Top News – Inside Story për ‘Rilindjen Urbane’/Miliona dollarë për sheshin e ri të Beratit
05/10/2022 10:24

I pagëzuar vetëm 6 vite më parë nga vetë kryeministri Rama, si “dallëndyshja” e parë e Rilindjes Urbane, sheshit qendror të Beratit, iu vu kazma, në fillim të këtij viti. I ndërtuar krejt i ri, në vitet 2014-2015, si pedonale me beton e pllaka guri, kundrejt vlerës 2.1 milionë USD të dhëna nga Fondi Amerikan i Zhvillimit, projekti u zbatua nga kompania “Leon Construction” dhe “G.P.G” e Paqsor Buzit, një biznesmen i akuzuar/i arrestuar për evasion fiskal. Ky shesh ka përfituar edhe një investim tjetër prej 465 mijë euro të financuar nga Komiteti i Zhvillimit të Rajoneve si pjesë të programit të ‘Rilindjes Urbane’, zbatuar nga kompania “Salillari”. Por nëse investimet që bëhen në sheshe pritet që së paku të zgjasin deri në 100 vite, 2 mln USD e hedhura në këtë shesh e patën jetëgjatësinë vetëm 6 vite. Aktualisht, sic e shihni edhe nga keto pamje te Inside Story, sheshi nuk ekziston më dhe është kthyer në jë kantier ndërtimi. Pa asnjë konsultë me publikun dhe në errësirë të plotë, bashkia e Beratit nisi procedurat për ribërjen nga e para të këtij sheshi, ne tetor te 2020, në pretendimin se “ishte harruar” parkingu nëntokësor. Përtej justifikimeve për domosdoshmërinë e parkingut, raporti i përgjithshëm Teknik i hartuar nga Bashkia Berat, nxjerr zbuluar skandalin e abuzimeve në këtë shesh.

Top News – Të shtëna me armë zjarri në Durrës/ I plagosuri me precedent paraqitet në spital
02/12 10:21
Top Channel/ Rama telefonon Sunak: Do bashkëpunojmë në fushën e tregtisë, e sigurisë kibernetike
02/12 10:18
Top Channel/ Plagosje në Durrës! Qëllohet me armë zjarri 40-vjeçari, autori në arrati
02/12 09:38
Top News – Tentuan të kalonin emigrantë me gomone/ Dy shqiptarë, në ‘rrjetën’ e policisë britanike
01/12 23:03
Top News – Qeni i policisë kafshon shqiptarin në Angli/ U kap me 10 kg kanabis në ‘Audi A6’
01/12 21:36
Top News- Komiteti ndërparlamentar me BE/Shqetësim pasaportat e arta, amnistia dhe korrupsioni
01/12 20:33
Top Channel/ Policia thërret PD për protestën, sqaron arsyet përse do ndalohen tubimet më 6 dhjetor
01/12 19:48
Top Channel/ Debate në kuvend: Qeveria bën ligj për taksim të basteve por ende nuk ka ligj
01/12 19:41
Top Channel/ Presidenti gjerman përkulet para dëshmorëve të rënë në L.II.B pas pushtimit nazist
01/12 19:37
Top Channel/ Bordi i naftës vendos çmime karteli! Ekspertët: Disa pika karburanti shesin më lirë
01/12 19:37
Top News – Historia po shkruhet me gjakun e grave/ Protesta në Kosovë pas vrasjes së 35-vjeçares
01/12 19:31
Top News- Telefonata e Ramës me kryeministrin britanik/ ‘Të luftojmë emigracionin ilegal dhe krimin’
01/12 18:48
Top News – Pensionistët, shpërblimi për festat / Përfitojnë edhe familjet me ndihmë ekonomike
01/12 17:49
Top News – Amanetet e fundit të efektivit që vrau kolegun/ Ludian Zaimi i shkroi një të dënuari
01/12 17:14
Top News- Hipi në çati për t’i shpëtuar policisë/ Si u kap shqiptari në Itali, fshihej tek e dashura
01/12 17:10
Top News – Presidenti gjerman në Tiranë / Një mesazh për opozitën dhe reformat drejt BE
01/12 16:43
Top News- Rama, nga Samiti i BE, tek Balla e Braçe!/‘Protesta, asnjë negociatë për masat e sigurisë’
01/12 16:40
Top News – Kërkohet arrestimi i bosit të Call Center-ave/ Amant Josifi, këshilltar në Ministri
01/12 16:01
Top Channel/ Bashkë kundër dhunës! Durrës,në komisariat vendoset instilacioni në kujtim të viktimave
01/12 15:47
Top News- Protesta, kreu i Policisë, takim me opozitën/Çlirim Gjata- Është një e drejtë kushtetuese’
01/12 15:47