Top News – Meta jep pëlqimin për daljen në Eurobond / Kërkon sqarime për çfarë do përdoret borxhi
27/10/2021 17:34

Presidenti Ilir Meta i ka dhënë Kuvendit pëlqimin për hyrjen menjëherë në fuqi të ligjit për daljen e Shqipërisë në tregun e Eurobondit. Meta ka miratuar kërkesën e Kuvendit me disa rezerva për hyrjen në fuqi të projektligjit “Për Eurobondin, që do të emetohet nga Ministri i Financave dhe Ekonomisë, miratimin e përjashtimeve nga tatimet e taksat dhe të parashikimeve për heqjen dorë nga imuniteti, në marrëveshjet që do të lidhen nga Ministri i Financave dhe Ekonomisë”. Kjo dhënie pëlqimi bëhet e vlefshme vetëm pas miratimit të projektligjit nga Kuvendi. Kreu i Shtetit i bën thirrje deputetëve të shqyrtojnë me vëmendje këtë nismë para miratimit të saj, të konsiderojnë faktet, diskutojnë dhe vendosin me transparencë dhe përgjegjësi, pasi kemi të bëjmë me një instrument, që jo vetëm duhet trajtuar me kujdes, por duhet përdorur me efikasitet për ekonominë së vendit. Presidenti Meta i kërkon qeverisë, Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë, si dhe Komisionit për Ekonominë dhe Financat, që të paraqesin një raport para deputetëve dhe seancës plenare, në mënyrë shteruese lidhur me arsyet përse vijohet të ndiqet praktika e administrimit të financave të vendit me vendimmarrje urgjente; sqarimet ndaj rritjes së huamarrjes që duhet të trajtohet me kujdes ndaj rrezikut të kursit të këmbimitl; analizë e plotë të kostos dhe përfitimit të marrjes hua në tregun e brendshëm apo në tregun e huaj, ose një kombinim i tyre; një listim të saktë të projekteve që synohet të mbulohen me këtë shumë për të cilën po tentohet të dilet në Eurobond, veçanërisht nëse huamarrja synohet të përdoret për të financuar deficitin dhe borxhin e marrë. Presidenti përsërit thirrjen ndaj Qeverisë dhe Kuvendit, që në nisma të tilla ligjvënëse, të veprojnë në kohën e duhur, në mënyrë që t`u lihet hapësira e nevojshme të gjitha strukturave apo institucioneve për shqyrtimin dhe vlerësimin e tyre. Shqipëria pritet të marrë një hua prej 500-700 milionë eurosh përmes eurobondit. Sipas ministres Delina Ibrahimaj, Shqipëria pritet të dalë në tregjet ndëkombëtare deri në fund të tetorit.

Top Channel/ Durrësi ndriçon nga atmosfera dhe dekoret festive! Ndizen dritat e pemës në sheshin e qytetit
04/12 21:32
Top Channel/ Në klasë me dritare hapur/ Dimri vështirëson procesin mësimor për shkak të të ftohtit
04/12 20:02
Top Channel/ Ligji që zbulon kompanitë offshore/Kërkohet krijimi i regjistrit për pronarët përfitues
04/12 19:57
Top Channel/ Mishi shqiptar nuk eksportohet! Veterinerët:Shkak mosrregjistrimi e pasiguria e rritjes
04/12 19:53
Top Channel/ Blerjet ‘online’: Vendoset e drejta e konsumatorit të kthejë mallrat brenda 14 ditësh
04/12 19:46
Top Channel/ Shfuqizohet noteria për në burgje/ Urdhri pas ankesës së shoqatës së avokatëve
04/12 19:39
Top Channel/ Shkodër, të dyshuarit vrasës, “burg 30 ditë”! Familjarët: Djali ishte në Kosovë
04/12 19:36
Top Channel/ Kërkesë e lartë për vaksinën e tretë/Numri i vaksinimeve për herë të parët është i ulët
04/12 19:32
Top Channel/ Rama takim me biznesmenët në Miçigan: Folëm për “Ballkanin e Hapur” dhe tregun e lirë
04/12 19:06
Top Channel/ Atmosferë festive në kryeqytet, ndizen dritat e pemës në “Sheshin Skënderbej”
04/12 19:05
Top News- Miliona euro dëm nga keqmenaxhimi i ujit, Balluku kritika kryebashkiakëve
04/12 16:14
Top Channel/Reforma e ujit të pijshëm, Balluku: Miliona euro dëm, bashkitë të angazhohen seriozisht
04/12 15:55
Top News-Emigrantë brenda makinës me qira/Arrestohet 41-vjeçari dhe një grua, të dënuar më pare
04/12 15:52
Top News – ‘Qante në shi, varrosi 10 vetë!’ / Historia e shqiptarit që humbi gjithë familjen
04/12 15:49
Top News- Kryeministri publikon videomesazhet e të sëmurëve që refuzuan vaksinimin
04/12 15:47
Top News-31 shërbime nga Fondi Social/Shkozet, Manastirliu-Zgjerojmë hartën e shërbimeve
04/12 15:27
Top Channel/ Gjyqi për vrasjen e ish deputetit/ Të arrestuar Kristian Kelmendi, dhe Marjan Kola
04/12 15:19
Top Channel/ Shkollat kanë pak psikologë/ Ankohen për mundësinë e pakët të ndjekjes së konflikteve
04/12 15:09
Top Channel/ Nisma për parandalimin e vrasjeve/ Diskutimi për dy ngjarjet e rënda më fëmijët
04/12 15:08
Top News – U vranë dhe u futën në valixhe / Nis gjykimi i të fejuarës së djalit të çiftit Pasho
04/12 14:53