Top News – Kosova miraton dozën e tretë / Administrimi nis nga e enjtja për mbi 18 vjeçarët
08/12/2021 12:10

Në Kosovë, nga kjo e enjte, do të fillojë dhënia e dozës përforcuese dhe dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit, konfirmoi Ministria e Shëndetësisë e Kosovës. “Doza përforcuese u jepet personave, të cilët i kanë marrë dy doza të vaksinës kundër COVID-19, por te të cilët, me kalimin e kohës, imuniteti vjen duke rënë. Doza përforcuese jepet 6 muaj pas marrjes së dozës së dytë”, tha MSH-ja. “Doza e tretë u jepet personave, të cilët i kanë marrë dy dozat e vaksinës kundër COVID-19, por te të cilët nuk është zhvilluar imuniteti i duhur, si pasojë e imunitetit të dobët të tyre, apo sëmundjeve shoqëruese, me rekomandim të mjekut ordinues. Doza e tretë jepet jo më herët se 8 javë dhe pa i bërë 6 muaj nga marrja e dozës së dytë”, sqaroi MSH-ja. Dozën përforcuese dhe dozën e tretë do të mund ta marrin të gjithë personat mbi 18 vjeç. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, qytetarët do të njoftohen për datën e vaksinimit përmes mesazheve telefonike, e-mailit dhe njoftimeve publike. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës i ka rekomanduar Ministrisë së Shëndetësisë që në muajin shtator që të nisë me dhënien e dozave përforcuese. Deri më tani, mbi 42 për qind e qytetarëve në kosovë janë vaksinuar plotësisht dhe të drejtën e vaksinimit e kanë të gjithë personat mbi 12 vjec.

Top News- Kosova i kërkon Greqisë njohjen/Gërvalla në Athinë-Ndërmerrni këtë hap historik!
20/01 21:27
Top News- Përplasje në Kuvendin e Kosovës/‘Ku ti gjejmë paratë’! Opozita ‘gozhdon’ Kurtin
20/01 16:32
Top Channel/ “Ku t`i marrim paratë për energjinë”, Kurti përplasje më opozitën në Kuvend!
20/01 15:10
Top Channel/ Omicron, i pafrenueshëm: Kosova mbyll lokalet në mbrëmje!
20/01 12:00
Top Channel/Kosova shtrenjton energjinë/Albin Kurti: Vendosim 75 milionë euro, ndihmë më të varfërve
19/01 20:10
Top News – 400 fëmijë të infektuar në dy ditë / Kosovë, disa shkolla mësim online, pandemia merr hov
19/01 11:28
Top Channel/ Kosova do të rrisë çmimin e energjisë! Me 7% për ata që konsumojnë mbi 600 kwh
18/01 19:53
Top News- Baza në Bondsteel në Kosovë/SHBA-Garanci për stabilitetin e Ballkanit
18/01 19:45
Top Channel/ Tarifat, sa pritet të rritet çmimi i faturave të energjisë në Kosovë?
18/01 11:51
Top Channel/ Kërcënime serbe për Kosovën/ Serbët mund të bojkotojnë edhe procesin e dialogut
17/01 19:54
Top News-Kosova në alarm me rastet e covid/Qeveria, masa të ashpra për parandalimin
17/01 18:12
Top Channel/ Protesta e serbëve, qeveria e Kosovës u ndaloi pjesmarrjen në referendumin e Serbisë
16/01 20:46
Top News – Frika për rivendosjen e vizave nga BE/Rreziku jo real nga azilkërkuesit e Ballkanit
16/01 14:51
Top News-U dhunua brutalisht nga disa djem/Ndërron jetë i riu në spital pas disa muajsh
16/01 13:16
Top Channel/ “Votojmë vetëm në Kosovë”/ Flasin banorët serbë të Gracanicës për referendumin
15/01 19:32
Top Channel/ Kosova, jo referendumit/ Miratohet rezoluta në seancën e jashtëzakonshme kundër Serbisë
15/01 19:30
Top News-Jo më zgjedhje serbe në Kosovë! / Kuvendi mblidhet në seancë të jashtëzakonshme
15/01 18:07
Top News – I tregoi botës për Reçakun / Rrëfimi i kameramanit që filmoi tmerrin e madh
15/01 17:06
Top News – Historia nuk mund të rishkruhet! / William Walker: Reçaku në zemrën time
15/01 16:54
Top Channel/ Masakra e Reçakut, Kurti: Mohimi bëhet për të ndryshuar historinë
15/01 15:30