Top News – Nën tokë që nga e mërkura/ Vazhdon puna për gjetjen e minatorit të bllokuar
18/09/2021 16:32

Shembja e një masivi kromi në hyrje të Minierës në qytetin e Bulqizës, ka bllokuar në galeri që nga ora 9 e mëngjesit të së mërkurës 61 vjecarin Muharrem Plaku. Oper4acioni për gjetjen e tij vazhdon, pavarësisht se ende nuk ka asnjë rezultat. Kërkimi sipas zyrtarëve është i vështirë edhe pse në minierë ka mbërritur një ekip i inspektim-shpëtimit të minierave. Ekipet po gërmojnë në hyrjen e galerisë me gjatësi rreth 1 mijë metra dhe kanë nxjerrë që andej shumë materiale, por ende nuk ka asnjë shenjë të 61 vjecarit. Muharrem Plaku punonte prej 8 vitesh në këtë minierë dhe familjarët e tij po presin me ankth gjetjen e trupit. Shpresat për ta nxjerrë gjallë që andej sa vijnë e pakësohen ndërkohë që në ndihmë janë angazhuar edhe punonjësit e tjerë të minierës. Ndërkohë, ka ardhur edhe një reagim nga Partia demokratike për rastin. Anëtarja e kryesisë, Dhurata Cupi, shkruan në Facebook se lutet që minatori të dalë sa më shpejt nga nëntoka e pasur që mban mbi vete mijëra njerëz të varfër dhe bën përgjegjëse qeverinë për mos marrjen e masave për sigurinë e punëtorëve në punë.

Top Channel/ Arbitrazhi, 260 mln euro Shqipërisë/ Sot në Top Story, e vërteta e gjyqit me Becchetin
20/10 19:56
Top News-30 vjetori i UNDP në Shqipëri / Rama-Na ka qëndruar pranë gjatë transformimit
20/10 19:52
Top Channel/ Në Tiranë përgjysmohen autobusët/ Kompanitë e transportit kërkojnë heqjen e taksave
20/10 19:47
Top Channel/ Viroza që ngjan si covid/ “Kollë me dhimbje fyti dhe frymëmarrje të rënduar”
20/10 19:45
Top Channel/ Vettingu i politikanëve, Basha: Kush e meriton, të largohet nga politika! Po Berisha?
20/10 19:05
Top News-Tragjedia me familjen në Astir / Del ekspertiza, djali i sëmurë i vuri flakën banesës
20/10 18:50
Top News-Mbeten të larta shifrat e Covid 19 / 8 viktima dhe mbi 600 raste të reja në vend
20/10 18:40
Top Channel/ Korça zgjohet nën pushtetin e mjegullës
20/10 18:37
Top News- Asnjë vonesë për negociatat / BE dhe SHBA dalin me thirrje të përbashkët
20/10 18:35
Top Channel/ Përballja me Partizanin, drejtori bardheblu: Derbin e fiton Tirana 2-0
20/10 17:34
Top Channel/ Pronat e konfiskuara nuk i blen askush! Në Fier nis projekti pilot
20/10 17:30
Top News-Vendimet e qeverisë / Krijohet drejtoria antikorrupsion në administratë
20/10 17:22
Top News- Basha prezanton 3 amendamentet / I prerë ndaj Berishës: Nuk dua të ndihet inferior
20/10 17:19
Top News- Mblidhen gjatë javës së flamurit / Ku do të mbahet takimi i qeverive Rama-Kurti
20/10 17:10
Top Channel/ “Nuk bëj garë kush e ka autokolonën më të gjatë”, Basha flet për Berishën: S’dua ta…
20/10 17:10
Top Channel/Basha:Të largohet çdo politikan që nuk justifikon pasurinë!Dhe ne kemi pasur llumin tonë
20/10 17:02
Top Channel/ Do të jepni dorëheqje? Basha: 95% e demokratëve duan që të udhëheq unë!
20/10 17:02
Top Channel/ Rikthimi i komunave, Basha: Qytetarët shkojnë me kilometra larg për një shërbim
20/10 17:01
Top Channel/ Alibeaj: PS, strategji për të penguar veprimtarinë e hetimit të masakrës së 25 prillit
20/10 16:54
Top News-Në kërkim ‘koka e grupit kriminal’/Dërgonte e shpërndante kokainë e marjuanë në Norvegji
20/10 16:50