Top News/ NATO vendos sot për Kosovën / Kërkohët statusi i vendit të asociuar, Serbia kundër
27/05/2024 12:06

Asambleja Parlamentare e NATO-s, që është mbledhur në Sofie të Bullgarisë, vendos gjatë ditës për avancimin e statusit të Kosovës nga vend vëzhgues në vend anëtar të asociuar të kësaj organizate. Megjithë kundërshtimin e Serbisë çështja e avancimit të statusit të Kosovës në NATO, është futur në agjendën e organizatës. Zyrtarisht njoftohet se deputetët e Asamblesë Parlamentare të NATO-s, ndër të tjera "do të vendosin për kërkesat e Maltës dhe të Kuvendit të Kosovës për t'u bërë delegacione të anëtarëve të asociuar”. "Sfidat e vazhdueshme në Ballkanin Perëndimor do të trajtohen, ashtu si edhe strategjitë për mbështetjen e partnerëve në rrezik dhe për rritjen e angazhimit me Jugun Global”, thuhet në komunikatën e Asamblesë Parlamentare të NATO-s. Që në mars të këtij viti Komisioni i Përhershëm i Asamblesë Parlamentare të NATO-s ka miratuar avancimin e statusit të Kosovës në aleancë, ndërsa sot votohet përfundimisht. Delegacioni i Parlamentit të Serbisë që kryesohet nga kryeparlamentarja serbe, Ana Bërnabic, përmes një letre kërkoi që Kosovës të mos i jepet statusi i anëtarit të asociuar. Edhe Instituti Ndërkombëtar për Siguri në Serbi i ka bërë thirrje Asamblesë së NATO-s që mos ta avancojë statusin e Kosovës në këtë organizatë, duke argumentuar se "do të ishte e dëmshme si për Asamblenë Parlamentare të NATO-s, ashtu edhe për proceset e stabilizimit dhe integrimin euroatlantik të Ballkanit Perëndimor”. "Nëntë anëtarët aktualë të asociuar të Asamblesë Parlamentare të NATO-s janë nga vende të pavarura dhe të njohura ndërkombëtarisht dhe dhënia e të njëjtit status Kuvendit të Kosovës do të ishte një precedent i rrezikshëm”, thotë Instituti Ndërkombëtar për Siguri me seli në Serbi. Asambleja Parlamentare e NATO-s, është institucionalisht e ndarë nga NATO-ja, por shërben si një lidhje e rëndësishme mes NATO-s dhe parlamenteve të vendeve anëtare. Asambleja Parlamentare e NATO-s, përbëhet nga 281 delegatë nga të 32 vendet anëtare të NATO-s. Aktualisht anëtare të asociuara në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, janë nëntë vende në mesin e tyre edhe Serbia dhe Bosnje e Hercegovina.

Top News/ Lajçak në Prishtinë për dialogun/ I dërguari i BE: Të normalizojmë marrëdhëniet
18/06 22:20
Top Channel/ Përurohet monumenti i Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit që u vra nga ushtria serbe
18/06 19:52
Top News/ Kosova bëri hapa për çtensionimin/ Raporti i Borrell për masat u dorëzohet vendeve të BE
18/06 16:53
Top News/ Ndëshkimet e BE-së ndaj Kosovës/ Kurti nuk është i sigurt-Nuk dua të spekuloj!
18/06 15:06
Top News/ Izraeli i heq vizat Kosovës/ Nënshkruhet marrëveshja mes dy vendeve
18/06 12:30
Top Channel/ Fushatë pro turizmit në Kosovë: Mikpritja, bujaria, tradita e njëjtë ndër shqiptarë
17/06 15:18
Top News/ Aksionet e policisë së Kosovës në Veri/ Sveçla: Ndërkombëtarët të shqetësuar, jo kritikë
17/06 15:15
Top Channel/ Kosova “kthen” nga Shqipëria: Bien 70% importet me Serbinë, rriten me vendin tonë!
17/06 14:50
Top News/ Kurban Bajrami në Kosovë / Thirrje për mbrojtjen e atdheut, unitet dhe solidaritet
16/06 12:01
Top Channel/ “Mbroni atdheun, bëni fëmijë”! Kosovë, klerikët japin mesazhe për paqe
16/06 11:58
Top News/ Detaje nga armatimi në veri të Kosovës!/ Ishte në adresë të 3 terroristëve në kërkim
15/06 12:40
Top Channel/ Policia e Kosovës, tjetër “mësymje” në veri: Konfiskohen armë, lidhje me Banjskën!
15/06 12:08
Top News/ Sulme kibernetike ruse në Kosovë/ Hovenier: SHBA e gatshme që t’iu mbështesë
14/06 08:00
Top News/ Kosova i vendos sanksione Rusisë. Qeveria miraton masat ndëshkuese të Bashkimit Europian
13/06 17:19
Top News/ Walker takon Kurtin në Prishtinë / ‘Vij si mik i Kosovës dhe si mik i Kryeministrit’
13/06 17:18
Top Channel/ “Penalizim” për Kosovën? Ambasadori amerikan: Njohja, jo kusht për hyrjen në BE!
13/06 11:59
Top Channel/ “Borrell do rekomandojë heqjen e masave për Kosovën”, Bislimi citon raportin!
13/06 11:55
Top News/ Marshi i sakrificave për liri. Kosova shënon 25-vjetorin e çlirimit
12/06 18:32
Top News/ Nga UÇK-ja te FSK dhe Ushtria e Kosovës…1500 trupa parakalojnë në 25 vjetorin e çlirimit
12/06 17:26
Top Channel/ Nga Rambujeja tek Kumanova e bombardimet e NATO-s, si e fitoi Kosova lirinë!
12/06 15:05