Top News – Bienalja e Mitrovicës/ Eventi që `mposhti` dy viruse
02/12/2020 20:52

Bienalja e parë ndërkombëtare e grafikës artistike, e organizuar në qytetin e ndarë të Mitrovicës, mbyll dyert pas thuajse një muaji gjatë të cilit mirëpriti ekspertë të fushës, aspirantë të rinj, dhe një publik, të cilit I kishte munguar një event I tillë. Edicioni I parë “MitrovicaPrint 2020” kapërceu me sukses dy sfida: me pjesëmarrjen e gjerë dëshmoi dhe një herë qartë se arti tejkalon cdo ndasi, ndërsa me kujdesin e treguar, I bëri ballë edhe pandemisë së koronavirusit. I celur në datën 5 nëntor në ambientet e Galerisë së Arteve, në Mitrovicë, Edicioni i Parë i Bienales Ndërkombëtare të Grafikës “MitrovicaPrint 2020”, u kurua nga artisti Tafil Peci Boletini, drejtor për Kulturën, Rininë dhe Sportet, e mbështetur nga Komuna e Mitrovicës dhe Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit te Kosoves. Eventi përfundon në 30 nëntor. Edhe pse në kushte pandemie, në Bienale morën pjesë 60 artistë nga 15 shtete të botës, të cilët arritën t’i dërgojnë punimet e tyre në këtë aktivitet të rëndësishëm.

Top News – Gjykata e Lartë kalon për gjykim/ Çështja ndaj Saimir Tahirit dhe Jaeld Çelës
23/01 00:45
Top News – Zgjedhjet, ‘live’ grupet e numërimit/ KQZ miraton rregullat e përdorimit të kamerave
23/01 00:43
Top News – ‘Shpërthen’ covidi në vend/ 739 raste të reja dhe 7 humbje jete për 24 orë
22/01 20:18
Top News – Vendet vakante në Kushtetuese/ Soreca e Kim kreut të KED-të arrihet kuorumi
22/01 20:16
Top News – Male dhe ishuj me plehra/ Alarm për krizën e mbeturinave në Ballkan
22/01 19:48
Manastirliu i shpëton SPAK/Blerja e kiteve & respiratorëve, dyshimet janë për anëtarët e komisioneve
22/01 19:43
Maskat larguan edhe gripin/ Nuk janë regjistruar ende rastet e para me gripin e stinës
22/01 19:42
Studentët duan të rikthehen/ Nuk janë dakord me vijimin e leksioneve online
22/01 19:39
Top News – ‘Mos promovoni korrupsion’/ Yuri Kim paralajmëron kryetarët e partive
22/01 18:19
Top News – Policia gjobit 462 qytetarë/ Masat anticovid, ka ende shumë të pabindur
22/01 18:19
Top News – Basha: Ka ardhur koha për ndryshim/ Rama përgjegjës për varfërinë, të largohet!
22/01 18:18
Top News – Alarmi i mjekëve shqiptarë në Europë/ Në Shqipëri, trajtime të gabuara ndaj covid 19
22/01 16:31
Top News – Urdhërohet nga SPAK/ Kontrolle Blic në banesat e të fortëve në Nikël
22/01 15:56
Gjuha e dëmtuar në rrjetet sociale/ Propozimi: Provimi i gjuhës shqipe të bëhet edhe në fakultet
22/01 15:41
Aksident në aksin Elbasan-Peqin/ Makinat bëhen “copë e çikë”, një vajzë në gjendje të rëndë
22/01 15:28
Erë e fortë 80 km/h dhe rrebeshe shi gjatë fundjavës, meteorologia: Ja kur përmirësohet situata
22/01 15:26
Nëna “takon” të birin pas 11 vitesh/ E braktisi, djali u rrit nga një familje rome në Lezhë
22/01 15:23
Moti i keq në porte/ Në Durrës kërkohet kujdes, në Vlorë peshkatarët nuk lejohet të lundrojnë
22/01 15:21
Rusia paralajmëron Shqipërinë/ Dënimi i diplomatit, reagon Moska: Provokim, s’e lëmë pa përgjigje
22/01 15:12
Top News – Gjen djalin pas 11 vjetësh/ Nëna biologjike rrëfen ferrin e përjetuar
22/01 14:30