Top News- A ka të drejtë Rama t’i kërkojë llogari BE/ Kush e ka fajin për shtyrjen e negociatave!
29/06/2022 18:42

Shtyrja për të disatën herë të negociatave të anëtarësimit në BE ka shkaktuar një valë pakënaqësie në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut, të cilat fajësojnë veton bullgare por edhe vetë BE për bllokimin e procesit. Por sipas Euracitv, portalit të sponsorizuar nga BE, jo vetëmn Shqipëria, por as Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Serbia nuk kanë patur ndonjë progress real në uljen e korrupsionit dhe përmirësimin e demokracisë gjatë katër viteve të fundit, edhe pse habë kushte themelore për anëtarësimin në BE. Gjendja e vështirë e vendeve të Ballkanit Perëndimor ishte në qendër të vëmendjes në samitin e fundit në Bruksel gjatë të cilit kryeminsitri Edi Rama akuzoi BE se nuk po mbante premtimet, Por sipas Euractiv, vendi jonë nuk i ka plotësuar 15 kushtet që janë vendosur plotësuara nga Brukseli. Portali kujton se vendi ynë ka rënë ndjesjëm, në Indeksi i perceptimit të korrupsionit i Transparency International kur në vitin 2016 radhitej e 39 por në vitin 2021, radhitej e 35-sta. Aktualisht Shqipëria është në nivelet e vitit 2014 dhe mezi është përmirësuar krahasuar me vitin 2012 kur aplikoi për herë të pare për në BE. Kjo tregon pak progres në një dekadë, dhe çështje të veçanta të ngritura vazhdimisht gjatë viteve përfshijnë kapjen e shtetit, dhunën policore, korrupsionin e nivelit të lartë dhe kontrollet dhe balancat e dobëta.

Top Channel/ Sherr në Elbasan, 19-vjeçari godet me kaçavidë të riun
11/08 22:44
Top Channel/ Lindjet kalojnë vdekjet/ Por në pranverë lindën 14.8 për qind më pak fëmijë se vjet
11/08 19:57
Top Channel/ Rezolutë për SPAK! Kuvendi kërkon të tregojë dhëmbët edhe me zyrtarët e korruptuar
11/08 19:56
Top News – Zhdukja e Martinajt, skenar apo e vërtetë!/ Policia e nis me përgjimin e telefonatave
11/08 17:13
Top News- Riviera shqiptare në median turke…!/Nga Vlora në Radhimë, Dhërmi e deri në Sarandë
11/08 17:03
Top News – Pas anijes me grurë që erdhi nga Ukraina/ Reagon Braçe-bujqve tonë u ka mbetur pa shitur!
11/08 16:59
Top News – Bordi ndryshon çmimet e karburanteve/ Një litër naftë, 5 lekë më shumë se më parë
11/08 15:50
Top News – Marrëveshja e fshehtë Meta-Berisha!/ Dy personazhet, gati në betejën kundër Ramës
11/08 15:47
Top Channel/ Infarktet, 7 raste në ditë. QSUT, mjekët e zemrës: Kujdes me dehidratimin
11/08 15:14
Top Channel/ Një çerdhe e kopsht i ri. Ndërtesa e re do presë 220 fëmijë në shtator
11/08 15:11
Top News-Ilir Meta kandidat për kryebashkiak!/ ‘Referendum, qeveri teknike, zgjedhje të parakohshme’
11/08 15:05
Top Channel/ Gjendet i mbytur 14-vjecari, po peshkonte në lumin në Seman për të ndihmuar familjen
11/08 15:02
Top News – Breshkat, një xhiro në breg të detit/Shumë pushues kureshtarë për ‘Caretta- Caretta’
11/08 14:56
Top Channel/ Zjarre masive në Gramsh, përmasat e flakëve në rritje
11/08 14:46
Top Channel/Divjakë, aksident i rëndë. Makina përplaset me kamionçinën, në gjendje të rëndë shoferja
11/08 14:31
Top Channel/ Makina e bërë copë copë, aksident i rëndë në aksin rrugor Fier-Patos
11/08 13:50
Top News – Peticioni për shkarkimin e 2 ministrave/Nisma ‘Drejtësi për Jonadën’ zbret në Durrës
11/08 13:44
Top News-657 vendime me dhe pa firmën e Edi Ramës/ Mbledhjet e qeverisë, çfarë ka ndodhur në 11 muaj
11/08 13:05
Top News – Zjarret, lutja e radhës nga emergjencat/‘Kujdes, denonconi çdo zjarrvënës në vend’
11/08 12:41
Top Channel/ Gjendet i mbytur 14-vjeçari, po peshkonte në lumin në Seman
11/08 12:17