Top News – Historia nuk mund të rishkruhet! / William Walker: Reçaku në zemrën time
15/01/2022 16:54

Askush nuk mund të mohojë dhe as harrojë atë që ka ndodhur në Recak. Në cdo përvjetor, liderët kosovarë, përfaqësues ndërkombëtarë, por edhe të mbijetuar të masakrës, kthehen dhe nderojnë viktimat, për të cilat kërkohet ende sot, drejtësi. Një nga personalitetet që nuk mungon asnjëherë të thotë dicka në përvjetorin e maskrës së Recakut, është Uilliam Ëalker, ish ambasadori që denoncoi krimin, që i hapi rrugë ndërhyrjes së NATO-s në serbi. "Reçaku zë një vend shumë të veçantë në zemrën time edhe në përvojën time. E mbaj mend shumë mirë ceremoninë e parë përkujtimore në të cilën shkova. Ishte një ditë dimri, e ftohtë. Toka ishte e mbuluar me akull, mund të rrëshqisje. Por aty ishte një turmë prej rreth 15 mijë njerëzish, që kishin ardhur për të nderuar viktimat e për të shprehur dhimbjen e tyre. Uolker, nuk ishte i pranishëm fizikisht në Recak këtë vit, dhe foli përmes lidhjes video dhe tha se nuk mundej kurrsesi të mungonte. Ndërsa për presidenten Vjosa Osmani, 23 vite më parë, bota kuptoi se cfarë po bënin serbët në kosovë.

Top News- Pas rezolutës për Srebrenicën/ Një tjetër mbërrin në Kuvend, këtë herë për Kosovën
27/05 15:49
Top Channel/ Mitrovicë, sherr në familje. Vdes babë e bir
27/05 12:07
Top News – Vrasje tronditëse në veri të Kosovës /Djali vret babain avokat, hakmerret i vëllai binjak
27/05 11:54
Top News- Kosova, 100 euro për çdo punonjës/Nis shpërndarja e ndihmës për krizën ekonomike
26/05 17:27
Top Channel/ Mjekët në Kosovë kërkojnë pagat, protestë për punën e papaguar gjatë pandemisë
26/05 12:18
Top News- Kosova përplaset me SHBA dhe Britaninë/Debat për pronat e Manastirit të Deçanit në Kosovë
24/05 19:01
Top News – Rrethohet Universiteti i Prishtinës/Tjetër alarm për bombë në Kosovë, i treti në pak ditë
24/05 14:43
Top Channel/ Alarm për bombë, rrethohet rektorati i Universitetit të Prishtinës
24/05 12:58
Top News -Laborator droge në veri të Kosovës / Policia aksion në fshatin serb, arrestohen 10 persona
24/05 12:19
Top Channel/ Grevë në Kosovë/ Protesta e sektorit publik. Shkollat nuk punojnë
20/05 19:52
Top News- Aplikimi, në sirtar deri në vitin 2023 / Pse u bllokua Kosova në Këshillin e Evropës
20/05 18:53
Top News- Gjermania e do Kosovën në NATO/Si po punon Berlini për anëtarësimin e vendit fqinj
20/05 17:58
Top Channel/ Grevë në Kosovë/ Protesta e sektorit publik. Shkollat nuk punojnë
20/05 15:30
Top News – Krahasimi i Kosovës me Ukrainën / Kurti zemërohet me Putinin: Është injorancë!
19/05 18:19
Top News- Bllokohet rritja e energjisë në Kosovë / Gjykata e cilëson të pabazuar rritjen e tarifave
18/05 21:25
Top Channel/ UÇK, dënime nga Haga/ Gjykata shpall fajtorë Hysni Gucatin dhe Nasim Haradinajn
18/05 19:47
Top News- Vuçiç informon klerikët për presionet!/Presidenti serb – Nyja Kosovë do zgjidhet shpejt
18/05 18:58
Top Channel/ Takimi Sullivan-Kurti: SHBA mbështet dialogun për një marrëveshje Kosovë-Serbi
18/05 18:57
Top News – SHBA, lëvdata për Kosovën / Kurti takon këshilltarin e Biden për Siguri Kombëtare
18/05 14:50
Top News – Tjetër alarm për bombë në Prishtinë / Evakuohet shkolla e mesme, policia në aksion
18/05 14:20