Top Channel/ Zgjedhjet në universitete/ Shumica e kandidatëve janë në garë të pa sfiduar nga rivalë
20/05/2024 19:51

Zgjedhjet në universitete nuk pritet të kenë surpriza. Në 14 institucionet publike pjesa më e madhe e drejtuesve rikandidojnë ose nuk kanë kundërshtarë. Kryeqyteti që ka edhe numrin më të lartë të studentëve, ka edhe interesin e shtuar… Kush do e drejtojë Universitetin e Tiranës dhe njësitë kryesore të tij? Top Channel zbulon se rektori aktual i Universitet të Tiranës Artan Hoxha do rikandidojë sërish i vetëm në garë, pas katër vitesh drejtim në këtë universitet. Teksa edhe nga 6 Fakultete, vetëm në tre prej tyre janë regjistruar nga dy kandidatë. Nga Fakulteti i Ekonomisë largohet dekani Dhori Kule i cili ka një karrierë të gjatë drejtuese, por ndryshimet ligjore të arsimit të lartë nuk e lejojnë rikandidimin, ndaj parashikohet që vendin e tij ta zërë Bernard Dosti, i cili aktualisht mban detyrën e zv rektorit në UT. Në Fakultetin e Drejtësisë kërkon një mandat të dytë Dorina Hoxha si dhe në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja Esmeralda Kromidha. Ndërsa në Fakultetin e Histori Filologjikut do të garojnë për karrigen e dekanit Mark Marku dhe Dhimitër Doka. Te shkencat e natyrës dhe shkencat sociale gara është mes burrave dhe grave.

Top Channel/ Të rrezikuar në parukeri/ Studimet: Ngarkesa shumë të larta të mikrobeve dhe viruseve
16/06 19:54
Top Channel/ Specialisti i zonave të mbrojtura që shpëtoi 21 turistët e humbur në zonën pyjore Vlorë
16/06 19:47
Top Channel/ 150 milionë euro prona të sekuestruara nga krimi, do përdoren nga shteti
16/06 19:38
Top News/ ‘Verë dhe Art, një Pasion’ Mbrëmje nga Alehandro Group, Artan Shabani, Marchese Mazzei
16/06 18:09
Top News/ Rrezikoi jetën e pushuesve në det, gjobitet me 100 mijë lekë drejtuesi i gomones në Dhërmi
16/06 17:51
Top News/ Mallra kontrabandë me kamionë, arrestohet doganierja në Qafë Botë, polici e transportuesi
16/06 17:48
Top News/ Veliaj shërben drekën e Kurban Bajramit/Një qytet i mirë, si Tirana, ka vend për të gjithë
16/06 15:54
Top Channel/ Sheshi Skënderbej u shndërrua në FanZone, Veliaj falenderon myslimanët për mirëkuptimin
16/06 14:38
Top News/ Reformat e Qeverisë / Plani deri në 2027, edhe drejtësia e mediat
16/06 14:29
Top News/ Qethen dhentë në Dukat…Barinjtë nxitojnë, shpëtojnë bagëtitë nga i nxehti
16/06 14:12
Top Channel/ Lëvizte i armatosur në mes të qytetit, arrestohet 45-vjeçari në Vlorë!
16/06 13:57
Top Channel/ Mesazhe në mbrojtje të familjes tradicionale gjatë ceremonisë së faljes në Durrës
16/06 13:55
Top Channel/ Besimtarët myslimanë falen në Fier, thirrje për vëmendje ndaj njerëzve në nevojë
16/06 13:23
Top Channel/ “Të respektojnë njëri-tjetrin duke lënë mënjanë meritë”, falja e Namazit në Bulqizë
16/06 13:23
Top Channel/ Namazi në sheshin e Flamurit në Vlorë, besimtarët falen për mirësi e shëndet
16/06 13:22
Top Channel/ Falja e Namazit në Korçë, qindra besimtarë mblidhen në xhaminë e qytetit
16/06 13:22
Top Channel/ Lushnjë, falja e Namazit nisi në orën 06:00 në sheshin qendror
16/06 13:21
Top Channel/ E moshuara mbetet e bllokuar në katin e 5-të në Fier, ndërhyjnë forcat zjarrfikëse
16/06 13:06
Top News/ Kurban Bajrami, uron politika/ ‘Ditë reflektimi për një shoqëri më të mirë dhe të drejtë’
16/06 12:35
Top Channel/Nga studentë në kamarierë/ Turizmit i duhen edhe 30 mijë punonjës shtesë në këtë sezon
16/06 12:27