Top Channel/ Shkarkohet kreu i KLP, Alfred Balla u rrëzua nga Vettingu
21/05/2024 19:37

Për 15 vitet e ardhshme kreu i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Alfred Balla e ka të ndaluar të jetë pjesë ë sistemit të drejtësisë. Teksa mandati i zyrtarit më të rëndësishëm të KLP ka përfunduar prej dhejtorit 2023 dhe ishte në detyrë derisa të zëvendësohej, me vendimin e formës së prerë të vettingut Alfred Balla nuk mund të emërohet as gjyqtar, as prokuror , apo anëtar KLP , klgj dhe inspector deri në vitin 2035. Kolegji I Pavarur I Apelimit shpalli se Balla ishte dorëhequr me dëshirën e tij nga kontrolli I 3fishtë I vettingut ndryshe nga pretendimi I tij që këmbëngul se nuk kishte statusin e magjisitratit përderisa e kishin shkakruar nga detyra si ndihmës ligjor në gjykatën e lartë dhe më pas në KLP mori një mandate si anëtar I shoqërisë civile. Cështja e kryetarit të KLP u mbyll në shkallën e parë të vettingut pa një vendim përfundimtar , dhe për këtë arsye komisioneri publik apeloi në KPA. Trupa gjyqsore e përbërë nga Ina Rama Albana Shtylla , Natasha Mulaj, Rezarta Schuetz dhe, Sokol Çomo e shfuqizoi shkallën e parë dhe vendosi të ndërpresë vettingun për Ballën , një vendim marrje që do të thotë largim për 15 vjet dhe që më herët mbas dorëheqjes nga procesi është aplikuar edhe ndaj ish kryeprokurorit Adëriatik Llalla. Vendimi për Alfred Ballën u dha fjatë kohës që ai ishte në një vizitë studimore në Romë së bashku me anëtarët e Këshillit dhe meqënëse është vendim I formës së prerë , sipas ligjit zëvendësimi I tij I përkohshëm deri në hapjen e garës pritet të bëhet nga Tartar Bazaj. Por Baza sikurse edhe Nurihan Seitit u ka mbaruar mandanti prej dhjetorit 2023 dhe pritet të zëvendësohen

Top Channel/ Akademia e Studimeve Shqiptare rishikon Revolucionin e qershorit, Spiropali: Noli ishte…
24/06 23:30
Top Channel/ Mblidhet kryesia e PD, Berisha njofton protestë më 11 korrik dhe bën thirrje për bashkim
24/06 23:28
Top Channel/ Berisha: 47% e fëmijëve në Shqipëri vuajnë për kafshatën e gojës
24/06 21:43
Top Channel/ “Mos i shpërfillni të rikthyerit”, Berisha urdhër anëtarëve të kryesisë
24/06 21:21
Top Channel/ Peza sherr me Leka Bungon e Ina Zhupën: 200 punonjës të RTSH nëpër kafene
24/06 19:59
Top Channel/ Në gjyq për ujin/ Banorët e Labërisë kundërshtojnë projektin e ujësjellësit të Himarës
24/06 19:55
Top Channel/ Në maj, një milion vizitorë/ Rritje e fortë e numrit nga veriu dhe perëndimi i europës
24/06 19:53
Top News/ Në pritje të supërsfidës me Spanjën. Atmosferë festive e tifozëve kuqezi në Elbasan
24/06 19:47
Top Channel/ Treg të përbashkët ballkanik/ I ngarkuari me punë i SHBA: Fokusi duhet nga e ardhmja
24/06 19:45
Top Channel/ Raporti i DASH: Shqipëria shtoi luftën kundër trafikut të qenieve njerë
24/06 19:34
Top Channel/ Disa orë përpara ndeshjes Spanjë-Shqipëri, çfarë po ndodh në Duseldorf
24/06 17:33
Top News/ Mbyten dy pushues në Kavajë e Velipojë/ Dyshohet se pësuan atak kardiak në det
24/06 17:17
Top News/ SPAK heton pasurinë e Saimir Tahirit. Ish-ministri merret në pyetje për gati 3 orë
24/06 17:06
Top Channel/ Sfida Shqipëri-Spanjë, Bashkia e Dyseldorfit organizon pritje për dy federatat
24/06 17:04
Top News/ Apeli ashpërson dënimin për Gjicin/ Ish-kryebashkiaku shpallet fajtor për korrupsion
24/06 17:02
Top News/ Euro sërish në pikiatë/ Monedha europiane në rekorde të reja negative
24/06 17:00
Top News/ Sekuestro 30 pronave me vlerë 35 mln euro në Himarë, u përvetësuan përmes mashtrimit
24/06 16:59
Top Channel/ Hemoragjitë cerebrale janë shtuar, në një vit 300 raste! Mjekët: Kuroni në kohë…
24/06 15:22
Top News/ Alibeaj zyrtarizon largimin nga PD/ Dorëzon kërkesën në kuvend, do të qëndrojë i pavarur
24/06 15:17
Top Channel/ Përmbytje në Prishtinë! Vërshime të ujrave, dëme të mëdha në banesa dhe biznese
24/06 15:16