Top Channel/ Tensione në veri të Kosovës, KFOR largon protestuesit! Serbët sulmojnë edhe gazetarët
29/05/2023 19:05

Ushtarët e KFOR-it kanë ndërhyrë në Zveçan, duke shpërndarë protestuesit serbë, me përdorimin e gaz-lotsjellës dhe molotovë. Sipas raportimeve nga vendi i ngjarjes thuhet se ka pasur të shtëna me armë, janë hedhur granata nga serbët, ndërsa policia ka tentuar të shpërndarë turmën me gaz lotsjellës. Pas këtij reagimi protestuesit kanë gjuajtur sende të forta në drejtim të ushtarëve, por sipas KosovaPress ka të lënduar dhe është djegur edhe një automjet. Qytetarët serbë kanë përshkallëzuar protestën në Zveçan gjatë pasdites, duke rrezikuar forcat policore dhe ekipet e medias që po raportojnë nga vendngjarja. Më herët, forcat speciale, paralajmëruan turmën të largohej, por pas refuzimit, vendosi të ndërhyjë. “Ju po shkaktoni trazira. Po e rrezikoni veten dhe komunitetin tuaj. Largohuni nga zona dhe shkoni në shtëpi – në të kundërtën, KFOR-i do të detyrohet të ndërhyjë“, ka paralajmëruar KFOR-i përmes megafonëve. Aktualisht, protestat e serbëve që refuzojnë të qeverisën nga kryetarët shqiptarë që u zgjodhën në zgjedhjet e jashtëzakonshme, vazhdojnë në Zveçan dhe Leposaviç. Më e qetë paraqitet situata në Zubin Potok, kur turma u shpërnda. Në tre komunat e veriut, u bë betimi i kryetarëve të rinj në 25 maj. Një ditë më pas, me ndihmën e policisë, ata u përpoqën të hyjnë në institucion për të nisur punën, por u ndeshën me kundërshtimin e ashpër të serbëve. Këta të fundit janë mbledhur në Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviç, ndërsa nuk kanë munguar përplasjet me policinë.

Top Channel/ Radojcic jep dorëheqjen në Beograd/ Policia e Kosovës i bastis pronat në veri
29/09 15:27
Top Channel/ Zjarri në lokalin e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, rrezikohet Mjekësia
29/09 12:23
Top Channel/ Vazhdon “gjuetia” ndaj Radojçiç! Bastisen disa objekte në veri të Kosovës
29/09 12:18
Top News – Vizita e presidentit në Gjermani, Kazakistani premton sanksione ndaj Rusisë
29/09 08:30
Top News- Kurti i thotë ‘Jo’ Ramës / Propozimi për KFOR-in në Veri
28/09 23:09
Top News – EULEX përgënjeshtron Serbinë / ‘Nuk u penguam nga Policia e Kosovës në Banjskë’
28/09 22:14
Top Channel/ Kosova: Duam hetim ndërkombëtar/ Rezoluta e kuvendit kërkon ekstradimin e terroristëve
28/09 19:38
Top News- Kosova po heton përfshirjen ruse në sulm/ Sveçla: Kemi gjetur disa dokumente të dyshimta
28/09 19:21
Top News- ‘Kurti të tërheqë policinë’/ Vuçiç: Lëvizje e papërgjegjshme e Kosovës
28/09 19:21
Top News – Po s’u ndëshkua Serbia do ta bëjë sërish!/ Kurti, apel ndërkombëtarëve-lufta vazhdon
28/09 17:18
Top News – Këshilla e Ramës për Albin Kurtin / ‘Dëgjo aleatët, s’mund të kesh gjithmonë të drejtë’
28/09 16:56
Top News – KFOR në veri të Kosovës!/ Berisha-Kërkesë djallëzore e Serbisë dhe Rusisë
28/09 16:55
Top News – Serbia në ditë zie, BE-E papranueshme! S’mund të barazohet viktima me terroristët
28/09 16:55
Top Channel/ Kosova: Duam hetim ndërkombëtar! Rezoluta e kuvendit kërkon ekstradimin e terroristëve
28/09 15:18
Top Channel/ Kurti “ultimatum” ndërkombëtarëve: Ndëshkoni Serbinë, ose do ta bëjë prapë!
28/09 14:31
Top News – KFOR ndihmoi terroristët të largohen…Misioni i NATO-s nën akuzë, ‘erë lufte’ në Kosovë
28/09 13:45
Top News – Kosova në Këshillin e Evropës / Dy ekspertë në vend, analizohen ligjet dhe kushtetuta
28/09 13:13
Top Channel/ Kosova “rrezik” për Ballkanin, Clark: Destabilizim i gjithë rajoni!
28/09 11:41
Top Channel/ Haradinaj mbështet Osmanin: Draftin e Asociacionit, ta bëjmë me SHBA-në!
28/09 11:39
Top Channel/ “Kosova dhe SHBA-ja të përgatisin draft-statutin për Asociacionin”, Osmani:Mendoj se…
27/09 23:13