Top Channel/ Plehrat e Kavajës digjen/ Hidhen çdo ditë në landfillin ilegal
12/07/2021 19:45

Djegia e mbetjeve urbanë në Kazias të Kavajës, duket se nuk e shqetëson Ministrinë e Mjedisit. Sot në këtë landfill illegal janë depozituar 90 ton mbetje urbane. Kamionët e mbetjeve urbane të kompanisë Alko Impex që meret me menaxhimin e mbetjeve urbanë të bashkisë së Kavajës, pasi i hedhin plehrat në fshatin Kazias që gjendet ndërmjet plazhit të Spilles dhe Gjenaralit, urdhri është që mbetjeve tu vendoset flaka. Kjo situatë alarmante mjedisore e ka kthyer Shqipërinë pas në kohë, asgjësimi i plehrave përmes flakëve të kujton Shqipërinë e viteve 90. Sipas Planit Kombëtarë të Menaxhimit të Mbetjeve urbane, këto plehra duhet të trajtohen në një impiant modern, pa shkaktuar ndotje mjedisore. Për mbledhjen, depozitimin dhe vënien e zjarrit kompania Alko Impex, për tre vite bashkia e Kavajës do të paguaj 160 mln lekë të reja. Në nëj intervistë për Top Channel nënkryetari i bashkisë së Kavajës përballë këtij krimi mjedisor ndaj kompanisë private nuk vendosi të marrë masa, por preferoi të luante rolin e të paditurit.

Top News – Korçari që kërkohej nga Gjermania/ Tentoi të vriste për hakmarrje dy vite më parë
24/09 16:56
Top News – Droni edukues ‘në aksion’/ Hiqen 34 patenta, arrestohen 5 shoferë në Tiranë
24/09 16:50
Top News-Asnjë amnisti për të dënuarit/Ministria Drejtësisë pa draft nuk duhet deri në fund të vitit
24/09 16:17
Top Channel/ Rihapet gjykimi për ish-policin! I dënuar për 2 vrasje, u ekstradua nga SHBA
24/09 15:22
Top Channel/Pranë urës së Patrës! Zjarri jashtë kontrollit në Nafpakto të Greqisë, rrezikon banesat
24/09 15:08
Top Channel/ Arrestimi i mjekut për ryshfet! Reagon sindikata e mjekëve për mënyrën e arrestimit
24/09 14:59
Top News- Fuoristrada përfundon në parcelë/ Dy aksidente me disa të lënduar në Lezhë
24/09 12:52
Top Channel/ Veliaj: Do të asfaltohet çdo rrugë, investimet rritën vlerën e pronave në Tiranë
24/09 12:21
Top News-Policia ‘gjueti’ për trafikantë droge/ Në pranga 6 persona, njëri tentoi të ikë nga Rinasi
24/09 12:16
Top Channel/ Fuoristrada përplaset me “Golf-in” në aksin Lezhë-Shkodër, mjeti përfundon në parcelë
24/09 12:02
Top News – Përplasje e fortë mes Suzuki-t dhe Golf-it/ Fuoristrada përfundon në parcelën anës rrugës
24/09 12:00
Top News-Ndërron jetë “Piktori i Popullit”/ Shuhet Sali Shijaku, artisti i 92 veprave të rëndësishme
24/09 11:50
Top News- Shoferi përplas këmbësoren dhe largohet/ Humb jetën 50-vjeçarja, autori në kërkim
24/09 11:39
Top Channel/ Kultivonin bimë narkotike në tokat e tyre, arrestohen dy vëllezërit në Mallakastër
24/09 10:16
Top Channel/ Makinat përplasen “kokë më kokë” në aksin Lezhë-Milot, tre të plagosur
23/09 22:32
Top News-Përplasen dy makina në Lezhë, 3 të lënduar, një rëndë
23/09 22:20
Top News- Familjarisht të ‘angazhuar’ për trafik droge/Zbulohet rrjeti i shqiptarëve të kokainës!
23/09 21:28
Top Channel/ Spektakël në lagunën e Nartës, qindra pelikanë kaçurrel fluturojnë mbi ujërat tonë
23/09 20:31
Top News- Shqipëria në tavolinën e luftës!/Pse Këshilli i Sigurimit do vulosë të ardhmen e Rusisë
23/09 20:15
Top Channel/ Përplasja për dosjen! Meta: U manipulua Autoriteti i Dosjeve. Reagon Autoriteti
23/09 19:35