Top Channel/Shkruan për Kosovën, kërcënohen me vdekje gazetarët serbë: Do përfundoni si Charlie Hebdo!
29/11/2022 22:52

Një email kërcënues ka bërë që shumica e stafit të gazetës kryesore në Serbi, Danas të punojë nga shtëpia. Punonjësit e saj janë vënë nën mbrojtjen e policisë për shkak se emaili i dërguar në redaksi ishte praktikisht një kërcënim me vdekje: “Do të përfundoni si gazetarët e Charlie Hebdo”! 12 prej punonjësve të revistës së famshme satirike franceze u qëlluan për vdekje në zyrat e tyre në vitin 2015 nga ekstremistë islamikë, duke tronditur Francën e mbarë botën. Episodi tmerrues i asaj kohe ka bërë që drejtuesit e Danasit ta marrin seriozisht kërcënimin e drejtuar atyre. Sipas kryeredaktorit të kësaj gazette, Dragolub Petrovic, kërcënimet e nacionalistëve të ekstremit të djathtë lidhen me mbulimin që ata i kanë bërë si luftës në Ukrainë, ashtu edhe marrëdhënieve të Serbisë me Kosovën. “Kur breshëria e plumbave të nisë befas të thyejë dritaret dhe të bjerë mbi kokat tuaja, atëherë do të ndërgjegjësoheni dhe të kuptoni gjithcka”, thuhej në emailin anonim. “Disa na thonë patriotë, disa na quajnë tradhëtarë. Në u ofrojmë të gjithëve mundësinë të thonë atë që mendojnë”, shprehet Petrovic për REL. “Njerëzit, shton ai, thjesht nuk kanë njohuri të mjaftueshme mediatike për të kuptuar nëse publikon një intervistë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, nuk do të thotë se je tradhëtar, por gazetar”. Petrovic mendon se mes këtyre zërave janë edhe ata të rusofilëve, apo Putinofilëve, sic i quan ai, të cilët nxisin këtë valë zemërimi kundër artikujve të tyre.

Top News – FSK shpëton 2-vjeçarin/ Kërkimet për të mbijetuarit në Turqi
08/02 19:20
Top News – Vrau dhe dogji vëllain/ Dënohet me burg përjetë shqiptari
08/02 18:59
Top Channel/ Lëvizje me letërnjoftim në Ballkan, Qeveria e Kosovës jep dritën jeshile!
08/02 12:12
Top News – E mërkura, zi kombëtare në Kosovë/ Osmani-Nderohen viktimat e tërmeteve
07/02 21:15
Top News-‘Vuçiç kërkon amnisti për familjen e tij’/ Akuzat e opozitës në Serbi për paktin me Kosovën
07/02 20:50
Top News – Gjukanoviç pro Kosovës në NATO/ Mali i Zi ndjek bisedimet Beograd-Prishtinë
07/02 19:20
Top News – Kosova në zi për Turqinë!/ Vendimi pas dërgimit të FSK në zonën e tërmetit
07/02 18:42
Top Channel/ Pranimi i planit franko-gjerman, reagimet në Kosovë për vendimin e Kurtit
07/02 15:57
Top Channel/ Pranimi i planit franko-gjerman! Reagimet në Kosovë për vendimin e Kurtit
07/02 13:09
Top Channel/ Kërcënimi me bombë, rihapet aeroporti i Prishtinës: “Alarm i rremë”!
07/02 12:37
Top Channel/ Priten me duartrokitje trupat e Kosovës në Turqi: Mbërritja në zonat e tërmetit!
07/02 12:17
Top Channel/ Lajçak sot në Kosovë dhe Serbi/ Ambasadorët i “zënë” derën Albin Kurtit
06/02 19:57
Top News – Alarm për bombë në aeroport/ Reagon policia e Kosovës-Ishte fals!
06/02 18:48
Top News – Albin Kurti dorëzohet/ Kryeministri pranon planin franko-gjerman
06/02 18:43
Top News – BE përgatit takim Kurti-Vuçiç!/ Lajçak në Prishtinë edhe për Asociacionin
06/02 17:08
Top News – Ambasadorët mësyjnë zyrën e Kurtit/ Kosova i reziston presionit për Asociacionin
06/02 13:17
Top Channel/ Lajçak sot në Kosovë dhe Serbi! Ambasadorët i “zënë” derën Kurtit
06/02 12:57
Top Channel/ Kurti “i kthehet” Perëndimit: Mos na bëni presion për Asociacionin!
06/02 12:46
Top Channel/ Përpjekjet për dialog mes Kosovës dhe Serbisë, Kurti takim me ambasadorët
06/02 11:19
Top Channel / Presion i opozitës kosovare / “Asosacioni po na prish marrëdhëniet me SHBA”
05/02 12:46