Top News – Ndryshimet në Kodin Penal, konfiskim pasurie edhe te personat e tretë
10/06/2023 17:02

Në Shqipëri është duke u diskutuar Kodi i ri Penal, i cili për herë të parë përfshon edhe konceptin e konsfiskimit të pasurive të personave të tretë. Aktualisht në ligjin anti-mafia, konfiskohen pasurite e njerëzve të lidhur me botën e krimit, apo të tjerëve të lidhur ngushtë me ta. Megjithatë në kodin e ri, neni 74 parashikon konfiskimin e pasurive edhe për persona të tretë, nëse atjo u është kaluar nga autorë të veprave penale. Gjithashtu do të konfiskohen edhe pasuri të personave të tretë, të cilët e kanë blerë nga autorë të veprave penale, edhe pse e kanë ditur se tjetërsimi i pasurisë po bëhej për të shmangur konfiskimin. “Konfiskimit i nënshtrohen edhe produktet ose pasuritë e tjera, vlera e të cilave u korrespondon këtyre produkteve, të cilat janë transferuar tek persona të tretë nga autori i veprës penale, ose që personat e tretë kanë blerë drejtpërdrejt ose tërthorazi nga autori, me kushtin që personat e tretë të kenë ditur ose duhej të kishin ditur që qëllimi i tjetersimit të pronësisë ose i blerjes ka qenë shmangia e konfiskimit, duke u bazuar në fakte dhe rrethana konkrete, si dhe kur transferimi ose blerja është bërë falas apo kundrejt një vlere shumë herë më të vogël sesa vlera e tregut”, thuhet në një nga pikat e nenit 74. Kodi i ri Penal është në fazë diskutimi në komisionet parlamentare dhe pritet të kalojë për miratim në Kuvend.

Top Channel/ Kukësi voton për kryetarin e ri! Në garë Albert Halilaj i PS dhe Emri Vata nga BF
24/09 12:24
Top Channel/ Shuhet zjarri në fabrikë/ Por disa vatra ende rrezikojnë të riaktivizohen
24/09 12:18
Top Channel/ Një ditë pas zjarrit! Pamje nga fabrika e djegur e bojërave, ende nuk dihet shkaku
24/09 12:13
Top Channel/ Rrethohen sulmuesit,dëgjohen krisma! Fshihen në manastirin e Banjskës ku ka shkuar KFOR
24/09 12:12
Top Channel / Shuhen zjarret në Fier dhe Patos, digjen sipërfaqe të mëdha me ullishte e pemë frutore
24/09 11:50
Top Channel/ Zjarri në fabrikën e bojërave/ Pamje gjatë natës, flakët morën përmasa të frikshme
24/09 11:39
Top News – U vra nga sulmi në Veri, pamjet nga shtëpia e policit që hapi dyert e zisë
24/09 11:34
Top Channel/ Zgjedhjet në Kukës, kandidati i PS: Votoni një djalë që do i shërbejë qytetit
24/09 11:18
Top News – Arrestohet shoferi i autobusit në Morinë/ Tentoi të fuste ilaçe kontrabandë në vendin tonë
24/09 11:03
Top Channel/ Patos, përhapet zjarri në zonën e Margëlliçit gjatë natës! Ushtria zbarkoi në terren
24/09 10:46
Top Channel/ Flakët morën përmasa të mëdha në bypass-in e Vlorës! Pamje gjatë natës
24/09 10:44
Top Channel/ Zjarri në fabrikën e bojërave/ Prefekti i qarkut: Afër kishte depo gazi, e rrezikshme
24/09 10:41
Top News – Zjarr në autostradën Tiranë-Durrës / Merr flakë fabrika, ekipet zjarrfikëse në aksion
24/09 10:39
Top News – Halilaj përballë Vatës / Mbahen zgjedhjet e pjeshme në Kukës
24/09 10:24
Top News – Zjarri në fabrikën e bojërave, Balla dhe Rrumbullaku ndoqën nga afër situatën
24/09 10:18
Top News – Digjet fabrika e bojërave në Maminas, disa zjarrfikës u dërguan në spital për mjekim
24/09 10:17
Top News – Nis procesi zgjedhor në Kukës, momenti kur voton Albert Halilaj, kandidati i PS
24/09 10:17
Top News – Shuhen vatrat e zjarrit në Fier / Zjarrfikësit u ndihmuan nga shiu që ra gjatë natës
24/09 09:57
Top Channel/ Fieri nën pushtetin e flakëve, Prefekti: Vështirësi në mbushjen e zjarrfikëseve me ujë
23/09 22:40
Top News – Zjarret djegin nënstacionin elektrik, situatë alarmante në Patos
23/09 22:23