Top News – Kadri Veseli në Hagë/ Avokati kërkon lirim dhe pafajësi, prokurorja hesht
21/07/2021 19:42

Lirim dhe pafajësi të Kadri Veselit kërkoi avokati i tij Ben Emerson duke u shprehur në seancën në Hagë se Prokuroria e ka pranuar tashmë që nuk ka prova ndaj Veselit për kryerje të krimeve gjatë luftës as për bashkëkryerje, as për ndihmë dhe inkurajim, apo marrje pjesë në ndonjë mënyrë tjetër në këto krime në Kosovë. Por prokurorja e Hagës i është kundërpërgjigjur menjëherë avokatit Ben Emerson duke i thënë se po flet gjëra të pasakta por nuk ka komentuar mbi kërkesën për lirim dhe pafajësi të ish kreut të Partisë Demokratike të Kosovës. Kujtojmë se Ish krerët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi, Jakup Krasniqi dhe Sali Mustafa po mbahen në paraburgim pranë Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë. Ata u arrestuan pas urdhrit të Prokurorit të Specializuar me dyshimin për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Aktakuza ndaj tyre u konfirmua me 26 tetor të vitit 2020 teksa u bë publike me 5 nëntor të po të njëjtit vit. Por gjykim ndaj tyre ende nuk ka filluar. E një datë se kur mund të fillojë gjykimi ndaj të akuzuarve nuk dihet. Meqë sipas Dhomave të Specializuara procesi është në fazën paragjyqësore.

Top Channel/ Policia e Kosovës, autokolonë drejt Bërnjakut- në kufi fluturojnë “MIG”-ët serbë
26/09 11:07
Top Channel/Trazirat në Jarinjë e Bërnjak, Kurti: Individë me sfond kriminal, mes tyre dhe malazezë
26/09 10:54
Top Channel/Incidente në veri të Kosovës/Digjen zyrat e regjistrimit të targave.Kurti akuzon Serbinë
25/09 19:45
Top News – Tanke drejt kufirit me Kosovën/ Serbia vazhdon
25/09 18:50
Top News – Tensionet Veriu/ Kurti mbledh Këshillin e Sigurisë Kombëtare
25/09 18:37
Top News – ‘Të mblidhet Këshilli i Sigurimit’/ Isa Mustafa kërkon marrjen e masave
25/09 17:40
Top News – Brnabiç revoltohet me Ramën/ Kërkoi njohjen e Kosovës
25/09 17:33
Top news – ‘Sulmi me granata, i qëllimshëm’ / Kurti-Serbia po provokon konflikt serioz
25/09 15:32
Top Channel/ Incidente në veri të Kosovës, digjen zyrat e regjistrimit të targave
25/09 15:25
Top Channel/ Kurti: Grupe kriminale në veri të Kosovës nxiten nga Serbia për të…
25/09 15:02
Top Channel/ Tensionet në veri të Kosovës, Kurti: Ndërkombëtarët të mos i mbyllin sytë
25/09 15:00
Top Channel/ Zjarri në Zubin Potok, Kurti: Çfarë do të ndodhte nëse policia nuk do të ishte në kufi?
25/09 14:54
Top News-Sulme me granata në veri të Kosovës/Ministri Sveçla bën thirrje për respektim të ligjit
25/09 13:10
Top Channel/ Albin Kurti: Trashëgimia kulturore po shkatërrohet
25/09 12:09
Top Channel/ Kosova ndalon hyrjen pa vaksinë në qendrat tregtare
25/09 12:08
Top Cahnnel/ Kosova nis mësimin në klasë nga 27 shtatori
25/09 12:08
Top Channel/ Kosova lehtëson masat, të hënën nis shkolla me mësim në klasa. Rihapen edhe kopshtet
25/09 02:22
Top News – NATO thirrje për vetëpërmbajtje/Serbia dhe Kosova të ulin tensionet
24/09 21:20
Top News-Ulen shifrat e viktimave/Qetësohet situata nga Covid 19 në Kosovë
24/09 16:52
Top News – Jarinja e Bërnjaku të bllokuara / Trupat serbe në gatishmëri, presin urdhërin e Vuçiç
24/09 12:07