Top News – Mjekët për pandeminë/ Të vihen në punë spitalet rajonale
25/11/2020 16:04

Një grup mjekësh të njohur kanë bashkëbiseduar me presidentin Ilir Meta në një takim online ku kanë diskutuar për situatën e pandemisë së covid 19 në vendin tonë. Mjekët pjesëmarrës në këtë panel, kanë vënë theksin në një menaxhim më të mirë të kapaciteteve spitalore, duke i dhënë rolin që i duhet mjekëve të familjes. Lajdon Shapo, specialist i shendetit në Londër tha se në kushtet aktuale të pandemisë në Shqipëri, masat e marra nuk mjaftojnë për frenimin e infektimeve, por duhet një mbyllje e pjesëshme qoftë edhe për tre javë që situatë të stabilizohet. Ndërkaq ish ministri i Shendetësisë Tritan Shehu, njëkohësisht drejtues i shoqatës së reaniamtorëve, tha se organizimi i reanimacionit për të përballuar këtë gjendje të pazakontë, lë për të dëshiruar Mjeku Artan Harxhi, pjesë e stafit Covid 1, kërkoi që për të shtuar numrin e testimeve, është e nevojshme të futen testet e shpejta, pasi janë me efikase dhe më te sigurta se testi PCR. Ndërsa mjeku petrit vargu, ka shfaqur dyshimet sa i takon vaksinave covid të cilat mendohet se do hyjnë në vendin tonë Ndërkaq zv.ministri i Shendetësisë Albert Nikolla, pjesë e bashkëbisedimit, ka ndërhyrë nga fundi i panelit duke e quajtur të pavend që zëri i qeverisë në këtë diskutim është lënë për nga fundi Por presidenti Ilir Meta, tha nuk ka pasur asgjë të qëllimshme në mënyrën e dhënies së fjalës së pjesëmarrësve. Sipas tij çështjet e ngritura në takim do t’i përcillen ministrisë së Shëndtesisë.

Top News – Rikthehen gjobëvënësit në Shkodër/ Rrëfimet e tregtarëve për Fiks Fare
18/01 22:15
Radhë të gjata në kontrollin e makinave në Durrës, qytetari: Kemi mbi 6 orë këtu, punohet shumë ngadalë
18/01 21:40
Top News – Vaksinat, marrëveshja me Pfizer/ Skenari sekret i Ramës dhe 3 aktet ‘pro’
18/01 21:21
Peticion online për rikthimin në auditorë/ Mblidhen mbi 6000 firma dhe dorëzohen në institucionet shtetërore
18/01 20:43
Top News – FBI në Shqipëri për hetime…! Me ligj SPAK heton korrupsionin e të huajve
18/01 20:20
Top News – PD cakton edhe 3 drejtues qarqesh/ Mziu ne Dibër, Marku në Lezhë, Spaho në Korçë
18/01 20:10
Meta për rrugën e Selenicës/ Fajëson qeverinë për heqjen dorë nga ndërtimi
18/01 19:58
Paratë, ndryshojnë ligjin e BKH/ Nuk është përcaktuar se sa do të paguhen “supërpolicët”
18/01 19:57
Pas ngricës vjen shiu/ Temperaturat do të rriten në ditët në vijim
18/01 19:49
I dehuri vrau 10-vjeçaren/ Arrestohet shoferi, iku nga vendi i aksidentit
18/01 19:47
Sondazhet e zgjedhjeve në TCH/ Televizioni kontratë me kompaninë IPSOS,mbuloi edhe zgjedhjet në SHBA
18/01 19:43
Marrëveshja me Pfizer për vaksinat/ Debate në parlament për kontratën që cilësohet sekrete
18/01 19:41
Top News – Bashkësia islame e Kosovës/ Deklaratë për vaksinën kundër covid 19
18/01 19:14
Top News – Shqipëria, vend me rrezik të lartë/ Në krye të listës për katastrofat natyrore
18/01 19:09
Top News – Covid, ulen infektimet ditore/ 4 humbje jete, 292 raste të reja në 24 orë
18/01 18:45
Top News – Të zhdukur pas asnjë gjurmë…! Dy raste botohen në fletoren zyrtare
18/01 18:44
Top News – KLSH dhe BKH bien dakord/ Hetime për korrupsionin e zyrtarëve
18/01 18:43
Top News – Thyen masat anti covid/ 1307 qytetarë u ndëshkuan vetëm në fundjavë
18/01 18:42
Top News – Gruaja filmohet në kamera/ I hodhi bashkëshortit helm në kafe
18/01 18:21
Top News – 13 vjeçarja e përdhunuar nga njerku/ Nëna bën deklaratën shokuese
18/01 18:19