Top Channel/ Turbulenca në ajër, vdes pasagjeri në avion: Përplasi kokën!
21/05/2024 16:08

Një person humbi jetën e disa të tjerë u plagosën kur avioni i Singapore Airlines me të cilin udhëtonin u godit nga turbulenca të forta. Boeing 777-300ER i nisur nga Londra drejt Singaporit bëri më pas ulje të detyruar në Bangkok. Të dhënat e gjurmimit të fluturimeve tregojnë se avioni ra 2000 m brenda pak minutash pasi kaloi Gjirin e Bengalit. Në bordin e tij kishte gjithsej 211 pasagjerë dhe 18 anëtarë të ekuipazhit, thuhet në deklaratën e lëshuar nga kompania ajrore, sipas të cilës po punohet aktulisht me autoritetet tajlandeze për të ofruar ndihmë mjekësore për pasagjerët e dëmtuar. Ende nuk është fort e qartë se cfarë ndodhi në avion. Një pasagjer i tha agjencisë së lajmeve Reuters se mjeti fluturues papritmas filloi "të anohej fort e po dridhej". "Pati papritur një rënie shumë dramatike, kështu që ata që ishin ulur dhe nuk e kishin vendosur rripin e sigurimit u përplasën menjëherë në tavan”, rrëfeu studenti 28-vjeçar Dzafran Azmir. "Disa persona goditën kokën tek mbajtëset e bagazheve sipër, të tjerë u përplasën me vendet ku janë dritat e maskat”, shtoi ai. Turbulencat ajrore shkaktohen më të shumti kur avionët fluturojnë nëpër re, por ato ndodhin edhe një kohë të kthjellët e ajër të pastër e kështu nuk janë të dallueshme në radarin e avionit dhe as nuk mund të parashikohen. “Dëmtimet nga turbulencat e rënda janë relativisht të rralla në kontekstin e miliona fluturimeve të kryera. "Megjithatë, turbulencat e rënda mund të jenë dramatike dhe të çojnë në lëndime të rënda ose fatkeqësisht si në këtë rast një fatalitet," tha eksperti i aviacionit John Strickland për BBC. “Jo më kot, shtoi ai, linjat ajrore rekomandojnë mbajtjen e rripave të sigurimit gjatë një fluturimi, jo vetëm të gjatë, por edhe të shkurtër.

Top Channel/ Akademia e Studimeve Shqiptare rishikon Revolucionin e qershorit, Spiropali: Noli ishte…
24/06 23:30
Top Channel/ Mblidhet kryesia e PD, Berisha njofton protestë më 11 korrik dhe bën thirrje për bashkim
24/06 23:28
Top Channel/ Berisha: 47% e fëmijëve në Shqipëri vuajnë për kafshatën e gojës
24/06 21:43
Top Channel/ “Mos i shpërfillni të rikthyerit”, Berisha urdhër anëtarëve të kryesisë
24/06 21:21
Top Channel/ Peza sherr me Leka Bungon e Ina Zhupën: 200 punonjës të RTSH nëpër kafene
24/06 19:59
Top Channel/ Në gjyq për ujin/ Banorët e Labërisë kundërshtojnë projektin e ujësjellësit të Himarës
24/06 19:55
Top Channel/ Në maj, një milion vizitorë/ Rritje e fortë e numrit nga veriu dhe perëndimi i europës
24/06 19:53
Top News/ Në pritje të supërsfidës me Spanjën. Atmosferë festive e tifozëve kuqezi në Elbasan
24/06 19:47
Top Channel/ Treg të përbashkët ballkanik/ I ngarkuari me punë i SHBA: Fokusi duhet nga e ardhmja
24/06 19:45
Top Channel/ Raporti i DASH: Shqipëria shtoi luftën kundër trafikut të qenieve njerë
24/06 19:34
Top Channel/ Disa orë përpara ndeshjes Spanjë-Shqipëri, çfarë po ndodh në Duseldorf
24/06 17:33
Top News/ Mbyten dy pushues në Kavajë e Velipojë/ Dyshohet se pësuan atak kardiak në det
24/06 17:17
Top News/ SPAK heton pasurinë e Saimir Tahirit. Ish-ministri merret në pyetje për gati 3 orë
24/06 17:06
Top Channel/ Sfida Shqipëri-Spanjë, Bashkia e Dyseldorfit organizon pritje për dy federatat
24/06 17:04
Top News/ Apeli ashpërson dënimin për Gjicin/ Ish-kryebashkiaku shpallet fajtor për korrupsion
24/06 17:02
Top News/ Euro sërish në pikiatë/ Monedha europiane në rekorde të reja negative
24/06 17:00
Top News/ Sekuestro 30 pronave me vlerë 35 mln euro në Himarë, u përvetësuan përmes mashtrimit
24/06 16:59
Top Channel/ Hemoragjitë cerebrale janë shtuar, në një vit 300 raste! Mjekët: Kuroni në kohë…
24/06 15:22
Top News/ Alibeaj zyrtarizon largimin nga PD/ Dorëzon kërkesën në kuvend, do të qëndrojë i pavarur
24/06 15:17
Top Channel/ Përmbytje në Prishtinë! Vërshime të ujrave, dëme të mëdha në banesa dhe biznese
24/06 15:16