Top News – 300 kg kokainë në portin e Durrësit/ Arrestohet shoferi i kamionit nga Maqedonia
18/06/2021 18:56

Një sasi e konsiderueshme prej 300 kg kokainë është sekuestruar nga policia kufitare në portin e Durrësit në një operacion të koordinuiar me policinë kriminale dhe autoritetet doganone. Në pagtat e policë është arrestuiar në kushtet e flagrancës drejtuesi i kamionit me targa të Maqedonisë së Veriut, shtetasi maqedonas Nazif Ajroski. 40 vjeçari ka mohuar të ketë dijeni për ngarkesën e drogës të gjetur në kamion, dhe ka pohuar para grupit hetimor se ai kryen vetem transport ndërkombëtar të materialeve të ndërtimit. Kontrolli mbi kamionin që kishte deklaruar se kishte ngarkesë me material ndërtimi, u ndërmor pas dyshimeve të krijuara nga Task Forcë, duke e kaluar mjetin për kontroll të detajuar në vijën e dytë në daljen transit. Sasia e mallit të paligjshëm është konstatuar kur kamioni i është nënshtruar skanimit. Nga kontrolli i imtësishëm në kamion Task Forca gjeti të fshehur në trupin e kamionit, një sasi rreth 300 kilogramë lëndë narkotike të dyshuar kokainë, e cila u sekuestrua në cilësinë e provës materiale. Dyshohet se nga Maqedonia e Veriut droga që do të kalonte tranzit nga Shqipëria, kishte si destinacion jugun e Italisë, për t'u hedhur më tej në tregun e narkotikëve. Pakot me drogë ishin të kamufluara me etiketa të markave të njohura. Grupi hetimor, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës vijon veprimet hetimore për dokumentimin e plotë kësaj veprimtarie kriminale, identifikimin dhe kapjen e personave të tjerë të përfshirë në këtë rrejt trafiku ndërkombëtar.

Top Channel/ Situatë kritike në Gjorm, shkrumbohen 5 banesa. Nuk dihet nëse ka të lënduar
05/08 13:04
Top Channel/ Vazhdojnë zjarret në Lunxhëri, operacione në fshatrat Arshi Lengo, Asim Zeneli, Krinë
05/08 12:57
Top Channel/Ndërpritet aksioni në Karaburun, era e fortë rrezikoi jetën e ushtarëve dhe zjarrfikësve
05/08 12:55
Top News-I treti brenda 3 ditëve/ Meta i kthen parlamentit aktin për buxhetin e shtetit
05/08 12:49
Top Channel/ Voda në gjykatë, në apel masa për ish zv/ministren
05/08 12:47
Top Channel/ Laborator droge në mes të Durrësit, kapen dy laborantët që përgatisnin dozat për shitje
05/08 12:46
Top Channel/ Festa e bukës në Maliq, tradita që shënon korrjen e grurit
05/08 12:24
Top News-Manastirliu në spitalin e Sarandës/‘Brenda shtatorit përfundon pediatria e laboratori’
05/08 12:15
Top News-Bazë përpunimi drogërash/ Durrës, sekuestrohet kokainë e heroinë, 2 në pranga
05/08 12:07
Top Channel/ Ende 6 vatra zjarri aktive. Shuhen disa zjarre në të gjithë vendin. Karaburuni vazhdon
05/08 12:06
Top Channel/Aksidenti ku humbi jetën 3-vjeçari,shihni si ka përfunduar makina që e ngiste nëna e tij
05/08 11:49
Top News-Gjyqi për Tahirin dhe Çelën/ Gjykata e Lartë cakton datën e seancës gjyqësore
05/08 11:35
Top News-Ministria e Mbrojtjes bën bilancin/6 vatra aktive në vend, vijon beteja me flakët
05/08 11:28
Top News – Shpërthen zjarri në autostradën Fier-Vlorë, rrezikohen depozitat e karburantit
05/08 11:27
Top News-Vdes në aksident një 3-vjeçar/ Makina që drejtohej nga e ëma del nga rruga
05/08 11:18
Top Channel/ Shfaqen vatra zjarri në fshatrat e Mallakastrës, terreni i vështirë për zjarrfikësit
05/08 11:04
Top Channel/ Manastirliu në spitalin e Sarandës: Brenda shtatorit përfundon pediatria dhe laboratori
05/08 10:48
Top Channel/ Zjarr i madh pranë depozitave të karburantit në autostradën Fier-Vlorë
05/08 10:39
Top Channel/ Vatrat e zjarrit në Dukat të Ri ende aktive
05/08 10:33
Top Channel/ Kokainë në pjata, brenda shtëpisë që ishte përshtatur për shitje droge në Durrës
05/08 09:41