Top News – Milionat nga gjobat/ Lleshaj-shkojnë për sigurinë rrugore
30/10/2020 13:34

Problematikat me rendin dhe sigurinë në vend janë justifikuar në jo pak raste edhe me mungesën e mbështetjes buxhetore. Pikërisht për këtë, ministri i brendshëm Sandër Lleshaj përmendi nevojën për më shumë buxhet gjatë vitit 2021. Gjatë fjalës së tij në Komisionin e Sigurisë, ministri tha se vendi sfidohet ende nga krimi dhe për këtë arsye duhet të shtohen kapacitet. “Ministira e Brendshme ka nevojë për mbështetje më të madhe. Kemi nevoja madhore për laboratorin e policisë së shtetit. Kemi nevojë për drone jemi shtet me polici të vogël. Ndërtimi i një qendra trajnimi për strukturë të brendshme. Vendi ynë është një vend që ende që ende sfidohet nga krimi i organizuar dhe emigracioni. Na duhet të shtojmë kapacitetet. Projekte të mëdhaja sa i përket monitorimit të kufirit. Duhet teknologji në analizën e komunikimeve elektronike”. Sa i përket të ardhurave nga gjobat, ministri tha se ato do të përdoren për sigurinë rrugore. “Një pjesë të të ardhurave që sigurohen nga gjoba do të përdoren për të përmirësuar sigurinë rrugore. Kjo përdoret në shumë vende të botës. Sot ne nga të ardhurat nuk kemi tagër të përdorimit të tyre”. Në harkun kohor të pak ditëve që prej miratimit të aktit normativ për mbajtjen e maskës sapo del nga shtëpia janë vendosur afro 5 mijë gjoba me një vlerë të konsiderueshme.

Top News – Kush i ka në shënjestër! Të ‘fortët’ me dedektivë privatë
26/11 22:35
Top News – Universiteti bujqësor/ Nis puna për konviktet e reja
26/11 21:37
Caktohen klasat e mësimit online/ Ministrja e arsimit tregon se si do zhvillohet mësimi
26/11 19:54
Në shtëpi të re pas tërmetit/ Historia e familjes Qordja nga Farka e Tiranës
26/11 19:51
1000 banesa deri në dhjetor/ 34 miliardë lekë janë dhënë deri më tani për rindërtimin
26/11 19:35
Top News – Bien ne kurth policor/ 22 të kërkuar, 30 vjet të fshehur
26/11 19:15
Top News – Udhëzimi me numër 44/ Ministria heq dorë, fiton biznesi
26/11 17:58
Nis puna për konviktet e reja të studentëve të UBT, Veliaj: Kushte komode për 2200 studentë
26/11 17:55
Top News – Një muaj në përgjim…! 4 kg heroinë, si u zbulua trafiku
26/11 17:42
Top News – Covid, shifrat në 24 orë/ 656 raste të reja dhe 10 viktima
26/11 17:24
Top News – 659 gjoba për maskat/ 11 ndëshkohen se dolën pas 22.00
26/11 17:23
Ndërron jetë një 52-vjeçare, dyshohet se u vetëhodh nga kati dytë i banesës
26/11 17:21
Vora, një nga vendet më të prekura, një vit pas tërmetit të 26 nëntorit
26/11 17:20
Top News – Mësimi i alternuar/ Ministrja kushi shpjegon vendimin
26/11 16:36
Top News – Meta-1 vit pas tërmetit/ Më shumë mbeshtetje për të prekurit
26/11 16:35
Top News – Basha me familjen Çuka/ Humben dy pjesetare nga termeti
26/11 16:33
Top News – U konfliktuan me arm/ Elbasan, në pranga tre persona
26/11 16:14
Kapet heroinë në Elbasan/ Policia gjen një sasi të konsiderueshme drogë
26/11 16:11
Laçi ende i shkatërruar/ Tërmeti la të pastrehë qindra banorë
26/11 16:11
Shkaktarët e tragjedisë/ Pas një viti nisin të mbyllen hetimet për ndërtuesit
26/11 16:10