Top News – Abuzimet me legalizimet, përfundojnë në SPAK 3 drejtues të Kadastrës Berat
26/01/2022 22:21

Dy ish-drejtues të Kadastrës së Beratit janë kallëzuar në SPAK për shpërdorim detyre. Ka qenë një auditim I bërë nga KLSH, I cili ka zbuluar shkeljen nga dy ish-drejtuesit e këtij institucioni, ku I përfshirë është dhe ish-regjistruesi në ZVRPP-në e Beratit. Dy drejtuesit në fjalë janë konstatuar me një sërë shkeljesh të bëra. Kontrolli I Lartë I Shtetit ka zhilluar një auditim me objekt legalizimin e objekteve informale dhe auditimin e procedurave të pranimit, administrimit, shqyrtimit dhe miratimit të dokumenteve për regjistrimin fillestar të pasurive të paluajtshme de evidentimin e ligjshmërisë së mbivendosjeve. Dosja e përpunuar me shkeljet e kryera nga personat në fjalë në momentet kur kanë qenë punonjës të këtij institucioni tashmë i ëhtë dërguar autoriteteve që do të vendosin drejtësinë. Gjithashtu KLSH ka zbarkuar prej muajsh dhe në kadastrën e Vlorës. Sipas informacioneve ty jane mbledhur gjithë dosjet e 4 viteve të fundit, të cilat po kalojnë në sitë. Paraprakisht bëhet me dije se janë konstatuar një sërë shkeljesh, pjesa më e madhe e tre lidhen me tjetërsimin e pronavenë bregdet. Kjo e fundit mbetet një ndër temat më të nxehta që ka shkaktuar debat në vend.

Top Channel/ Veliaj: Në 25 dilni pa makinë/ Kryebashkiaku tregon aktivitetet për ditën e finales
21/05 09:58
Top Channel/ Tre të “fortë” izolohen në 41 biss/ Viktor Ymeri dhe vëllezërit Klemend dhe Eldi Çala
21/05 09:42
Top News-A u dekonspirua ‘Plumbi i Artë’ / Nisin hetimet për policët që njoftuan kriminelët
20/05 21:53
Top News-3 koka krimi në regjimin e fortë të burgut/Manja firmos urdhrin që i izolon për një vit
20/05 20:08
Top Channel/ Aksident me vdekje në Fier, trupi përfundon në kanalin anash rrugës
20/05 20:08
Top Channel/ Dita e jetimëve/ Historia e meritës e rritur jetime
20/05 20:00
Top Channel/ Lija e majmunit/ Ja shenjat. Të mbrojtur më shumë të vaksinuarit nga lija
20/05 19:59
Top News-Aksident me vdekje në Fier / Makina përplas motorin, përfundojnë në kanal
20/05 19:56
Top Channel/ Taksohen të vetëpunësuarit, diskutimet te Financat
20/05 19:51
Top Channel/ Hetimi i tenderave/ SPAK është e mbingarkuar nga dosjet
20/05 19:46
Top Channel/ “Policia” e krimit! Hetimi i SPAK zbuloi lidhjet e policeve me grupet kriminale
20/05 19:42
Top Channel/“Non grata” gjermane/ Berisha minimizon Kirschbaum, por Bardhi reagon: Është izolim i PD
20/05 19:40
Top Channel/ E vërteta e “marrëveshjes”! PS u tërhoq nga pakti i përzgjedhjes, tani kërkon…
20/05 19:37
Top Channel/ Negociatat për Presidentin e ri, Berisha: Karnaval tragjikomik dhe i neveritshëm
20/05 19:23
Top News – Tre alternativat e Shqipërisë për në BE/23 dhe 24 qershori vendos për fatin e negociatave
20/05 16:04
Top News- Paralajmërimet për izolim të PD/ Bardhi, thirrje Berishës: Dëgjo apelin e evropianëve
20/05 15:32
Top Channel/ Panair për ukrainasit. Nxënësit e Lezhës ekspozojnë arte dhe zeje
20/05 15:31
Top Channel/ Mjekë vullnetarë në Vlorë 65 amerikanë ofrojnë vizita dhe ilaçe falas
20/05 15:31
Top Channel/ Dita e jetimëve, Bashkia e Tiranës i jep medaljen e mirënjohjes Ilir Çumanit
20/05 15:16
Top News- Negociatat, presidenti i KE pro ndarjes !/‘Shqipëria të mos rrezikojë nga vetoja bullgare’
20/05 14:49