Top News – Krimi elektoral/ Sa i pranishëm ishte në këto zgjedhje!
04/05/2021 20:51

Gjatë fushatës elektorale, por sidomos ditën e votimeve dhe më pas po flitet gjithmonë e më shumë për krimin zgjedhor. Për rastet konkrete, nuk kanë munguar edhe denoncimet në prokurorinë e posaçme Spak dhe në prokuroritë e rretheve. Sipas një raporti të publikuar nga INFOCIP, deri në fund të prillit rezultojnë në formë kallzimi, kërkesa për hetim apo referim nga Policia e Shtetit 190 raste të cilat lidhen me krimet zgjedhore sipas Kreut X të Kodit Penal. Numrin më të lartë të kallzimeve e ka depozituar Partia Demokratike dhe janë plot 50 kallzime të depozituara në SPAK, ndërsa 73 të tjera të denoncuara apo kallzuara në prokuroritë e rretheve. Në shumicën e kallëzimeve të depozituara nga sekretari i përgjithshëm i PD Gazment Bardhi në SPAK kërkohet nisja e hetimeve për krime të dyshuara zgjedhore. Në bazë të këtyre deponcimeve kërkohet nisja e hetimeve për 48 persona. Por kërkesa e PD e depozituar për personat në fjalë që në 7 prill është përcjellë për hetim në prokurorinë e Elbasanit. Një tjetër kallzim me një numër të madh pesonash për të cilët kërkohet hapja e hetimeve nga SPAK është ai i depozituar nga dega Durrës që 14 Prill 2021, për 44 persona si të përfshirë në vepra penale të dyshuara që parashikohen nga Kreu X i Kodit Penal. SPAK ka regjistruar 33 procedime penale deri në datë 27 Prill 2021. Në SPAK janë depozituar kallëzime apo kërkesa për hetim të cilat implikojnë një numër prej 340 personash. Brenda këtij totali, konstatohet se emri i një personi referohet më shumë se sa njëherë, madje në disa raste edhe mbi 8 herë. Numër të lartë kallëzimesh për krime zgjedhore ka pasur në prokurorinë e Lushnjes ku janë depozituar 17 te tilla, 10 prej të cilave janë dërguar në spak dhe të tjerar janë në fazë verifikimi. Shumica e kallëyimeve referon incidente që janë konsumuar në territorin administrativ të Bashkisë Divjakë. Më pas vjen Prokuroria e fierit ku janë regjistruar 12 kallëzime, për prej tzre është vendosur mosfillimi i procedimit penal, ndërsa 7 kallëzimet e tjera janë duke u shqyrtuar. Ndërkaq edhe Presidenti Ilir Meta ka depozituar 18 “kërkesa për hetim” në SPAK mbi incidente të raportuara tek vetë ai përmes denoncimeve të bra nga qztetarët në faqen yzrtare të presidentit. Ky instrument online denoncimesh u aktivizua nga Presidenti në fillim të fushatës elektorale ku ai u bëri thirrje qytetarëve që të denoncojnë të gjitha faktet që lidhen me krimet zgjedhore.

Top Channel/ Breshëri shkatërron të mbjellat në fshatin Mabë të Lezhës
14/05 22:51
Top News – Djali plangprishës i forcave RENEA/ Një kg kokainë, 3 të arrestuar si trafikantë
14/05 22:02
Top Channnel/ Operacioni që vuri në pranga efektivin e RENEA/ Policia jep detajet
14/05 20:53
Top News – Rrjet kriminal në gjysmën e Evropës/ Kush është shqiptari me pasurinë marramendëse
14/05 20:10
Top Channel/Agjentët e BKH janë pa rroga/Zvarritjet me ndryshimet ligjore lënë pa trajtim punonjësit
14/05 19:58
Top Channel/ U shtuan 120 mijë të varfër/ Raporti i bankës botërore: Shkak pandemia por edhe tërmeti
14/05 19:54
Top Channel/ Greqia u hap për turizëm/ Pret turistë nga BE, SHBA. Kufiri me Shqipërinë i mbyllur
14/05 19:52
Top Channel/ Covid preku më pak alergjikët/ Mjekët tregojnë arsyet se përse ndodhi ky fenomen
14/05 19:48
Top Channel/ Të shtunën vendimi për Beratin/ Përfaqësuesit ligjorë të PD përplasen në KAS
14/05 19:40
Top News – Kushtetuesja rrëzon padinë e Gjuzit/ Prova të pamjaftueshme për zgjedhjet lokale 2019
14/05 18:19
Top News – Aksident tragjik, dy të vdekur/ Lushnje, taksisti dhe pasagjerja humbën jetën
14/05 18:13
Top News – Ilir Meta, ‘fati’ të çon në Indonezi! ‘Impeachment’ zë dhe presidentin e Shqipërisë
14/05 18:13
Top News – Vendimi absurd i Greqisë/ Kapshtica ende do të mbetet e mbyllur
14/05 18:09
Top News – Paratë e doktorit të korruptuar/ Sekuestro preventive pas vendimit të SPAK
14/05 18:03
Top News – Deputetët hetojnë humorin presidencial/ ‘Ka shpërthime, të merret në konsideratë’
14/05 18:02
Top News – Individët me të ardhura mbi 2 mln lekë/ Tatimet njoftim për plotësimin e formularit
14/05 16:37
Top Channel/ Kërkohej për vrasjen e Everest Çakës, i riu që u arratis zbulon si i hoqi prangat
14/05 16:13
Top News – Beteja për Vjosën/ ’Të shpëtojmë’ lumin e fundit të egër të Evropës
14/05 15:44
Top Channel/ Ishmi, lumi më i ndotur/ Aksioni për pastrimin e grykëderdhjes së lumit në det
14/05 15:31
Top Channel/Kërkohej për vrasjen e Everest Çakës, i iku policisë me pranga në duar.Flet i arratisuri
14/05 15:29