Top News- Alarmi i Albin Kurtit/Serbia kopjon Rusinë për të shkatërruar Ballkanin
05/12/2021 17:37

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka paralajmëruar të dielën se Kosova nuk ka problem më të madh se ai i raportit me Serbinë. Shefi i ekzekutivit të Kosovës thotë në një intervistë për gazetën malazeze “Pobjeda”, ka se Serbia po kopjon Rusinë, duke punuar që të shkatërrojë sovranitetin e shteteve që nuk janë pjesë e BE-së. “Problemi ynë më i madh është Serbia, e cila as nuk mund ta mendojë e as ta pranojë Kosovën si shtet të barabartë dhe fqinj”, ka thënë Kurti.Ai e ka akuzuar Serbinë për sjellje armiqësore edhe ndaj shteteve tjera të dala nga ish-Jugosllavia. “Serbia po sillet në Ballkanin Perëndimor sikur Rusia me fqinjët e saj: entitetin e Republikës Serbe në Bosnjë tenton ta shndërrojë në Bjellorusi, ndërsa Malin e Zi në Ukrainë. Në thelb, Serbia nuk e njeh shtetësinë e vendeve që nuk janë anëtare të Bashkimit Evropian – Bosnjën dhe Hercegovinën, Malin e Zi, Kosovën, e madje as Maqedoninë e Veriut.”, ka thënë Kurti. Ai po ashtu qartësoi se nuk do të ketë themelim të Asociacionit të Komunave Serbe, meqë sipas tij, është në kundërshtim me nenin 23 të Kushtetutës së Kosovës.

Top News-Kosova në seancë të jashtëzakonshme/Opozita akuzon Kurtin, fajtor i krizës energjetike
24/01 17:42
Top News- Kosova nuk do i lutet Greqisë…!/Njohja e Pavarësisë, Gërvalla zbulon bisedimet
24/01 15:18
Top Channel/Protestë në kufirin Kosovë-Shqipëri/Protestohet kundër masave të reja anticovid
24/01 13:12
Top Channel/Infektime rekord nga Covid në Kosovë. Qytetarët shtojnë testimet dhe vaksinimet
23/01 19:26
Top Channel/ Prishtina e mbërthyer nga akulli. Rrugët të papastruara, 60 aksidente në një ditë
23/01 12:17
Top News – 3 mijë të infektuar në një ditë / Kosova në prag katastrofe, situatë e rëndë
22/01 14:18
Top News- Zbulohet letra e Bush për Rugovën/‘Shqiptari që solli paqe, mik i madh i Amerikës!’
21/01 20:04
Top Channel/ Kosova shton kufizimet/ Ndalim lëvizje nga ora 22:00. Kërkohen tre vaksina në kufi
21/01 19:59
Top Channel/ Përkujtohet Ibrahim Rugova/ Osmani dhe Albin Kurti bëjnë homazhe për ish- presidentin
21/01 18:17
Top Channel/ Energjia në Kosovë, më shtrenjtë. Ja sa do të jetë fatura e energjisë për familjarët
21/01 15:28
Top News – Amaneti i fundit i Rugovës! / 16 vite nga vdekja e ish presidentit të Kosovës
21/01 13:08
Top Channel/Nis bora në Kosovë, autoritetet: Të gjitha rrugët janë të kalueshme!
21/01 11:54
Top News- Kosova i kërkon Greqisë njohjen/Gërvalla në Athinë-Ndërmerrni këtë hap historik!
20/01 21:27
Top News- Përplasje në Kuvendin e Kosovës/‘Ku ti gjejmë paratë’! Opozita ‘gozhdon’ Kurtin
20/01 16:32
Top Channel/ “Ku t`i marrim paratë për energjinë”, Kurti përplasje më opozitën në Kuvend!
20/01 15:10
Top Channel/ Omicron, i pafrenueshëm: Kosova mbyll lokalet në mbrëmje!
20/01 12:00
Top Channel/Kosova shtrenjton energjinë/Albin Kurti: Vendosim 75 milionë euro, ndihmë më të varfërve
19/01 20:10
Top News – 400 fëmijë të infektuar në dy ditë / Kosovë, disa shkolla mësim online, pandemia merr hov
19/01 11:28
Top Channel/ Kosova do të rrisë çmimin e energjisë! Me 7% për ata që konsumojnë mbi 600 kwh
18/01 19:53
Top News- Baza në Bondsteel në Kosovë/SHBA-Garanci për stabilitetin e Ballkanit
18/01 19:45