Top News – Gëzuar ditën “mjau mjau”/ Një ditë për kafshët lozonjare
08/08/2020 14:46

Bota kërkon një arsye për të festuar thuajse gjithcka në cdo ditë të vitit. Dhe kjo e sotmja nuk bën përjashtim. 8 gushti, është një ditë e gëzueshme, vecanërisht për adhuruesit e maceve në të gjithë botën. Ajo është dita ndërkombëtare e maceve. Kjo u vendos në 2002 nga fondi ndërkombëtar i mirëqenies së kafshëve me qëllim që krijesa me pellush që adhurohet nga shumëkush, të kishte një ditë të sajën. Sic e njohim ne, bota është e ndarë në dy lloje adhuruesish kafshësh. Gjysma përbëhet nga adhuruesit e qenve besnikë, dhe gjysma tjetër nga ata që shkrihen pas lajkave dhe përkëdheljeve të maceve. Me sytë e tyre të mëdhenj, pellushin e butë dhe hundët e lezetshme, këto të fundit janë shoqëruese të mira për çdokënd. Duke filluar nga raca siameze tek ajo persiane, për të vijuar me Munchkin dhe burmezen, raca të ndryshme macesh kanë pushtuar zemrat e njerëzve në vijimësi. Macet janë shpesh edhe tema debatesh, vecanërisht kur flitet se kush është kafsha më e dashur e njeriut, ato apo qentë.

Top News – “Ja çfare më mungon…”Alesia Bami zbulon në “Dream Team”
27/09 19:55
Top News – Rebel Wilson e Jacob Bush/ Debutojnë si çift në tapetin e kuq
25/09 19:26
Top News – Ndahet Demi Lovato/ Selena Gomez, ‘molla e sherrit’
25/09 15:59
Top News – Rrëfimi i Mariah Carey/ ‘Motra tentoi të më shiste’
25/09 15:58
“Shiko Kush Luan”/ Nis të shtunën spektakli që mban për autore Luana Vjollcën
25/09 15:39
Top News – Gigi Hadid dhe Zayn Malik, prindër për herë të parë, modelja sjell në jetë një vajzë
24/09 13:10
Top News – `Grindja` me mbretëreshën/ Harry-n dhe Meghan i shpëton Archie
22/09 21:36
Top News – Lady Gaga, depresioni/ ‘E urreja të qënit e famshme’
21/09 16:02
Top News – Al Bano, prape ankesa/ S`më del pensioni 1470 euro!
18/09 17:47
Top News – Publikohet ‘Dy zemra’ Butrint Imeri dhe Nora Istrefi
13/09 21:07
Top News – Trashëgimtarja Gucci/ Rrëfen për herë të parë abuzimet
11/09 18:36
Top News – Puthja me Holmes/ E fejuara e le menjëherë
11/09 18:31
Top News – Kërcënim në internet/ Këngëtarja merr hetues privat
11/09 17:48
Top News – Dalin në ankand letrat e dashurisë së Tupac Shakur
11/09 14:52
Top News – Gucci godet sërish/ Sukses, modelja me sindromën DOWN
11/09 13:34
Top News – Dasma e Lily Allen/ Fotot e martesës në Las Vegas
10/09 17:34
Top News – “Keeping Up With The Kardashians” / Kris Jenner zbulon pse vendosën t’i jepnin fund
10/09 12:44
Top News – Fyerje e debate në studio/ Albëri Hadërgjonaj në ‘Ftesë në 5’
09/09 21:50
Top News – Në krahët e Anwar/ Dua Lipa më e dashuruar së kurrë
09/09 13:39
Top News – Rrëfimi i Mile Cyrus/ ‘Pse hoqa dorë nga dieta vegane’
09/09 13:25