Top News – Më pak kosovarë e duan BE-në / Të zhgënjyer nga blloku! Sondazhi: Ka humbur besimi
06/10/2022 11:27

Dy hulumtime që janë publikuar gjatë këtij viti tregojnë se banorët e Kosovës janë duke e humbur besimin tek Bashkimi Evropian. Ekspertët thonë se kjo nuk është aspak befasuese, duke marrë parasysh faktin se katër vjet pasi Kosova zyrtarisht ka përmbushur të gjitha kushtet vazhdon të mbetet i vetmi vend në Ballkan pa liberalizim të vizave me zonën Shengen. Më 13 tetor Këshilli i BE-së e ka futur në rend dite këtë çështje, mirëpo ekspertët thonë se ka edhe arsye tjera, pse jo vetëm pakënaqësia me BE-në po rritet, por edhe ndjesia se Brukseli është i anshëm ndaj Kosovës. Sipas një hulumtimi të fundit 64% e të anketuarve në Kosovë besojnë se BE-ja dhe EULEX-i janë të anshëm. Sipas të njejtës anketë, vetëm 42% kanë qëndrim pozitiv për BE-në. Në një kohë që 94% e të anketuarve thonë se janë të kënaqur me punën e NATO-s.

Top News – Kurti i përgjigjet Vuçiç pas ofendimeve/ ‘Unë, student i Demaçit, ai i Sheshelit!’
04/12 16:50
Top News- Kambanat e alarmit po bien në Kosovë/ Osmani mbledh liderët e shtetit: Të veprojmë shpejt!
03/12 13:28
Top Channel/ Vrasësi qëllon edhe veten! S’pranoi të dorëzohej, më herët vrau ish-gruan shtatzënë
02/12 19:50
Top News- Zgjedhjet në 4 komunat e Veriut të Kosovës/Shefi i zyrës së BE prezanton rekomandimet
02/12 19:09
Top Channel/ Pamje nga vendngjarja ku vrau veten vrasësi i gruas shtatzënë
02/12 16:40
Top News – Vrau gruan shtatzënë, vret edhe veten / Krimi makabër në Prishtinë, konfirmon Sveçla
02/12 15:47
Top Channel/ Vrasësi qëllon edhe veten/ Gjendet i vdekur pas negociatave me policinë Sokol Halili
02/12 15:41
Top Channel/ ‘Vareni në shesh’/ Protesta në Prishtinë kundër vrasjes së grave
02/12 12:21
Top Channel/ Vrasja e shtatzënës në Kosovë, Presidentja thërret mbledhje për krimin e rëndë
02/12 12:18
Top News – Dy ditë pas krimit makabër në Prishtinë/Autori në arrati, policia gjen vetëm mjetin e tij
02/12 11:25
Top News – Kurti paralajmëron shkarkimesh/ Pas vrasjes së gruas shtatzënë nga bashkëshorti
01/12 21:19
Top News – Gabriel Escobar, dhe njëherë për Kosovën/Pa asociacionin, cikël i vazhdueshëm krize!
01/12 20:07
Top Channel/ Kosova. PE synon përmbyllje të shpejtë të procesit për liberalizimin e vizave
01/12 19:48
Top News- Shqiptarët e Kosovës në pritje!/BE heq vizat për Katarin, Kuvajtin dhe Omanin
01/12 19:42
Top News – Historia po shkruhet me gjakun e grave/ Protesta në Kosovë pas vrasjes së 35-vjeçares
01/12 19:31
Top News – Kosova nën shok nga vrasja e gruas shtatzënë / Burg përjetë për ish bashkëshortin
01/12 13:26
Top Channel/ Vrasësi në arrati! Sokol Halili vrau ish-bashkëshorten shtatzënë me urdhër mbrojtjeje
01/12 12:17
Top Channel/ U vra pranë maternitetit! Viktima në Kosovë jetonte e vetme në një fshat të Lipjanit
01/12 12:16
Top News – Ish bashkëshorti vret gruan shtatzënë/ Viktima kishte shkuar për të lindur në maternitet
30/11 21:57
Top Channel/ Një burrë vret gruan shtatzënë/ Ngjarja e rëndë ka ndodhur përpara maternitetit në Prishtinë
30/11 20:05