Top Channel/ Takimi me Lajcak, flet Vucic: Çfarë paralajmëron presidenti serb!
07/02/2023 12:37

Një bisedë e hapur dhe miqësore, kështu e cilësoi presidenti serb Aleksandar Vuçic takimin me të dërguarin e posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak. “Dhe kur e them të hapur, e mendoj vërtët një gjë të tillë. Më kuptuat të gjithë. Rroftë Serbia”, theksoi ai në videon messazhin e publikuar në llogarinë e vet në Instagram. Përpara takimit, Vucic ishte shprehur se do të “vazhdojë të mbrojë Serbinë” dhe se Perëndimi “mund të ëndërrojë për njohjen reciproke” të Beogradit ndaj Prishtinës. Mediat në Beograd kishin shkruar përpara kësaj se në mbledhjen e djeshme të Partisë Progresive serbe, Vucic, ka thënë se është i gatshëm të shkojë në zgjedhje të parakohshme si kandidat për kryeministër dhe se “nuk do t'i dorëzohet shantazheve të Perëndimit, Partisë Socialiste të Serbisë dhe djathtistëve të rremë”. Lajçak udhëtoi drejt Beogradit pasi takoi në Prishtinë kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, me të cilin tha se ka diskutuar "gjithçka" që lidhet me dialogun, megjithatë se diskutimi ka qenë i përqendruar te propozimi europian.Kurti tha pas takimit se e pranon propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, "duke e konsideruar atë një bazë të mirë për diskutime të mëtejshme dhe një platformë solide për të ecur përpara”. Përmes një postimi në Tëitter, diplomati sllovak la të kuptohet se Kosova e pranoi propozimin e BE’së, do ketë takime të niveleve të larta.

Top Channel/ Qytetarët nuk stepen nga moti i vranët në Durrës, shijojnë fundjavën buzë detit
25/03 12:02
Top News – Turistët mbetën në det/ Defekt në anije, policia e Vlorës shpëton të huajt
25/03 11:39
Top News – Poker pa leje në Tiranë/ 3 në pranga, 7 të proceduar
25/03 11:31
Top News – Drogë me valixhe drejt Malit të Zi/ Kapen 3 trafikantët në Malësi të Madhe
25/03 11:30
Top Channel/ Kapen duke luajtur poker në një lokal në Tiranë, 3 të arrestuar dhe 7 nën hetim
25/03 10:11
Top Channel/ Do trafikonin 17 kg kanabis drejt Malit të Zi, arrestohen tre të rinj në Hanin e Hotit
25/03 09:36
Top Channel/ Kandidatët e Alibeaj. Të hënën skadon afati për regjistrimin në zgjedhje
24/03 22:34
Top News – 13 muaj që nga nisja e luftës/ Mbi 169 mijë ushtarë rusë të vrarë në Ukrainë
24/03 22:06
Top News – Braverman takohet me Çuçin/ ‘Shqiptarët kanë dhënë kontribut të rëndësishëm në Angli’
24/03 21:57
Top News – Një forcë ajrore e vetme, katër vende skandinave nënshkruajnë marrëveshjen
24/03 21:57
Top News – ‘Keqardhje për Listën Srpska’, vendet e QUINT-it, për zgjedhjet e 23 prillit
24/03 21:50
Top News – Aksident rrugor në aksin Tiranë-Lezhë, dy automjete përplasen me njëra-tjetrën
24/03 21:32
Top News – ‘Akuza qesharake e pa bazë’ / Manjani për hetimet e inceneratorëve nga SPAK
24/03 21:09
Top News – Ambasada amerikane apel për zgjedhjet: Zbatoni rekomandimet, ofroni kandidatë të pastër
24/03 21:06
Top News – Rusia frikë për pushtim tokësor!/ Moska blindon kufijtë me barriera kundër tankeve
24/03 21:03
Top News – Debate te grupi i Alibeaj/ Deputetët të përçarë për kandidimet në zgjedhje
24/03 21:03
Top Channel/ Qëllohet drejt makinës në ecje/ Lëvizte nga Tirana në Lezhë, disa persona në polici
24/03 20:45
Top News – A do arrestohej Putin në Ballkan!/ Si përgjigjen Kroacia dhe Serbia
24/03 20:44
Top Channel/ Gratë që agjërojnë/ Besimtarja e cila mban Ramazan që 12 vjeç
24/03 19:52
Top News – Alibeaj, dy emra për Tiranën/ Bejko e Godole në garën për t’u kandiduar
24/03 19:50