Top News- ‘Kosova u zhduk nga harta me një foto’/ Berisha, nga ‘Open Balkan’ tek 7 korriku
02/07/2022 22:18

Ish-kryeministri Sali Berisha, njëherësh kryetari i zgjedhur i Partisë Demokratike, zhvilloi këtë të shtunë një takim online me personalitetet e diasporës shqiptare. Në fjalën hyrëse të tij, Berisha hodhi një sërë akuzash ndaj kryeministrit Edi Rama, që sipas tij po rikthen monizmin, duke nisur që nga zhdukja e votës brenda partisë. SINK Ne kemi thirrur protestë më datën 7 korrik dhe jemi të vendosur që krahas të gjitha formave të tjera të opozitarizmit, të përdorim edhe protestën, si një kusht të domosdoshëm për të çmontuar këtë regjim që ka uzurpuar të gjitha pushtetet pa votën e lirë. Ju besoj jeni informuar se PS përjashtoi këtë vit përfundimisht votën e lirë brenda saj. Lideri demokrat e konsideroi emigracionin një plagë të shoqërisë dhe qeverinë, nxitëse të shpopullimit. SINK “Kombi sot është shndërruar në një komb që rrit fëmijë për emigracion, në një kohë kur ju e dini mirë potencialet e jashtëzakonshme që ka Shqipëria si rrallë ndonjë vend tjetër me resurset e saj.” Duke u ndalur tek Ballkani i Hapur, Berisha u shpreh se ai është një projekt rus, teksa hodhi akuza ndaj Ramës, se po punon kundër Kosovës. SINK “U themelua në Novisad para tre vitesh si mini-shengen nga Serbia, Shqipëria e Maqedonia, aleancë trelaterale. Harta që u paraqit atë ditë, nga kjo trojkë, Vuçiç-Rama-Zaev, paraqiste Kosovën haptaz pjesë të territorit të Serbisë. Këtë hartë e publikoi në Facebook-un e tij edhe Rama. Më vonë tha se ma publikuan gabimisht asistentët. Ky projekt sipas Vuçiç disa ditë pas samitit të Novisadit, u quajt Jugosllavia e vjetër plus Shqipërinë, rikthim te doktrina apo ideja se Ballkanin e stabilizon hegjemonizmi serb. Hegjemonizëm që u vendos në dekadën e dytë të shekullit të shkuar dhe përfundoi me luftërat më të përgjakshme të përsëritura në rajon. Për më tepër ky projekt me influencë ruse. Por çfarë do të ndodhë me votën e diasporës? SINK "Në 2013 bëmë gati ligjin ku pranonim votimin online të emigrantëve të Diasporës, aty ku ishin. Rama kërcënoi në mënyrë ultimative se do bojkotonte zgjedhjet nëse ky ligj kalonte. Në këto rrethana u detyrova të pranoj ultimatumin e tij. Sot ju garantoj se nuk do ketë zgjedhje në Shqipëri pa votën tuaj". Ndërkohë Berisha kundërshtoi sërish legalizimin e kanabisit, që sipas tij synon legalizimin e parasë së krimit.

Top Channel/ Çmimet mbeten të larta! Në Shqipëri nuk reflektohet ulja e tregjeve botërore
08/08 15:43
Top News-Pse nuk bie çmimi i naftës në Shqipëri!/ Në tregun ndërkombëtar, një fuçi shitet 94 dollarë
08/08 15:41
Top Channel/ Ekspeditë në Antigone! Arkeologu italian: Gjetjet të ekspozohen për publikun
08/08 15:31
Top Channel/ Zjarret, 26 vatra! Terreni i vështirë pengon fikjen
08/08 15:15
Top News – Ndryshe në opozitë, ndryshe në Qeveri!/ Rama, dy qëndrime për vrasjet nga garda e policia
08/08 15:14
Top Channel/Hetimet për tragjedinë e Himarës! Bashkitë bregdetare probleme me korridoret e lundrimit
08/08 15:11
Top News-Urdhër i prerë nga Këshilli i Europës!/Shqipëria, e detyruar për akses në dokumente zyrtare
08/08 15:07
Top Channel/Situatë e vështirë në fshatrat e Shkodrës, zjarrfikësit dhe ushtria bllokohen nga flakët
08/08 14:55
Top News – Berisha paralajmëron revoltë!/ Publikon programin e emergjencës me disa kërkesa
08/08 14:55
Top News – Rimbursimi i fermerëve për grurin/ Braçe: procesi burokratik, por duhet të aplikoni!
08/08 14:42
Top Channel/ Në operacion u përfshinë 250 forca policore, si u kap gati një ton mariuanë në det
08/08 14:04
Top Channel/ “Syri” kap gomomen në Jon/ Në operacion 250 efektivë, arrestohen 3 shqiptarë
08/08 14:03
Top Channel/Mbetet problematik trafiku në Lezhë, ardhja e emigrantëve krijon radhë të gjata makinash
08/08 12:50
Top Channel/ Vijon vatra e zjarrit në Librazhd, zjarrfikësit dhe banorët në “luftë” me flakët
08/08 12:45
Top Channel/ Ushqimi i shëndetshëm. Vaktet, me masë dhe ushqime që treten shpejt
08/08 12:22
Top News- 5 të plagosur nga parakalimi i gabuar!/Aksident në aksin Lezhë-Shkodër, bllokohet trafiku
08/08 12:21
Top Channel/ Emigrantët zgjedhin Talen, por turistët kërkojnë të përmirësohet infrastruktura
08/08 12:16
Top Channel/ Protestë në Durrës. Pronarët e mjeteve të ujit, kundër bllokimit
08/08 12:06
Top Channel/ Zjarri në Mirditë, banorët e fshatit Bukmir u larguan nga shtëpitë
08/08 12:03
Top Channel/Aksident në aksin Lezhë-Shkodër/ Në gjende të rëndë tre persona, transportohen në spital
08/08 11:24