Top News – Flasin aktoret e njohura/ Dita kundër dhunës ndaj grave
25/11/2020 15:36

Dita Ndërkombëtare Kundër Dhunës mbi Gratë është caktuar nga Kombet e Bashkuara në 25 nëntor dhe ka mbetur si një moment i rëndësishëm në jetën e të gjithëve, por sidomos femrave. Shumë zëra të fuqishëm kanë dashur t’i bëjnë homazh kësaj dite duke i thënë dhe njëherë “Mjaft dhunës”. Ne mesin e tyre, është dhe aktorja e aktivistja për të drejtat e grave, Jane Fonda. “Gjashtëdhjetë vite karrierë në Hollywood dhe një jetë e tërë si aktiviste më kanë bërë më të mirë”, tha diva hollivudiane në një intervistë në 2017-ën. Së fundi, ajo zbuloi episode të rënda në jetën e saj, që i kanë shërbyer si mësim jete e për të cilat është angazhuar maksimalisht të japë kontributin e vet në kauzën e luftës së vazhdueshme të gruas. Aktorja e famshme ka rrëfyer se është abuzuar seksualisht që fëmijë. “Një nga gjërat më të mëdha që lëvizja për të drejtat e grave ka bërë, është që u ka treguar të gjitha femrave të dhunuara se janë ato shkaku i abuzimit”, u shpreh Fonda. Angelina Jolie tha se i duhet përcjellë një mesazh mbarë botës, se nuk është turp të jesh viktimë e dhunës, ndërsa Emma Watson theksoi se “një në katër gra rrezikon të dhunohet në harkun kohor të të gjithë jetës së saj, por për fat të keq për këtë gjë, nuk flitet mjaftueshëm”.

Nis “Për’puthen 40”/ Reality Show, spektakli me beqarët në moshë më të madhe
26/01 19:58
Top News – Gwen Stefani nuk pret martesën, vendos unazën 500 mijë dollarë të Blake Shelton
23/01 00:52
Top News – Gigi Hadid dhe Zayn Malik/ Çifti zbulon emrin e vajzëspas 4 muajsh
22/01 21:51
Top News – Plas ‘bomba’ në çiftin Andi-Tea/ Shqipja publikon mesazhet: Pas Teas, erdha te ty…
22/01 12:16
Top News – Vajza sekrete e Putin/ Jetë luksoze e veshje firmato, plasin polemikat
21/01 21:25
“Për’Puthen”thyen rekorde shikueshmërie/Arrin në mbi 200 milionë klikime që prej fillimit të sezonit
21/01 15:34
Top News – Pas sherrit në ‘Për’puthen’/ Fationi merr vendimin-do largohem!
19/01 21:52
Top News – Kim dhe Kanye West/ Shtojnë edhe një hap tjetër drejt ndarjes
19/01 21:19
Top News – Sherr i fortë në ‘PërPuthen’/ Shmangen grushtet mes Fationit dhe Erisit
18/01 21:49
Top News – Tea kthen sytë nga një tjetër djalë… Çfarë i premtoi Melisës njëri nga të rinjtë
15/01 20:36
Top News – Dua Lipa për gjyshin e saj/ Serbët i kërkuan të falsifikonte historinë
15/01 19:27
Top News – Çfarë rrezikon aktori I famshëm, dalin foto të Chuck Norris në sulmin e Capitol
14/01 21:34
Top News – Dorëzohet beqari i përjetshëm/ Kush po e çon në altar Leonardo Dicaprion
13/01 22:45
Top News – Elvis Presley, misteri i autopsisë/ Kishte një plagë të fshehtë në kokë
08/01 15:12
Top News – Një James Bond me ngjyrë/ Kush mund të jetë 007-ta i ri!
08/01 15:10
Top News – Irina Shayk mbushi 35 vjeçe/ Modelja që erdhi nga varfëria e skajshme
08/01 13:53
Top News – Dirty Dancing/ Mallkimi i filmit të famshëm
08/01 13:14
Top News – Beckham thyen karantinën/ ‘Arratiset’ nga Britania në SHBA
07/01 22:39
Top News – Bleona Qereti bën vaksinën/ Në një spital të SHBA, veshur si infermiere
07/01 21:44
Top News – Këngëtarët për situatën në SHBA/ Rita Ora e Dua Lipa: Ata janë terroristë
07/01 20:10