeci/ Në buzë të liqenit uji i ngrirë krijon spektakël
25/01 15:15
Top Channel/ Incidenti, reagon UEFA: Shqetësim për organizimin e finales së UEFA Conference League
25/01 15:09
Top News- Frika pas agresionit rus në Ukrainë/ Meta takim urgjent me shefin e Shtabit të ushtrisë
25/01 15:09
Top Channel/ Veliaj, mesazh Dukës/ Kryebashkiaku: Mund të jesh i pavarur por jo i paprekshëm
25/01 15:08
Top News – Embargo serbe për prodhimet shqiptare/Erjon Braçe denoncon barrierat për fermerët
25/01 15:06
Top Channel/ Tritol shtëpisë së Armand Dukës/ Kamerat e sigurisë regjistrojnë atentatorin
25/01 15:01
Top News- Vrasësi 17 vjeç, aspak i penduar!/ ‘E kisha menduar krimin, për të marrë hakun’
25/01 15:00
Top News- Mundësia e fundit për Lulzim Bashën? A duhet t’i jepet shans tjetër në këto zgjedhje?!
25/01 14:43