Top News – Cakaj në Prishtinë/ Takon Osmanin dhe Hotin
04/12/2020 17:15

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj gjatë vizitës në Kosovë, zhvilloi një takim me Presidenten në detyrë të Vjosa Osmanin. Takimi u fokusua në diskutimin e hapave konkretë në funksion të bashkëpunimit strategjik në fushën e politikës së jashtme dhe rëndesinë e qasjes absolutisht të bashkërenduar në arenën ndërkombëtare të dy vendeve. “Kosova dhe Shqipëria, si dy shtete që i takojnë një kombi, duhet të jenë një zë i vetëm, sa i përket politikës së jashtme”, shkroi Cakaj në një reagim të tij ë Facebook, lidhur me takimin e zhvilluar me Osmanin. Më herët Cakaj u takua me Kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hotin. Në fokus të takimit ishte rëndësia e patjetërsueshme të qasjes së bashkërenduar, mes Kosovës dhe Shqipërisë, për mbrojtjen e të drejtave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës. “Shprehëm shqetësimin e thellë lidhur me procesin e fshirjes së qëllimshme të adresave të shqiptarëve në Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë”- tha Cakaj në një postim të tij në Facebook, lidhur me takimin e zhvilluar. Bashkëfolësit ndanë pikëpamje të njejtë mbi dialogun Kosovë-Serbi, i cili sipas tyre duhet të përfundojë me njohjen e Kosovës nga ana e Serbisë.

Top News – “Krejt dhe Drejt”, Albin Kurti dhe Vjosa Osmani zbulojnë sloganin e zgjedhjeve
21/01 01:22
Albin Kurti ndalohet të kandidojë/ KQZ tregon edhe listën e ndalimeve të tjera
20/01 19:37
Top News – Kosovë, KQZ rrëzon Albin Kurtin/ Kreut të VV-së, nuk i lejohet kandidimi në zgjedhje
20/01 16:23
Mësuesit e Kosovës duan paga shtesë/ Sindikatat kërcënojnë me grevë nëse nuk plotësohet kushti
19/01 19:41
Deklarata e Haradinajt,kërcënon Vuçiç/ Bashkim me Shqipërinë-Serbia do të përgjigjet!
19/01 13:45
Top News – Pas rastit që `rrëzoi qeverinë`/ Kosovë, verifikim kandidatëve për deputetë
18/01 19:07
Zgjedhjet në Kosovë/ Kandidatët për deputet do kalojnë në “sitë” , nëse kanë precedentë penalë
18/01 12:55
Përmbytjet dëmtuan të mbjellat/ Kosovë, fermerët akuzojnë institucionet
17/01 12:24
Top News – Zgjedhjet në kuvendin e Kosovës/ Do marrin pjesë 21 parti dhe dy koalicione
16/01 21:10
Top News – Pandemia në Kosovë/ Qeveria në detyrë masa të reja
15/01 16:26
30 euro më shumë pensionistëve/ Qeveria Hoti rrit të gjitha pensionet nën 100 euro
15/01 15:34
Top News – Haradinaj sfidon Vjosa Osmanin/ Hajde përballemi në debat publik!
14/01 22:02
Osmani dhe Kurti garojnë së bashku/ Nënshkruajnë marrëveshje për listë të përbashkët në zgjedhje
14/01 19:38
500 familje evakuohen/ Kosovë, u goditën nga vërshimi i ujërave në Vushtrri
13/01 20:08
Top News- Osmani `përplaset` me Lajcak- Një qasje për të ardhur keq dhe e rrezikshme!
13/01 18:24
Top News – Zgjedhjet në Kosovë/ Nis regjistrimi i votuesve jashtë vendit
13/01 14:08
Top News – `Ngrin` dialogu Kosovë-Serbi/ Lajçak, tani nuk është momenti!
12/01 22:36
Përmbytjet në Vushtrri/ Qindra banorë të dëmtuar, por komuna nuk ka fonde për dëmshpërblim
12/01 19:48
Top News – Osmani për dialogun me Serbinë/ Të presin sa të krijojmë institucionet e reja
12/01 19:08
Top News – Vuçiç i rikthehet tezës së vjetër/ Përkufizimi i kufijve me Kosovën është zgjidhje
12/01 15:16