Top News – Kosovë, vjedhja në thesar/ Prokuroria bllokon 600 mijë euro
25/02/2021 19:19

Prokuroria Speciale e Kosovës njoftoi se ka ngrirë deri tani rreth 600 mijë euro që lidhen me vjedhjen e 2.1 milionë eurove nga Thesari i Kosovës. Në një njoftim të saj thuhet se “deri më tani shuma e përgjithshme e ngrirë është rreth 600,000 euro” dhe se “janë sekuestruar 4 automjete vlera e përafërt e të cilave është 100,000 euro”. Prokuroria thotë se janë duke vijuar hetimet për këtë rast dhe se deri më tani janë ngrirë 34 llogari bankare të bizneseve në të cilat ishin transferuar paratë. Në kuadër të bashkëpunimit juridik ndërkombëtar, sipas Prokurorisë Speciale janë bërë dy kërkesa adresuar autoriteteve të Turqisë, lidhur me transferin prej 440.000 eurove, të realizuara nga llogaria e “LDA Group Sh.p,k”.“Është kërkuar ngrirja e llogarisë së identifikuar, është bërë identifikimi i pronarit të llogarisë, personat e autorizuar, e janw kontrolluar pasqyrat e transaksioneve”, thuhet në njoftim. Pwr kwtw rast, dy persona janwe aktualisht nw paraburgim. Nw 23 tetor tw vitit tw kaluar, i dyshuari për transaksionin e paligjshëm të mbi 2 milionë eurove nga Thesari i Kosovës, Labinot Gruda u deklarua i pafajshëm në gjykatë. Ai tha se nuk ka lidhje me episodin dhe se pretendimet për këtë shumë parash “nuk kanë të bëjnë aspak” me të.Në paraburgim për këtë rast është edhe Kadri Shala, që është njëri nga pronarët e kompanisë ‘LDA Group’, kompani në të cilën u transferua një pjesë e parave.

30 mijë pushues në Shqipëri/ Debate në Kosovë për masat kufizuese ndaj covid
12/04 19:41
Top News – Në prag të muajit të shenjtë/ Myftiu i Kosovës-të respektohen masat anti covid
12/04 17:19
Ekspertët të bindur/ Kurti s`do ketë mundësi lëvizjeje, do t`i bëhet presion për dialogun
12/04 17:07
Kosovë, myftiu Tërnava apel besimtarëve/ Vaksinat nuk e prishin agjërimin!
12/04 15:20
Kostot e kufizimeve në Kosovë/ Parashikohen rënie të të ardhurave nga tatimet dhe doganat
10/04 19:55
Top News – Rriten kufizimet ndaj Covid/ 13.000 qytetarë të kosovës, drejt shqipërisë
10/04 16:46
Top News – Vizitoi Kosovën në 2013/ DMX duke kërcyer valla shqiptare, nuk duhet humbur
10/04 01:14
Në Shqipëri për pushime/ Masat shtrënguese në Kosovë, ndikojmë mbi prenotimet
09/04 19:54
Top News – 22 vite nga beteja e Koshares/ Osmani, Konjufca dhe Kurti bëjnë homazhe
09/04 16:21
S’ka pengesa në kufi: Mes Shqipërisë e Kosovës mund të udhëtohet pa kufizime
09/04 15:43
Top News – Hartuesi i kushtetutës/ Arsim Bajrami-politikanët, shkelësit më të mëdhenj
09/04 14:04
Top News – Sot dita e Kushtetutës…/ 13 vite nga miratimi në Kuvendin e Kosovës
09/04 13:48
Për pushime në Shqipëri/ Shtetasit nga Kosova reagojnë pas masave shtrënguese që vendosi Kurti
09/04 13:01
Top News – Kosovë, ministri i shëndetësisë/ S`ka pasur asnjë efekt anësor nga vaksina
08/04 23:04
Top News – Blinken i tregon Kurtit ‘kufijtë’/ Marrëveshja me Serbinë, thelbësore për Kosovën
08/04 18:27
Kundërshtohen kufizimet në Kosovë/ Pronarët e restoranteve: Do të vijojmë të qëndrojmë të hapur
08/04 15:44
Top News – Vaksinimi në Kosovë/ Fillon imunizimi i mbi 85-vjeçarëve
08/04 12:45
Top News – Kurti dhe Osmani, s`ka dallime/ Në një linjë për dialogun me Serbinë
07/04 20:01
Top News – Kosovë, nga 8 prilli/ Vaksinohen personat mbi 85 vjeç
07/04 18:10
Top News – Gazetarët e Kosovës: Jemi lënë në harresë, na vaksinoni edhe ne!
07/04 12:31