Top News – 9 anëtarët e rinj të KED/ Zgjidhen përmes shortit
04/12/2020 14:16

9 anëtarët e rinj të Këshillit të Emërimeve në drejtësi janë përzgjedhur përmes shortit të organizuar në persidenncë, mes kandidatëve të përzgjedhur nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë dhe Këshilli i Lartë Gjyqësor, nga secili prej institucioneve që duhet të ketë përfaqësuesin e tij në këtë strukturë. të gjithë kandidatët e përfshirë në këtë short ishin përzgjedhur në bazë të kritereve ligjore për përcaktuara . Nga Gjykata Kushtetuese janë zgjedhur anëtarë në KED, Marsida Xhaferllari dhe Elsa Toska, ndërsa anëtare zëvendësuese është zgjedhur, Fiona Papajorgji. Anëtar i KED nga Gjykta e Lartë u zgjodh Ervin Pupe, ndërsa zëvendësues i tij do të jetë Ilir Panda. Prokuroria e Përgjithshme do të këtë anëtarëtn e saj në KED prokurorin Adnand Xholi, ndërsa anëtar zëvendësus do të jetë prokurori Kujtim Lule. Ndër 9 kandidatët e Prokurorisë së përgjithshme ishte edhe emri i kryeprokurorit Olsian Çela, si dhe emra të tjerë të njohur të institucionit qëndror të akuzës. Jo pak por 36 kandidatë kishte miratuar Këshilli i Lartë Gjyqësor, për përzgjedhjen e përfaqësuesit të Gjykatave të Apelit në KED. Mes këtyre kandidaturave shorti përzgjiodhi emrat e gjyqtarëve Astrit Kalaja dhe Elona Toro, ndërsa Zegjine Sollaku do të jetë anëtare zëvendësuese. Nga prokuroritë e Apelit si anëtarë të KED u përzgjiodhen Gjon Fusha dhe Genti xholi, ndersa Kleanth Zeka në rolin e anëtarit zëvendësues. Nga Gjykatat Administrative u përzgjodh si anëtare e KED Rilinda Selimi, ndërsa Gentinia Xhelili, do të jetë anëtare zevendësuese. Anëtarët e rinj të KED do të ushtrojnë funksionin e tyre përgjatë vitit 2021.

Fshati që mbyllet në dimër/ Boboshticë, banorët e vetëm, të moshuarit largohen tek fëmijët emigrantë
19/01 15:28
Janari, 80 aksidente me 13 viktima/ Arsyet: Faji i rrugëve, sinjalistikës dhe shoferëve
19/01 15:26
Lëviznin pa maska mbrojtëse/ 473 qytetarë gjobiten në të gjithë vendin
19/01 15:16
Në radhë për kolaudimin/ Në Durrës, pritja e shoferëve nis që në orën 05:00 të mëngjesit
19/01 15:14
Top News -Vonesa në ardhjen e vaksinave/ Rama-Pfizer shtyu me një javë dozat që do sillte në BE
19/01 15:10
Top News – Mbërrijnë makineritë e para/ Nis puna për ndërtimin e spitalit të Fierit
19/01 15:09
Pfizer shtyn një javë vaksinat/ Rama shpjegon përse nuk kanë ardhur ende vaksinat e blera
19/01 15:08
Nis ndërtimi i spitalit për 3 muaj/ Kompania turke nis gërmimet për themelet e spitalit të Fierit
19/01 15:04
Deklarata e Haradinajt,kërcënon Vuçiç/ Bashkim me Shqipërinë-Serbia do të përgjigjet!
19/01 13:45
Top News – Xhaçka takon homologun Portugez/ Diskutohet për ecurinë e reformave integruese
19/01 13:20
Rama shpjegon pse nuk ka mbërritur vaksina: Pfizer ka shtyrë procesin dorëzimit të dozave
19/01 13:04
Top News – ISHP sqaron simptomat që jep/ Mund të infektoheni me covid edhe pas vaksinimit
19/01 13:02
Top News – Është vëllai i gjyqtares të KPA/ Biznesmeni që u plagos me thike në Farkë
19/01 13:02
Top News – Zbardhet rritja e pagave në arsim/ Sa do të marrin nga mësuesit tek drejtorët
19/01 13:02
Top News – ‘Mjerisht, kuvendi votoi symbyllur’/ Panarati tregon efektet dhe rrezikun e vaksinës
19/01 13:01
Top News – Mbërrijnë makineritë e para/ Nis puna për ndërtimin e spitalit të Fierit
19/01 13:00
Radhë për kolaudim/ Ankohen drejtuesit e mjeteve në Durrës
19/01 12:34
Rriten pagat e arsimtarëve/ Rritja do bëhet sipas pozicionit
19/01 12:33
Nis puna për spitalin e Fierit/ Pritet të përfundojë për tre muaj
19/01 12:26
Jetë në izolim nga dëbora/ Çdo dimër banorët e Thethit bllokohen nga dëbora
19/01 12:20