Top Channel/ Shqiptarët u pakësuan në 2020/ Shqipëria, në një vit 16 mijë persona më pak
07/05/2021 15:21

Tkurrja e popullsisë nuk ka të ndalur në vend. Të dhënat e fundit të Institutit të Statistikave tregojnë se më 1 janar popullsia e Shqipërisë rezultoi 2 827 mijë banorë, duke shënuar një rënie të ndjeshme prej më shumë 16.2 mijë persona krahasuar me 1 janar 2020. Kjo rrudhje e fortë lidhet kryesisht me fenomenin e pandalshëm të emigracionit si dhe vdekshmërisë në rritje si pasojë e pandemisë Covid-19. Statistikat flasin për 27 605 jetë të humbura gjatë vitit të kaluar, ku pjesa më e madhe e vdekjeve kanë ardhur si rrjedhojë e infeksionit të koronavirusit, duke bërë që shifrat e vdekshmërisë të rriten me mbi 5 600 raste më shumë se në 2019-ën. Ndërsa, lëvizjet e emigrantëve jashtë vendin kanë shfaqur një trend rënës kjo si pasojë e masave bllokuese për shkak të pandemisë, të cilat vijojnë të zbatohen ende nga vendet e huaja. Por, pavarësisht kësaj shqiptarët nuk kanë ndalur ikjet pasi një vit më parë u larguan nga vendin mbi 23 800 emigrantë, teksa në 2019 kjo shifër arrin në mbi 43 800 persona të larguar. Tjetër faktor ndikues në pakësimin e popullsisë është edhe rënia e numrit të lindjeve, pasi vitin që lamë pas erdhën në jetë mbi 28 mijë foshnja, rreth 486 më pak se në 2019-ën. Ndërsa shtesa natyrore e popullsisë ka shënuar nivelin më të ulët historik duke iu afruar zeros pasi në 2020 rezultoi të ishte 470 lindje më shumë se vdekje, në tkurrje të fortë në raport me 2019 kur përllogaritej në 6.624 banorë. Shqetësuese paraqitet edhe dukuria e plakjes së popullsisë në vend, që po ushtron një presion të madh mbi skemën e pensioneve, duke rritur numrin e përfituesve e duke ulur atë të kontribuuesve. Ndërsa mosha mesatare shënoi rritje 37.6 vjeç, nga 37,2 vjeç që ishte në 2019.

Top Channel/ Bletërritësit e bregdetit/ Vetëm me pasion dhe pa asnjë ndihmë prej 40 vitesh
20/06 20:37
Top Channel/ “Emigrantët kanë të drejta”, aktivistët bllokojnë kufirin Kroaci-Bosnje
20/06 20:35
Top Channel/ Rreth 100 mijë shtëpiake nuk punojnë, për arsye familjare por edhe tregut të punës
20/06 20:26
Top News – Punësimet në shtet, del raporti/ 20 zyrtarë u ndëshkuan nga dekriminalizimi
20/06 20:25
Top Channel/ Informaliteti, shkak korrupsioni/ Në Shqipëri 35 për qind e ekonomisë është informale
20/06 20:23
Top Channel/ Vila e barit në Shijak/ Arrestohen elektricistët. Në kërkim pronarët e hashashit
20/06 20:20
Top Channel/ Plumba drejt lokalit në Sarandë/ Plagoset administratori dhe një kalimtar
20/06 20:18
Top News – Aty ku kokaina kapet me shumicë/ Porti i durrësit, pika tranzit e trafikantëve
20/06 20:15
Top Channel/ Frikë nga prenotimet? Agjencitë turistike: Shqiptarët vendosin në momentin e fundit
20/06 20:10
Top Channel/ Të gjithë në bregdet/ Rrugët bosh në Tiranë, pak interes edhe për t’u vaksinuar!
20/06 20:05
Top News – Shqiptarët, nis udhëtimi në Gjermani/ Hiqen kufizimet, dyndje e madhe në Rinas
20/06 20:02
Top Channel/ Në Gjermani jo me vaksinë kineze/ Teste dhe dëshmi vaksinimi për Pfizer dhe AstraZeneca
20/06 20:00
Top Channel/ Në kërkim të plazheve të qeta/ Në Lalëz, prej makthit të trafikut dhe mbipopullimit
20/06 19:57
Top Channel/ Kaos nga trafiku për në plazh/ I nxehti pas uljes së infektimeve, dyndje për në bregdet
20/06 19:53
Top Channel/ “Kaloni kufirin më këmbë”/ Policia greke nuk lejon kalimin e autobusëve shqiptarë
20/06 19:48
Top Channel/ Trafik i rënduar nga mbikalimi tek plepat në Kavajë, bllokohen rrugët e plazhit
20/06 19:34
Top Channel/ Dita e lirisë nga Covid! Britania e Madhe e pret hapjen më 5 korrik
20/06 19:32
Top News – Nga Tirana për në rreth tjetër/ Si lëvizin deputetët, ndryshimet nga 1991
20/06 18:49
Top Channel/ Përfundon me sukses edicioni i parë i ‘Tiranathlone’, ja kush janë fituesit
20/06 18:32
Top News – Xhirim gomash për ‘karshillëk’/ Itali, dy shqiptarët arrestohen nga policia
20/06 18:24