Top News – Ndëshkime për vrasjen e gruas shtatzënë/ Shkarkohen 4 zyrtarë të policisë në Kosovë
03/12/2022 19:33

Katër zyrtarë të Policisë janë pezulluar me urdhër të Ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, sa i përket rastit të urdhrit të mbrojtjes të lëshuar për Hamide Magashin, gruan shtatzënë që u vra nga bashkëshorti i saj më 30 nëntor. Rekomandimin për pezullimin e tyre e bëri paraprakisht Inspektorati Policor i Kosovës. Sipas këtij institucioni, komandanti i stacionit policor në Lipjan, një rreshter dhe dy hetues, dyshohen për veprat penale: “Keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar” dhe “Falsifikimi i dokumentit zyrtar”. Reagimet kanë qenë të forta nga drejtuesit e shtetit të Kosovës. Vetë ministrja e Drejtësisë e Kosovës, Albulena Haxhiu, ka deklaruar se vrasja e Magashit ishte si “pasojë e papërgjegjësisë institucionale”. Ndërsa, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se personat përgjegjës duhet të japin dorëheqje ose të shkarkohen. Magashi u vra nga bashkëshorti i saj, Sokol Halili, pranë ndërtesës së Klinikës së Gjinekologjisë në Prishtinë, ku ajo ishte shtrirë në pritje të lindjes së fëmijës së saj. Pas dy ditëve në arrati, më 2 dhjetor, autoritetet njoftuan se Halili kreu vetëvrasje.

Top Channel/ Aksident në Durrës, makina përplas për vdekje 35-vjeçaren
08/02 21:11
Top Channel/ Shkrumbohet shtëpia në Elbasan, flakët përfshijnë të gjithë godinën
08/02 21:10
Top Channel/ Rekord në Shkodër/ Qafë e Thorës, regjistrohet temperatura -22 grade celcius
08/02 20:05
Top News – Mina me telekomandë, 10 mijë euro copa/ Arrestohen në flagrancë 2 pukianët në Vlorë
08/02 20:02
Top Channel/ Shqipëria me biçikletë, mediat italiane publikojnë guidën për udhëtimin turistik
08/02 20:01
Top Channel/ “Ngjarja nuk zgjati më shumë se 8 sekonda”, 6 orë seancë ndaj Arbër Paplekajt
08/02 19:48
Top Channel/ Debati për “Aktivistin”/ Rama dhe PS i përgjigjen akuzave për aplikacionin
08/02 19:46
Top News-Policia, ‘kryedhunuesja’ e gazetarëve / Raporti për vitin 2022, ‘autore’ në 7 nga 17 rastet
08/02 19:18
Top News – Vrau dhe dogji vëllain/ Dënohet me burg përjetë shqiptari
08/02 18:59
Top News – Gjyqi për Paplekajn/ Pyeten 9 dëshmitarë të ‘strukturës’ së PD
08/02 18:57
Top News – I afërmi u vdiq në spital, grushta mjekes, arrestohen dy persona
08/02 18:54
Top News – Energjia e rinovueshme, Shqipëria më mirë se Gjermania
08/02 18:51
Top Channel/ Liqeni ngrin prej temperaturave të ulëta, pamje mahnitëse nga Puka
08/02 18:08
Top News – Rama e paralajmëroi ‘Aktivistin’ / Kryeministri: Opozita po trembet që tani për 14 majin
08/02 16:38
Top News – Policë, prokurorë e gjyqtarë / ‘Aktiv1sti’ i ka të gjithë, dosja me 266 faqe
08/02 16:26
Top Channel/ Pamje tragjike nga Turqia, njerëzit gërmojnë nën rrënoja për të gjetur të afërmit
08/02 16:13
Top Channel/ Do t’i shisnin minat e kontrolluara kriminelëve, arrestohen dy persona në Vlorë
08/02 16:10
Top Channel/ Pamje tragjike nga Turqia, njerëzit gërmojnë nën rrënoja për të gjetur të afërmit
08/02 16:01
Top Channel/ Kaosi në Turqi, lëkundjet prekën 10 qytete
08/02 15:57
Top News- PD, një muaj kohë…/ Celibashi i jep afat deri më 7 mars për komisionerët
08/02 15:49